Hlavní navigace

Intel zahájil dodávky paměťových jednotek SSD (Solid-State Drive)

11. 9. 2008

[Tisková zpráva] Rychlost, odolnost, spolehlivost, velmi nízká spotřeba. Žádné pohyblivé součástky. Nové výkonné jednotky Intel® SATA SSD mohou nahradit klasické pevné disky počítačů.

SANTA CLARA, Kalifornie, 8. září 2008 – Společnost Intel oznámila zahájení dodávek jednotek Intel® X18-M a X25-M Mainstream SATA Solid-State Drive (SSD) na bázi technologie MLC (multi-level cell) NAND flash pro přenosné a stolní počítače. Tyto disky přinášejí zákazníkům rychlejší odezvu při nízké hmotnosti, vysoké odolnosti a omezené spotřebě energie. Umožňují tak nahradit tradiční pevné disky.

SSD disky s označením X18-M (rozměr 1,8 palce) a X25-M (2,5 palce) byly testovány v počítačových systémech na platformě Intel. Ve srovnání s klasickými pevnými disky nabízejí mnoho výhod. K těm hlavním patří rychlejší start, obnova i celková odezva systému. SSD disky neobsahují žádné pohyblivé části, takže jsou oproti klasickým pevným diskům tišší, spolehlivější a méně se zahřívají. V neposlední řadě odstraňují tradiční výkonová omezení vstupně-výstupních operací klasických pevných disků. Disky tak přestávají „brzdit“ rychlost procesoru. Laboratorní testy prokázaly, že SSD jednotky Intel X18-M a X25M zvyšují výkon úložných systémů oproti tradičním pevným diskům devítinásobně.

„Na základě výsledků velmi přísných testů a kladné zpětné vazby od OEM výrobců věříme, že jsme vyvinuli jednotku SSD, která splňuje očekávání spojená s SSD technologií,“ řekl Randy Wilhelm, viceprezident společnosti Intel a generální ředitel skupiny NAND Products Group. „Zkušenosti získané při navrhování flash pamětí, výrobě procesů a počítačových komponent nám umožnily dosáhnout vyššího výkonu a spolehlivosti technologie SSD. Mezi hlavní zlepšení patří například paralelní 10kanálová architektura, proprietární řadič, firmware a algoritmy správy paměti odstraňující problémy s opotřebením v souvislosti se zápisem dat.“

Jednotky Intel X18-M a X25-M Mainstream SATA SSD v současné době nabízejí kapacitu 80 gigabajtů (GB). Vzorky 160GB verze budou k dispozici ve 4. čtvrtletí tohoto roku. 80GB jednotka dosahuje rychlosti čtení až 250 MB/s, zápisu až 70 MB/s a prodlevy čtení 85 mikrosekund. Cena 80GB verze je stanovena při odběru do 1000 kusů na 595 USD. Jednotky SSD jsou k dispozici okamžitě. Produkty určené pro koncové spotřebitele, obsahující nové paměťové jednotky Intel® High-Performance SATA SSD, by měly být na trhu během několika týdnů.

Intel plánuje během příštích 90 dnů představit i novou řadu jednotek SLC (single-level cell) SSD pro servery, úložná zařízení a podniková prostředí. Tyto produkty s typovým označením Intel® X25-E Extreme SATA Solid-State Drive jsou navrženy tak, aby dosahovaly vysokých hodnot IOPS (Input/Output Operations Per Second – počet vstupně-výstupních operací za sekundu). Pro zákazníky to představuje dosažení vyššího výkonu za předpokladu nižších nákladů. Nižší energetická spotřeba a náklady na údržbu a chlazení SSD disků budou znamenat snížení celkových nákladů na infrastrukturu a zároveň až padesátinásobné zvýšení výkonu na jednu čtvereční stopu.

O společnosti Intel
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com.

Poznámka: K této tiskové zprávě se váže videozáznam spoluzakladatele a čestného předsedy společnosti Intel Gordona Moorea, ve kterém sdílí své vize přínosu technologie SSD. Toto video lze stáhnout z webové adresy http://downlo­ad.intel.com/pres­sroom/video/Gor­don Moore_SSD.wmv. Originál tiskové zprávy naleznete na http://www.in­tel.com/pressro­om/archive/re­leases/20080908­comp.htm.

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky