Hlavní navigace

Mezinárodní setkání špiček internetového výzkumu CESNET Conference 2006 zahájila ministryně Petra Buzková

14. 3. 2006

[Tisková zpráva] Praha / Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy České republiky Petra Buzková zahájila mezinárodní odbornou konferenci CESNET Conference 2006. U příležitosti desátého výročí svého založení ji ve dnech 7. a 8. března uspořádalo v Praze sdružení vysokých škol a Akademie věd ČR CESNET, které buduje a rozvíjí národní síť pro výzkum a vzdělávání CESNET2. Na akci se sjelo více než sto předních odborníků internetového výzkumu z patnácti zemí Evropy a také ze Spojených států.

Petra Buzková v úvodu vyzdvihla dosavadní výsledky dosažené sdružením CESNET, ocenila dlouhodobý stabilní přínos sdružení pro výzkum, vývoj a vzdělávání v České republice a vyjádřila naději, že tato nastoupená cesta bude úspěšně pokračovat.

V úvodním příspěvku jedné z klíčových postav internetového výzkumu Klause Ullmanna – předsedy představenstva sdružení DANTE, které koordinuje projekt národních sítí pro výzkum a vzdělávání GN2, v jehož rámci je budována nejvýkonnější evropská síťová infrastruktura GÉANT2, předsedy výkonného výboru projektu GN2 a ředitele německé národní výzkumné sítě DFN (Das Deutsche Forschungsnetz) – zazněl důraz na spolupráci a systematický přístup při podpoře vědy a výzkumu formou špičkového komunikačního a informačního prostředí v celoevropském kontextu.

Na vystoupení Klause Ullmanna navázal ředitel sdružení CESNET Jan Gruntorád, který nejen hodnotil desetiletou historii sdružení, ale především věnoval pozornost jeho současným výzkumným aktivitám a pohledu do budoucna.

Po odborné stránce pokryly jednotlivé příspěvky dvoudenní konference velmi široké spektrum problematiky – od fyzikálních dějů při přenosech a zesilování optického signálu až po vysoce specializované distribuované síťové aplikace. Příspěvky prvního konferenčního dne se týkaly především aplikací špičkových počítačových sítí. Mezi jejich nejvýznamnější uživatele patří gridy – distribuované výpočetní a úložné systémy. Právě jim byla věnována řada příspěvků prvního dne. Další významné téma představovaly videokonference a prostředky pro virtuální spolupráci uživatelů. S nimi souvisejí i metody autentizace a správy uživatelů, tzv. middleware, jemuž se věnovalo hned několik příspěvků. Těžištěm druhého konferenčního dne pak byly hlavně vlastní síťové technologie. Nejvýznamnější roli hrály nové aktivity a technologie v oblasti optických sítí a uplatnění programovatelného hardwaru při vysokorychlostní přepravě dat.

Konferenci uzavřel příspěvek zástupce švýcarské sítě národního výzkumu SWITCH Simona Leinena, věnovaný dlouhodobému sporu o základní koncepci počítačových sítí – přepínání okruhů proti nespojovaným službám. Analýza dosavadního vývoje, stejně jako shrnutí potenciálních možností do budoucnosti včetně příkladů z reálné praxe přednesené kultivovaným, detailním a zároveň nezavádějícím způsobem vyústily ve velmi živou diskuzi, jejíž rozsah daleko přesáhl jak původní předpoklady, tak časový plán konference.

Další podrobnosti o konferenci včetně prezentací jednotlivých přednášejících a fotografií lze nalézt na adrese www.ces.net/con­ference06/.

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Krausovu show prý zbrzdila produkce

Krausovu show prý zbrzdila produkce

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě