Hlavní navigace

Intel představil 40 futuristických projektů

26. 6. 2009

[Tisková zpráva] Ve svých laboratořích má společnost Intel rozpracováno více než 40 projektů, které mohou značně ovlivnit budoucí způsob používání informačních technologií. Jsou mezi nimi například nový systém napájení počítačů snižující jejich spotřebu v pohotovostním režimu až 50krát, ověřování informací pomocí znalostní databáze nebo návrh 3D internetu.

Mountain View, Kalifornie, 25. června 2009 – Na své každoroční akci s názvem Research@Intel Day představila společnosti Intel skoro 40 futuristických projektů a konceptů, na kterých ve svých laboratořích právě pracuje. Projekty spadají do různých odvětví: od „ekologicky přívětivých“ technologií (eco-technology) přes podnikové IT až po bezdrátovou mobilní technologii. Mezi osobnostmi, se kterými se mohli návštěvníci setkat, byli Ajay Bhatt, spoluvynálezce USB, a Joshua Smith, průkopník bezdrátového napájení a robotiky.

„Projekty, na kterých nyní naši vědci pracují, mají za úkol vylepšit počítačovou a komunikační techniku zítřka. Budou rychlejší, jednodušší a energeticky efektivnější. To výrazně ovlivní způsob, jakým budou lidé pracovat a využívat svůj volný čas,“ řekl Justin Rattner, CIO společnosti Intel, starší člen společnosti Intel a viceprezident a ředitel Intel Labs.

Justin Rattner na Research@Intel Day probíral i nedávné změny v programu a prioritách společnosti Intel. Díky tomu vznikla nová organizace s názvem Intel Labs. Ta má za cíl hledat nové možnosti pro technologickou inovaci a přicházet s přelomovými objevy. Několik těchto projektů Intel rovnou představil.

Nová správa napájení umožní až 50× delší výdrž na baterie v pohotovostním režimu
Platforma správy napájení (platform power management) je novou technologií, která je použita v platformě „Moorestown“, což je kódové označení budoucí platformy postavené na procesoru Atom a určené do mobilních internetových zařízení (MID). Díky tomuto vylepšenému řízení se 50krát sníží spotřeba elektrické energie v pohotovostním režimu oproti dnešní platformě s procesorem Atom. To samozřejmě znamená mnohem delší výdrž baterií. Počítač může rychle a efektivně snížit napětí, nebo dokonce vypnout nepoužívané části systému, jako jsou různé bezdrátové technologie. Technologie PPM může být prospěšná řadě produktů Intel, a to od MID až po vysoce výkonné servery.

Dispute Finder: Chce vás někdo napálit?
Mnohé z informací, které jsou dostupné na internetu, jsou užitečné a pravdivé. Ale najde se velké množství informací nepravdivých nebo matoucích. Dispute Finder je raným výsledkem výzkumu Intel Labs, který návštěvníkům internetu umožní lépe se orientovat v protichůdných informacích. Zatímco uživatel čte novinový článek, blog nebo informace na určitém webu, program automaticky označí text, ke kterému nalezl alternativní nebo opačné informace. Klepnutím na označené místo se zobrazí odkazy podporující toto tvrzení i ty, jež mu odporují.

Budoucnost internetu: mnohem méně textu
Vědci z laboratoří Intel se domnívají, že v budoucnu bude internet plný 3D grafických prvků a textu bude postupně ubývat. Díky tomu si lze prohlédnout libovolné místo na planetě. Intel začal nejdříve s tvorbou prototypu 3D internetu v laboratorních podmínkách, a to za použití nástroje zvaného ScienceSim. Jde o sdílené místo na internetu, kde mohou vědci tvořit vizuální simulace on-line a spolupracovat efektivněji za použití dostupných funkcí. Cílem je podpořit výzkum prostřednictvím vizualizace – například modelu okraje pobřeží a vln na pobřeží v rámci studie dopadu lidské činnosti.

Tvorba pružnějšího internetu pro standardní počítače
Původní tvůrci internetu vůbec nepočítali s jeho neuvěřitelným růstem a úspěchem. To je důvod, proč internet staví na vysoce specializovaném síťovém vybavení. Vědci společnosti Intel navrhují použít „Router Bricks“. Jde o jednoduché, ale radikální řešení, které umožní stavět sítě ze standardních počítačů místo specializovaného vybavení. Předvedený prototyp je postaven na procesorech Intel® Xeon™ a běží na softwaru open source. Namísto roky trvajícího čekání na specializovaný směrovací hardware by síťoví programátoři mohli levně a rychle programovat nové směrovací funkce.

O společnosti Intel
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com.

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET