Hlavní navigace

Kancelářský balík OpenOffice.org 3 v novém

13. 10. 2008

[Tisková zpráva] 13. října 2008, Praha - Nová a dlouho očekávaná verze svobodného kancelářského balíku OpenOffice.org 3 byla dnes v 11 hodin (CET) představena široké veřejnosti. Na vývoji se tentokrát vedle samotné komunity podílely společnosti Sun Microsystems, IBM, Novell či Google. Všichni tito významní hráči na poli informačních technologií tak podporují myšlenku svobodného kancelářského balíku a přístupu k informacím.

OpenOffice.org 3 je plnohodnotným konkurentem pro kancelářský balík Microsoft Office. Na rozdíl od něho je ke stažení zcela zdarma pro soukromé i komerční využití a je k dispozici pro téměř stovku světových jazyků i všechny používáné operační systémy.

„Kancelářský balík není software, za který by se mělo platit, je to stejné jako s internetovým prohlížečem,“ říká Filip Molčan, předseda OSS Alliance, která podporuje v České republice open-source software. Podle dostupných statistik si minulou verzi kancelářského balíku jen u nás stáhl každý druhý Čech s přístupem k internetu, zájem o novou verzi se předpokládá ještě masivnější. Celosvětově balík používá přes 100 milionů lidí. „Nová verze přiláká ještě více uživatelů, hlavně ji chceme prosazovat ve státní správě, školách a firmách,“ říká Filip Molčan.

Novinky v OpenOffice.org 3
Podpora pro MacOS X a Windows Vista – OpenOffice.org je v nové verzi dostupný také v nativní verzi pro operační systém MacOS X. Uživatelé maců tak mohou plně využívat všech výhod nativní aplikace. Vylepšena je také podpora pro Windows Vista.

Vylepšené uživatelské rozhraní – Nové ikony i celé startovací centrum, které vám umožní se po spuštění OpenOffice.org okamžitě rozhodnout s jakou komponentou balíku budete pracovat, jsou jen zlomkem novinek v uživatelském rozhraní.

Podpora formátu MS Office 2007 (Open XML) – OpenOffice.org byl vždy skvělým nástrojem pro komunikaci s lidmi využívajícími jiné kancelářské balíky. Mimo podpory binárních formátů .DOC, .XLS či .PPT nyní OpenOffice.org umožňuje otevírat dokumenty vytvořené v MS Office 2007 nebo MS Office 2008 pro Mac.

Funkce Řešitel – OpenOffice.org 3 konečně obsahují v Excelu tolik oblíbenou funkci Řešitele.

Tabulkový procesor s novými funkcemi – Calc získal lepší podporu pro tvorbu grafů a vaše tabulky nyní mohou mít až 1024 sloupců, což výrazně rozšiřuje možnosti při tvorbě větších tabulek. Přidána je také podpora pro sdílení dokumentů mezi několika uživateli.

Novinky v textovém editoru – Writer získal zcela přepracovanou podporu pro komentáře a sledování změn v dokumentu. Při psaní dokumentů můžete zobrazit na jedné obrazovce několik stránek nebo během vteřiny změnit jazyk pro daný odstavec.

Upravujte již vytvořené PDF dokumenty – OpenOffice.org již řadu let plně podporuje formát PDF, do kterého umožňuje snadno ukládat dokumenty. V nové verzi můžete PDF dokumenty do aplikace naimportovat a dále upravovat. Tato funkcionalita je dostupná prostřednictvím rozšíření, které je zdarma ke stažení.

Vylepšená podpora VBA – Znovu byla vylepšena podpora maker v dokumentech MS Office. OpenOffice.org 3 tak nyní nabízí lepší podporu VBA skriptů než MS Office 2008 pro Mac přímo od Microsoftu.

Vytvářejte profesionální reporty – Společnost Sun Microsystems představila pro kancelářský balík rozšíření Sun Report Builder, které vám umožní z libovolných dat vytvářet profesionální reporty.

Publikujte z OpenOffice.org rovnou do Wiki či na váš blog – Chcete vytvářet ohromující stránky v systému MediaWiki a neznáte složitou syntaxi? Vytvářejte dokumenty přímo v OpenOffice.org a uložte je rovnou jako wiki dokumenty.

Podpora rozšíření – Funkcionalitu celého balíku můžete dále zvyšovat pomocí tzv. rozšíření, která jsou většinou zdarma dostupná na webových stránkách projektu. Hranice OpenOffice.org tak nikdy nekončí.

Podpora ODF 1.2 – OpenOffice.org již dlouhou dobu využívá standardizovaného ISO formátu pro ukládání dat. Nyní přichází s plnou podporou formátu ODF 1.2, který přináší například podporu pro vzorce a model celého formátu je v souladu se standardy W3C RDF a OWL. Formát ODF je v současné době využíván řadou států a velké množství výrobců jej integruje do svých řešení.

Dostupnost
Nová verze oblíbeného kancelářského balíku je zdarma ke stažení na internetových stránkách projektu – http://www.ope­noffice.org. Uživatelé mohou nově také zakoupit OpenOffice.org 3 na DVD za 299 Kč, čímž podpoří samotný projekt. Více informací o kancelářském balíku naleznete na internetových stránkách http://www.ope­noffice3.cz. V ČR můžete také navštívit nový portál openoffice.cz nebo 602office.cz.

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz