Hlavní navigace

Logica přispěla k propojení českého a slovenského krátkodobého trhu s elektřinou

18. 11. 2009

[Tisková zpráva] Dne 31. srpna 2009 byl úspěšně spuštěn ostrý provoz společného česko - slovenského systému pro nákup a prodej elektřiny na denním trhu.

Organizátoři krátkodobého obchodování s elektřinou v České republice a na Slovensku, Operátor trhu s elektřinou, a. s. (OTE) a SEPS, a.s., ve spolupráci s ČEPS, a.s., provozovatelem české přenosové soustavy, úspěšně propojili národní denní trhy s elektřinou. Projekt realizovaný společností Logica, předním poskytovatelem IT služeb a konzultací, umožní efektivní přeshraniční obchodování krátkodobých produktů – bloků s denní délkou platnosti dodávky elektřiny. Požadavky na nákup či prodej elektřiny na následující den tak budou moci být uspokojeny ze sousedního tržního místa bez nutnosti získání přenosové kapacity.

Díky propojení českého a slovenského trhu s elektřinou mohou nyní účastníci obou národních trhů poptávat/nabízet elektřinu na národních tržních místech, a to při zachování suverenity řízení národních přenosových soustav a regulačních oblastí. V případě dostatečné přeshraniční přenosové kapacity je tak možné stanovit jednotnou cenu pro oba národní trhy. „Klíčovými přínosy propojení budou vedle zvýšení likvidity denního trhu s elektřinou i vyšší dostupnost elektřiny a dodržení transparentního stanovování cen elektřiny na denním trhu,“ uvedl Jiří Šťastný, místopředseda představenstva a generální ředitel OTE. „Účastníci trhu budou navíc moci snížit pravděpodobnost vzniku odchylky mezi plánovanou a skutečnou hodnotou dodávky či odběru elektřiny,” dodal.

Propojení českého a slovenského národního trhu s elektřinou bylo realizováno v souladu se záměry Evropské unie vytvořit jednotný trh s elektřinou a zároveň představuje pilotní projekt v regionu střední a východní Evropy. Projekt vyžadoval významné úpravy informačních systémů všech stran, neboť bylo potřeba sladit veškeré procesy i parametry nových transakcí. Implementace změn v centrálním systému společnosti OTE proběhla za 6 měsíců od podepsání kontraktu. Bezproblémový start ostrého provozu do značné míry prokazuje schopnost Logicy dodávat řešení pro kritické procesy svýcgh zákazníků.

Centrální systém zahrnující mimo jiné finanční řízení a obchodní a logistické moduly splňuje veškeré standardy systémů OTE, ke kterým patří například vysoké zabezpečení komunikace s využitím elektronického podpisu nebo aplikační podpora českého a anglického jazyka. V případě obchodování elektřiny na denním trhu mohou účastníci pro komunikaci se systémem využívat webové stránky obchodního portálu nebo automatické rozhraní, pomocí kterého je zajišťována přímá výměna dat mezi systémem OTE a obchodním systémem účastníka.

O společnosti Logica
Logica je přední světová společnost poskytující služby v oblasti IT, která zaměstnává 39 000 lidí v 36 zemích. Svým zákazníkům poskytuje konzultační služby, systémovou integraci a služby v oblasti outsourcingu IT a firemních procesů. Logica svým zákazníkům umožňuje budovat vedoucí postavení na trhu díky vlastním znalostem jednotlivých odvětví, špičkovým technickým dovednostem a zkušenostem s realizací projektů po celém světě. Logica je kotována na Londýnské burze cenných papírů i na burze Euronext v Amsterdamu (LSE: LOG, Euronext: LOG). Více informací najdete na www.logica.com.

Logica CEE má centrálu v Praze, pobočky v Bratislavě, Brně, Plzni a Budapešti. Realizuje projekty pro nejvýznamnější společnosti a organizace v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a dalších zemích střední a východní Evropy. Logica se umístila na 4. místě v již 7. ročníku soutěže „Best Employers Česká republika 2009“ v kategorii velkých společností. Tato prestižní soutěž sleduje motivovanost zaměstnanců a jejich zájem o dění ve firmě. Logica byla jako první společnost v České republice a na Slovensku certifikována podle mezinárodních standardů ISO 9001:2000 a TickIT Issue 5.0. Logica je jednou z prvních poradenských a technologických firem na českém trhu, které se podařilo získat certifikát organizace, která dodržuje standardy šetrného chování k životnímu prostředí podle mezinárodní normy EN ISO 14001:2004. Více informací najdete na: www.logica.cz.

O společnosti OTE
Operátor trhu s elektřinou, a.s., organizuje obchodování na denním a vnitrodenním trhu s elektřinou. Účastníkům trhu s elektřinou nabízí nepřetržité zpracování a výměnu dat a informací pro zúčtování a finanční vypořádání odchylek mezi smluvními a skutečnými hodnotami dodávek a odběrů elektřiny. Současně spravuje národní rejstřík na emise skleníkových plynů a provozuje portál pro obchodování s elektřinou z kombinované výroby elektřiny a tepla.

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?