Hlavní navigace

Lucky a Flo v boji proti filmovému pirátství v ČR

[Tisková zpráva] Praha, 5. listopadu 2007 - Míra filmového pirátství v České republice stejně jako po celém světě každoročně narůstá a způsobuje filmovému průmyslu i celé společnosti miliardové škody.

Fenky Lucky a Flo, které se v poslední době mezinárodně proslavily v oblasti odhalování filmového pirátství, přijely představit své unikátní schopnosti také do České republiky. Tito dva černí labradorští retrieveři, jako první psi na světě vycvičení na vyhledávání nelegálních DVD a CD disků, se v průběhu uplynulého víkendu zúčastnili razií v česko-německém pohraničí a napomohli celním orgánům odhalit tisíce pirátských disků.

Lucky a Flo se během víkendu zúčastnily dvou razií v česko – německém pohraničí. V neděli 4. 11. 2007 označily v tržnici Kravín v obci Strážný deset podezřelých stánků, ve kterých následně celníci Celního ředitelství České Budějovice nalezli po jejich násilném otevření pirátské nosiče včetně ukrytých zásobovacích skladů. Celkem tak bylo zajištěno na 15.097 tisíc pirátských nosičů s filmy a hudbou včetně novinkových titulů jako Království, Sejmi je všechny, Superbad, Zbouchnutá, Bournovo Ultimátum, Resident Evil: Zánik, Pokoj 1408, Ratatouille či ještě neuvedeného Těsně vedle. Celková hodnota zajištěného zboží byla celními orgány vyčíslena na 11.900.160,– Kč. Již o den dříve byly fenky k dispozici na tržnici Asia Dragon Bazar v obci Svatý Kříž u Chebu. Přes zjevné prozrazení akce, kdy celá tržnice fungovala jen v minimálním rozsahu a trhovci razii očekávali, označily Lucky a Flo tři stánky s pirátskými nosiči a dvě zásobovací auta.

Hlavním cílem krátkého pobytu obou fenek bylo především představit tuto novou efektivní metodu v odhalování případů pirátství optických nosičů přímo v terénu. Oba psi bezezbytku prokázali svůj jedinečný talent a potvrdili místním celním orgánům, že by v České republice mohli v budoucnu podobně vycvičení psi pomoci například právě v boji proti příhraničnímu pirátství. I pro tuto specifickou formu porušování autorských práv je Česká republika v současnosti silně kritizována na mezinárodní úrovni.

Prodej pirátských nosičů s filmy a hudbou v pohraničních tržnicích zaměřených na německy mluvící klientelu je totiž dlouhodobým a v evropském měřítku ojedinělým problémem, který se ani přes opakované razie ze strany celních orgánů nedaří vymýtit. Společně s filmy zde navíc nakupující najdou i padělky výrobků známých značek oděvů, obuvi, tašek a hodinek, ale i hraček, cigaret a alkoholu.

Stejně vycvičení psi však mohou pomoci nejen na příhraničních tržištích, ale i jinde, například na letištích při kontrole zásilek a zavazadel. Jsou totiž schopni nalézt byť i jediný přepravovaný optický disk. Malé počty pirátských disků přitom bývají přepravovány zejména jako mastery pro další kopírování ve velkém. Stejně tak mohou takto vycvičení psi vyhledat přepravované či skladované disky v automobilech a na jiných místech.

Pirátství bují i na bleších trzích a autoburzách po celé České republice. Piráti nejčastěji prodávají novinkové filmy včetně českých filmových hitů vypálené na DVD-R discích. Míra filmového pirátství v ČR už letos překonala 40% a jen za minulý rok způsobila filmovému průmyslu škody ve výši jedné miliardy korun. Poškozováni jsou ale i legální obchodníci, kterým piráti nekale konkurují, provozovatelé kin i celá společnost. Pirátství totiž významně snižuje počet pracovních míst a způsobuje obrovské daňové úniky.

Za myšlenkou nasazení dnes pětiletých fenek v boji proti výrobkovému filmovému pirátství stojí sdružení Motion Picture Association (MPA) reprezentující zájmy hlavních hollywoodských filmových studií a podporující protipirátské aktivity po celém světě. Loňského roku v létě fenky úspěšně absolvovaly osmiměsíční výcvik v Severním Irsku. Ve středisku specializovaném na školení psů k detekci výbušnin se naučily neomylně rozpoznávat polykarbonáty a další chemikálie specifické pro optické disky.

Během své krátké kariéry fenky stoprocentně potvrdily své jedinečné schopnosti v rámci razií na západě i východě Spojených států, ve Velké Británii, Hong Kongu, Singapuru a Dubaji. Zatím největší úspěchy však Lucky a Flo slavily v Malajsii, kde přispěly k zajištění celkem 1,88 miliónu pirátských disků a zadržení 26 pachatelů. Místní mafie na jejich hlavu dokonce kvůli ohromným finančním ztrátám vypsala odměnu ve výši 100.000,– RYM (malajsijský ringgit) tedy v přepočtu přibližně 570.000,– Kč. Během svého téměř půlročního pobytu v Malajsii se Lucky a Flo staly svým způsobem celebritami a Malajsie se s nimi nakonec rozloučila ve velkém stylu jako se skutečnými hrdinkami udělením státního vyznamenání.

Vitalia.cz: Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky