Hlavní navigace

Internet je atraktivní díky sociálním sítím

[Tisková zpráva] Průzkum společnosti D-Link zjistil, že lidé navštěvují on-line komunity hojně a zejména pro vyplnění volného času

PRAHA 3. ČERVNA 2009 – D-Link, přední výrobce end-to-end síťových a komunikačních řešení pro firmy i domácnosti, zveřejňuje výsledky svého nedávného průzkumu, který sleduje chování lidí na internetu v České republice a jejich postoje zejména vůči novým technologiím, jakými jsou například sociální sítě. Nejvíce používanou sociální sítí/on-line komunitou v České republice jsou spoluzaci.cz, kterou využívá 29 % dotazovaných. O další místa se pak dělí populární lide.cz a youtube.com, které využívá 18 % respondentů. On-line komunity navštěvují nejvíce lidé v produktivním věku od 26–45 let, a to zejména pro vyplnění volného času.

Průzkum D-Link Technology Trend (DTT) zrealizovala agentura MillwardBrown v dubnu letošního roku na reprezentativním vzorku 1 000 osob ve věku nad 15 let v České republice. Z průzkumu vyplynulo, že internet využívá 70 % dotázaných a nejvíce přitom mladí lidé ve věku 15–25 let a lidé v produktivním věku 26–45 let. S narůstajícím věkem se počet uživatelů snižuje – například osoby starší 70 let se k internetu připojují pouze ze 14 procent. Užívání internetu rovněž ovlivňuje výše vzdělání, kdy lidé s maturitou nebo s vysokoškolským titulem užívají internet více než osoby se základním vzděláním nebo výučním listem.

Sociální sítě zatraktivňují internet
Rostoucí popularita internetu podněcuje také rozvoj nových technologií, jako jsou sociální sítě či komunitní weby. Když se řekne on-line komunita, tak si lidé spontánně vybaví především spoluzaci.cz (18 %) a lide.cz (16 %). Tolik v poslední době diskutovaný facebook.com přijde lidem na mysl pouze z 9 %. Mezi vůbec nejznámější on-line komunity/sociální sítě patří zmiňovaní spoluzaci.cz a lide.cz, dále pak youtube.com, libimseti.cz a facebook.com. Uvedené hlavní hráče na trhu sociálních sítí v České republice přitom navštěvuje přibližně stejné procento mužů a žen. Rozdíly v návštěvnosti sociálních sítí u žen a mužů jsou pak patrné převážně u zahraničních sítí, jako jsou linkedIn, twitter.com, myspace.com nebo bebo.com, které navštěvují více muži. Hlavním důvodem, proč lidé navštěvují on-line komunity, je vyplnění volného času.

Sociální sítě jsou mezi internetovými uživateli natolik oblíbené, že 50 % respondentů si myslí, že bez nich by internet ztratil svou současnou atraktivitu. Naopak 39 % zastává názor, že by se internet bez on-line komunit výrazně nezměnil.

Vytváření on-line kontentu příliš netáhne
Část průzkumu zaměřená na chování uživatelů na internetu ukázala, že respondenti na internetu především chatují (30 %) a sdílejí fotografie (19 %). Rozdíly mezi uživateli co se pohlaví týče, jsou přitom zanedbatelné. Zcela minimálně se však respondenti vyjadřují k článkům svými komentáři nebo píší vlastní blog na internetu – pouze 3 %. Osoby, které vytvářejí nějaký obsah na internetu, jej poté generují jen zřídka a nepravidelně. Obsah na internetu, který má podle respondentů největší hodnotu, je ten, který je poskytován firmami (61 %).

O společnosti D-Link
D-Link, který slaví v tomto roce 23 let „budování sítí pro lidi“, dosáhla pozice jednoho z předních dodavatelů síťových broadbandových digitálních prvků pro hlasovou a datovou komunikaci a řešení pro digitální domácnosti, malé a střední podniky či velké společnosti. Celosvětově dodává 21 % všech LAN přepínacích portů a před ním se drží již jen společnost Cisco. D-Link byl nedávno zahrnut do přehledu nejúspěšnějších světových společností působících v oblasti informačních technologií v BusinessWeek Magazine „Info Tech 100“.

D-Link má zastoupení ve 20 zemích po celé Evropě s centrem v Londýně. Tento region je pro společnost strategicky důležitý a představuje jednu třetinu jejích globálních příjmů.

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?