Hlavní navigace

Majáky se rozrůstají

7. 6. 2001

[Tisková zpráva]

Majáky se rozrůstají

Praha, 7. června 2001 – Dětský server www.majaky.cz se v těchto dnech rozrůstá o 30 nových počítačů, které najdou uplatnění v dětských zdravotnických zařízeních projektu Majáky. Nové počítače posílí vybavení jak stávajících zdravotnických zařízení, tak i vybaví nová léčebná zařízení, která se do projektu teprve začleňují. Informoval o tom dnes Vítek Šubert, ředitel INTERNET OnLine, internetové divize Českého Telecomu, která je spolu s Nadací Charty 77 iniciátorem a realizátorem celého projektu.

„V současné době je na pomyslné mapě Majáků již celkem 10 míst, která jsou plně vybavena potřebným hardwarem, softwarem i bezplatným připojením k internetu pevnými linkami. Díky rozhodnutí věnovat 30 nových počítačů mohla být posílena počítačová vybavenost stávajících zařízení a celý projekt se zároveň mohl rozšířit o tři další místa, která pomáhají dětem v obtížných životních situacích. Konkrétně se jedná Olivovu léčebnu v Říčanech, speciální základní školu v Karviné – Darkově a dětskou kliniku IPVZ v Českých Budějovicích.“ říká Jana Voňavková, manažerka projektu. „Celkem bylo dodáno do tří nových partnerských míst 11 počítačů, dalších 11 počítačů jsme použili na dovybavení míst, kde projekt Majáky funguje již delší dobu a zájem dětí i lékařského personálu tam neustále stoupá. Zbývajících 8 počítačů bude použito na začlenění dalších partnerů do projektu Majáky“, doplňuje Jana Voňavková.

Není to však jediná novinka, která se na Majácích děje. Díky grantu, který vypsala společnost Microsoft v americkém Redmondu a úspěšnému splnění přísných kritérií, poputuje na konto Majáků suma 30.000 amerických dolarů, což je více než jeden milión korun. „Společnost Microsoft každoročně vypisuje granty na podporu zajímavých projektů. Jsem rád, že projekty z České republiky se těchto grantů pravidelně a úspěšně účastní a získávají výraznou podporu. Je to potěšitelné o to víc, že o granty se opravdu soutěží a obstát v celosvětové konkurenci není jednoduché“, říká Martin Kovář z Nadace Charty 77. „Vedle Majáků je také úspěšný projekt Počítače proti bariérám, který byl dokonce vyhodnocen jako nejlepší projekt v rámci střední a východní Evropy,“ dodává Martin Kovář.

V rámci celého projektu funguje také psychologická poradna na internetu. Od ledna letošního roku jsou Majáky rozšířeny o novou sekci s názvem Trápení. Dětem je nabídnuta pomoc odborníků z řad pedagogů, pediatrů a psychologů. Každé z dětí, které má problém, se tak může pomocí emailu obrátit na tým školených odborníků a požádat o radu se školou, klukem, holkou, rodiči, s nemocí i samo se sebou. „Mezi nečastější trápení dětských návštěvníků serveru patří problémy ve škole a neshody s kamarády. Každý, kdo se obrátí o pomoc, dostane vždy do své emailové schránky odbornou odpověď“, říká MUDr. Hodková ředitelka Dětské léčebny v Opařanech u Tábora, která se spolu se svými kolegy o rubriku Trápení stará. „U nás v Opařanech léčíme především dětskou duši, které je nesmírně citlivá. Proto jsme uvítali možnost zapojit se do projektu Majáky – děti se mohou rozptýlit, naučit se s počítačem využívat internet. To všechno jsou věci, které jim nejen zpříjemní pobyt u nás, ale navíc mohou získané zkušenosti používat i nadále – třeba ve škole, zájmových kroužcích nebo doma,“dodává MUDr. Hodková.

A jaký je vlastně důvod vzniku Majáků? Původním cílem projektu Majáky bylo zpříjemnit dlouhodobě nemocným dětem jejich pobyt v nemocnici a umožnit jim kontakt s kamarády za zdmi nemocničního zařízení. Postupným rozšiřováním nabídky serveru se tak vytvořila nabídka pro všechny děti v ČR a Majáky se staly zatím největší dětskou oázou na Internetu. Výsledkem je téměř 30.000 registro­vaných dětských uživatelů a více než 150.000 návštěv za rok. Všichni na Majácích získají svoji emailovou adresu, mají možnost hrát hry – a to jak proti počítači nebo kamarádovi z jiného města, povídat si, kreslit obrázky, číst i pohádky nebo je i pro ostatní psát, vytvářet vlastní noviny, využít psychologickou poradnu a další…

Dosud bylo do projektu Majáky zapojeno osm nemocnic v České republice a dvě dětská komunikační centra. Nemocnice získaly díky sponzorskému programu INTERNET OnLine bezplatné připojení k internetu, potřebné vybavení počítači a softwarem. Jedná se o specializovaná oddělení v Ústí nad Labem, Olomouci, Plzni, Brně, Thomayerově nemocnici v Praze Krči a pražském Motole, Dětskou léčebnu v Opařanech, Hamzovu dětskou léčebnu v Luži u Košumberka a dvě dětská komunikační centra v Praze a Pardubicích. Projekt Majáky počítá se zapojením dalších zdravotnických zařízení ještě v letošním roce. V současné době se připojují tři nová zařízení. Počet míst, kde děti mohou využívat všech možností Majáků, tedy není rozhodně konečný.

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně