Hlavní navigace

Konference INSPO 2006 představila novinky pro uživatele internetu se zdravotním postižením

13. 3. 2006

[Tisková zpráva] Praha, 11. března 2006 – Tři programy či zařízení umožňující komunikaci i lidem s nejtěžším zdravotním postižením patřily k nejzajímavějším novinkám předvedeným na konferenci INSPO 2006 – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se uskutečnila 11. března v Kongresovém centru Praha za účasti 130 zájemců z celé republiky a ze Slovenska jako jedna z hlavních akcí Března – měsíce internetu.

Program „1 Klávesou“ je určen pro lidi, kteří jsou natolik ochrnuti, že mohou hýbat jen jednou částí těla (hlavou, prstem u nohy) a kvůli svému postižení nemohou mluvit a ani jiným způsobem komunikovat. Umožňuje jim pomocí jediné klávesy, resp. externího spínače psát texty, které lze vytisknout, poslat e-mailem nebo přečíst syntetickou řečí, to vše opět při ovládání jedinou klávesou. Program byl uveden na trh 1. března a díky tomu, že olomoucké sdružení Petit jej vyvinulo s dotační podporou Ministerstva informatiky ČR, prodává se pouze za distribuční náklady 150 korun.

Jiný alternativní systém komunikace vyvinula chráněná ICT pracoviště Deep. Malý mobilní komunikátor Deep1 opatřený dvěma LCD znakovými displejemi využívá vysílání znaků pomocí Morseovy abecedy. K vysílání může používat snímače prstů, dechu či svalů, prostě k hybnosti dostupného místa na těle postiženého. Zařízení převádí morseovku na text a dá se použít pro dialog i v terénu, na cestách, kde alternativní komunikační prostředky selhávají.

Rakouská společnost LifeTool předvedla zařízení IntegraMouse, ústy ovládanou myš, která plnohodnotně nahrazuje standardní počítačovou myš se všemi jejími funkcemi. Minimálním pohybem rtů ovládá uživatel náustek a tím i kurzor myši dynamicky po celé obrazovce. Pomocí nádechu a výdechu přes náustek jsou zpřístupněny funkce standardní myši – levé a pravé tlačítko, dvojklik, drag & drop.

Organizátoři konference ze sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO rozdělili program tradičně do dvou sekcí. Zájemci o tvorbu přístupného webu se seznámili tentokrát zejména s problematikou webových formulářů. V sekci Internet a zaměstnání byly představeny projekty, které by měly pomoci lidem s různým druhem postižení či znevýhodnění uplatnit se na trhu práce. Že lidé se zdravotním postižením nacházejí obtížně zaměstnání, potvrzují i aktuální údaje o nezaměstnanosti. Mezi 524 154 nezaměstnanými, které k 28. únoru registrovaly úřady práce, představují osoby se zdravotním postižením 14,5 procenta.

Projekt Teleworking pro Olomouc, který představila společnost InternetPoradna.cz, by měl pomoci najít zaměstnání na dálku, z domova lidem, kteří potřebují výrazně upravit pracovní místo, nebo jimž v důsledku postižení nebo nemoci kolísá schopnost pracovat. Projekt Tiché vzdělávání se zaměřuje na e-learningovou výuku neslyšících. Na přípravu pečujících na vstup na trh práce se orientuje projekt sdružení Alfa Human Service.

Speciální program pro jazykovou výuku dětí a mládeže se specifickými potřebami učení předvedla Dagmar Rýdlová. Aby mohli dyslektici lépe zvládat cizí řeč, potřebují mít zajištěnu zrakovou, sluchovou a významovou koordinaci a také možnost fázovat větší celky na menší. Všechny tyto specifické možnosti zajišťuje program Jazyky bez bariér. Do programu lze vkládat aktuální učivo i různé zajímavé texty a reportáže z akcí.

S možnostmi, jak získat dotace na internetové projekty pro uživatele se zdravotním postižením, seznámila účastníky konference náměstkyně ministryně informatiky Jana Vohralíková. Dále se přítomní dozvěděli, jak si mohou neziskové organizace pořídit počítače a vybraný software za velmi zvýhodněných podmínek u obecně prospěšné společnosti Centrála IT. Seznámili se rovněž s praktickým využitím internetové telefonie a přesvědčili se o výhodách elektronické zdravotní knížky IZIP.

Na konferenci byly také vyhlášeny výsledky druhého ročníku literární soutěže Internet a můj handicap. Došlo do ní 23 prací, tedy méně než vloni, zato jejich literární úroveň byla výrazně lepší. Cenu za první místo – mobilní telefon Nokia 6012 od společnosti Eurotel – získal Ivan Jergl. Ve své povídce vytříbeným stylem vyjádřil osobní zkušenosti vozíčkáře s internetem. Druhé místo obsadila 78letá Marie Doležalová, které internet pomáhá lépe se vypořádat s hluchoslepotou. Hodnotné ceny účastníkům literární soutěže věnovali rovněž společnosti Grisoft, Software602, Vogel Burda Communications a Jiřina Medveďová. Všechny soutěžní práce budou zveřejněny na www.helpnet.cz v rubrice INSPO.

Konference INSPO 2006 je jednou z hlavních akcí 9. ročníku Března – měsíce internetu. Hlavními partnery BMI jsou letos Česká pošta a GRISOFT, vzhledem k tematickému zaměření 9. ročníku BMI na e-government poskytují záštitu a podporu předseda vlády a Úřad vlády České republiky, Ministerstvo financí, Ministerstvo informatiky, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra a portál BusinessInfo.cz. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Springer Media CZ, Vogel Burda Communications a časopis Egovernment, odborným partnerem FORInternet.

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET