Hlavní navigace

Internet je zdrojem odborných informací pro polovinu uživatelů

30. 11. 2009

[Tisková zpráva] Podle aktuálních dat projektu NetMonitor, měření návštěvnosti a sociodemografie českého internetu, velikost internetové populace překročila hranici 5,5 milionu lidí. Téměř dvě pětiny uživatelů mají nadstandardní znalosti týkající se práce s počítačem a internetu. 95 procent uživatelů využívá počítač především pro vyhledávání webových stránek a potřebných informací.

V říjnu 2009 navštívilo měřené servery 5,43 milionu reálných uživatelů (RU) z ČR, kteří zobrazili 7,1 miliardy webových stránek a strávili surfováním v průměru 27 hodin a 47 minut.

Se změnou metodiky měření byly do dotazování sociodemografie nově zahrnuty otázky, které se týkají především aktivit respondentů na PC a internetu. Své počítačové schopnosti označuje 62 procent českých uživatelů za základní. Tito uživatelé zvládnou se svým informatickým vzděláním např. psát základní texty, ukládat soubory, ovládat elektronickou poštu a internetový prohlížeč. Více než třetina uživatelů (34 procent) považuje své znalosti za nadstandardní. Poradí si s matematickými funkcemi v tabulkovém procesoru, zvládnou vytvořit grafickou prezentaci a pracovat s vyhledávači či databázemi. Profesionálně se IT a technologiím věnují přibližně 4 procenta uživatelů, jejich profese zahrnují např. programátorské či administrátorské činnosti.

Graf

Mezi činnostmi respondentů na počítači naprosto převládá vyhledávání internetových stránek a potřebných informací (95 procent RU). Více než čtvrtina uživatelů na počítači pracuje s tabulkami a upravuje jejich formátování (28 procent). O bezpečnost počítače, tedy zajišťování ochrany před viry, spywarem a adwarem, se stará stejná část uživatelů (28 procent). Patnáct procent českých uživatelů tvoří alespoň částečně a občas webové stránky a pět procent tvoří alespoň jednoduché počítačové programy s využitím programovacího jazyka.

Graf 2

Největší část uživatelů pravidelně na internetu získává informace o produktech a službách (72 procent). Že je internet důležitým informačním zdrojem potvrzuje fakt, že zde 53 procent uživatelů běžně získává odborné informace pro svou práci či studium. Pravidelnou internetovou aktivitou dvou pětin uživatel (40 procent) je instant messaging (online komunikace přes aplikace typu ICQ, AOL, MSN Messenger, apod.). Online rádio poslouchá přes internet pravidelně necelá čtvrtina českých uživatelů (23 procent). Internet hraje nemalou roli i při navazování vztahů. Stálými návštěvníky internetových seznamek je 13 procent uživatelů.

Graf 3

Společnost MEDIARESEARCH (www.mediarese­arch.cz) je významnou výzkumnou agenturou s širokým portfoliem služeb v oblasti realizace marketingových a mediálních výzkumů, zpracování a analýz dat, marketingového poradenství a vývoje software. Je realizátorem tří z nejrozsáhlejších mediálních výzkumů v České a Slovenské republice – Elektronického měření sledovanosti televize (peoplemetry) v ČR, Výzkumu návštěvnosti a sociodemografie internetu v ČR (NetMonitor) a SR (AIMmonitor) a Monitoringu reklamních výdajů v médiích (Admosphere) a na internetu (AdMonitoring) v ČR.

Gemius S.A. (www.gemius.pl) je největší internetovou výzkumnou agenturou ve střední a východní Evropě a poskytuje širokou škálu online výzkumů pro významné klienty v regionu. V současnosti rozbíhá svoji činnost také v Dánsku. Cílem jeho základního výzkumu gemiusAudience je zavést jednotný způsob měření návštěvnosti internetu ve všech zemích, kde společnost působí. Prostřednictvím spolupráce s významnými internetovými profesními sdruženími a dalšími klíčovými hráči na trhu Gemius poskytuje přesné, vysoce kvalitní data pro mediální plánování, nákup a prodej. Ve spolupráci s Mediaresearch realizuje komplexní výzkum internetu v České (NetMonitor) a Slovenské republice (AIMmonitor).

SPIR je profesní sdružení subjektů působících v oblasti internetové reklamy. Zastřešuje subjekty, které spojuje společný zájem – rozvoj internetu a prosazování internetové reklamy v ČR. Je zadavatelem výzkumu NetMonitor a monitoringu reklamních výdajů na internetu AdMonitoring.

NetMonitor projekt výzkumu návštěvnosti a sociodemografického profilu návštěvníků internetových serverů. Výstupy NetMonitoru umožňují analyzovat efektivitu obsahu internetových serverů a plánovat internetovou reklamu.

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Jak nosit dítě v zimě?

Jak nosit dítě v zimě?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?