Hlavní navigace

Intel a Nokia vytvořily první společnou laboratoř

25. 8. 2010

[Tisková zpráva] Univerzitní výzkumné centrum se zaměří na vývoj nových uživatelských rozhraní

  • Intel, Nokia a Ouluská univerzita oznámily vytvoření společného výzkumného střediska.
  • Jedním z prvních cílů nové laboratoře je nabídnout uživatelům veškerý komfort, který nabízejí současná mobilní zařízení.
  • Laboratoř je posledním přírůstkem do sítě Intel Labs Europe, tedy evropské sítě výzkumných laboratoří Intel.

OULU, Finsko, 24. srpna 2010 – Společnosti Intel, Nokia a univerzita v Oulu dnes oficiálně otevřely vývojové středisko Nokia Joint Innovation Center. Středisko bude zaměstnávat zhruba dvě desítky odborníků ve výzkumu a vývoji. Zároveň je posledním přírůstkem do evropské výzkumné sítě společnosti Intel – Intel Labs Europe.

Zpočátku se středisko bude zabývat výzkumem nových mobilních technologií, které zvýší uživatelský komfort a využijí stále větších možností mobilních zařízení. Výzkumníci ve středisku budou usilovat o vytvoření nových rozhraní, jež by se více podobala interakci ve skutečném světě. Uživateli tak nabídnou přirozenější a intuitivnější ovládání mobilních zařízení – stejně jako moderní hry a filmy začaly využívat realistickou 3-D grafiku.

Nové středisko bude spojeno s otevřenou platformou MeeGo, kterou Nokia nedávno uvedla na trh ve spolupráci se společností Intel. MeeGo nabízí maximální flexibilitu při vývoji nových 3-D rozhraní u mobilních zařízení – ostatně velká část výzkumu, který bude ve středisku probíhat, bude rovněž zaměřena na otevřené zdroje.

„Jsme přesvědčeni, že propojením našich technických znalostí dokážou společnosti Nokia a Intel více, než bychom dosáhli sami,“ říká Justin Rattner, technický ředitel společnosti Intel a ředitel Intel Labs. „Využití zkušeností odborníků z univerzity v Oulu představuje zajímavou příležitost pro spolupráci na novém, inovativním výzkumu.“

Další oblastí výzkumu by mohly být technologie, které umožní zobrazit 3-D hologram volajícího na telefonu. Jde o funkci, kterou jsme dosud vídali jen ve vědecko-fantastických filmech. Takové technologie uživatele více vtáhnou a nabídnou vyšší komfort než současné metody.

„Nové výzkumné středisko staví na silných vazbách mezi společnostmi Intel a Nokia. Zaměřením na technologii 3-D zde demonstrujeme své odhodlání nabízet uživatelům skutečně originální mobilní rozhraní,“ říká viceprezident a technický ředitel společnosti Nokia Rich Green.

Středisko bude sídlit v Centru pro internetový výzkum univerzity v Oulu a bude úzce spolupracovat se střediskem Oulu Urban Living Labs, jež se zabývá výzkumem čidel a inovacemi v technologicko-sociální oblasti. Společné středisko firem Intel a Nokia bylo inspirováno dříve otevřenými centry, na nichž se podílejí technologické firmy společně s univerzitami. Jsou to například Intel Labs Barcelona vzniklé ve spolupráci s Universitat Politècnica de Catalunya, Intel Visual Computing Institute založené v Německu ve spolupráci se Sárskou univerzitou nebo Intel Labs Berkeley založené ve Spojených státech ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Berkeley.

O Intel Labs Europe
Společnost Intel staví své výzkumné a vývojové aktivity v Evropě na síti laboratoří a výzkumných středisek rozmístěných po celém regionu, jež úzce spolupracují s jednotlivými obchodními jednotkami společnosti. Organizace Intel Labs Europe byla formálně založena v roce 2009 jakožto centrální nástroj pro koordinaci aktivit v této rozmanité a rozsáhlé síti, přičemž jejím úkolem bylo posílit propojení Intelu s evropským výzkumem a vývojem. Dnes Intel Labs Europe sestává z 22 výzkumných středisek, v nichž je zaměstnáno přes 900 výzkumných pracovníků.

O společnosti Intel
Intel je světovým leaderem v oblasti inovace počítačových technologií. Společnost navrhuje a vyrábí klíčové technologie, které slouží jako základ pro počítačová zařízení na celém světě. Další informace o společnosti Intel získáte na stránkách www.intel.com/pres­sroom a blogs.intel.com

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety