Hlavní navigace

Intel představil 40 futuristických projektů

26. 6. 2009

[Tisková zpráva] Ve svých laboratořích má společnost Intel rozpracováno více než 40 projektů, které mohou značně ovlivnit budoucí způsob používání informačních technologií. Jsou mezi nimi například nový systém napájení počítačů snižující jejich spotřebu v pohotovostním režimu až 50krát, ověřování informací pomocí znalostní databáze nebo návrh 3D internetu.

Mountain View, Kalifornie, 25. června 2009 – Na své každoroční akci s názvem Research@Intel Day představila společnosti Intel skoro 40 futuristických projektů a konceptů, na kterých ve svých laboratořích právě pracuje. Projekty spadají do různých odvětví: od „ekologicky přívětivých“ technologií (eco-technology) přes podnikové IT až po bezdrátovou mobilní technologii. Mezi osobnostmi, se kterými se mohli návštěvníci setkat, byli Ajay Bhatt, spoluvynálezce USB, a Joshua Smith, průkopník bezdrátového napájení a robotiky.

„Projekty, na kterých nyní naši vědci pracují, mají za úkol vylepšit počítačovou a komunikační techniku zítřka. Budou rychlejší, jednodušší a energeticky efektivnější. To výrazně ovlivní způsob, jakým budou lidé pracovat a využívat svůj volný čas,“ řekl Justin Rattner, CIO společnosti Intel, starší člen společnosti Intel a viceprezident a ředitel Intel Labs.

Justin Rattner na Research@Intel Day probíral i nedávné změny v programu a prioritách společnosti Intel. Díky tomu vznikla nová organizace s názvem Intel Labs. Ta má za cíl hledat nové možnosti pro technologickou inovaci a přicházet s přelomovými objevy. Několik těchto projektů Intel rovnou představil.

Nová správa napájení umožní až 50× delší výdrž na baterie v pohotovostním režimu
Platforma správy napájení (platform power management) je novou technologií, která je použita v platformě „Moorestown“, což je kódové označení budoucí platformy postavené na procesoru Atom a určené do mobilních internetových zařízení (MID). Díky tomuto vylepšenému řízení se 50krát sníží spotřeba elektrické energie v pohotovostním režimu oproti dnešní platformě s procesorem Atom. To samozřejmě znamená mnohem delší výdrž baterií. Počítač může rychle a efektivně snížit napětí, nebo dokonce vypnout nepoužívané části systému, jako jsou různé bezdrátové technologie. Technologie PPM může být prospěšná řadě produktů Intel, a to od MID až po vysoce výkonné servery.

Dispute Finder: Chce vás někdo napálit?
Mnohé z informací, které jsou dostupné na internetu, jsou užitečné a pravdivé. Ale najde se velké množství informací nepravdivých nebo matoucích. Dispute Finder je raným výsledkem výzkumu Intel Labs, který návštěvníkům internetu umožní lépe se orientovat v protichůdných informacích. Zatímco uživatel čte novinový článek, blog nebo informace na určitém webu, program automaticky označí text, ke kterému nalezl alternativní nebo opačné informace. Klepnutím na označené místo se zobrazí odkazy podporující toto tvrzení i ty, jež mu odporují.

Budoucnost internetu: mnohem méně textu
Vědci z laboratoří Intel se domnívají, že v budoucnu bude internet plný 3D grafických prvků a textu bude postupně ubývat. Díky tomu si lze prohlédnout libovolné místo na planetě. Intel začal nejdříve s tvorbou prototypu 3D internetu v laboratorních podmínkách, a to za použití nástroje zvaného ScienceSim. Jde o sdílené místo na internetu, kde mohou vědci tvořit vizuální simulace on-line a spolupracovat efektivněji za použití dostupných funkcí. Cílem je podpořit výzkum prostřednictvím vizualizace – například modelu okraje pobřeží a vln na pobřeží v rámci studie dopadu lidské činnosti.

Tvorba pružnějšího internetu pro standardní počítače
Původní tvůrci internetu vůbec nepočítali s jeho neuvěřitelným růstem a úspěchem. To je důvod, proč internet staví na vysoce specializovaném síťovém vybavení. Vědci společnosti Intel navrhují použít „Router Bricks“. Jde o jednoduché, ale radikální řešení, které umožní stavět sítě ze standardních počítačů místo specializovaného vybavení. Předvedený prototyp je postaven na procesorech Intel® Xeon™ a běží na softwaru open source. Namísto roky trvajícího čekání na specializovaný směrovací hardware by síťoví programátoři mohli levně a rychle programovat nové směrovací funkce.

O společnosti Intel
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com.

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays