Hlavní navigace

Nákupy na internetu: lidé volí dobírku, platební karty se neprosadily

[Tisková zpráva] Brno, 2. února 2010 - Drtivá většina dodávek zákazníkům je v českých e-shopů stále realizovaná dobírkou. Platby kartou jsou málo časté a elektronické platební metody dokonce ustupují do pozadí. To alespoň vyplývá ze závěru průzkumu internetového magazínu NetShopper.cz (www.netshopper.cz), který zkoumal data tuzemských e-shopů.

Výzkum byl realizován v prosinci 2009 a zkoumal data zhruba 20 000 obchodních transakcí vybraných českých internetových prodejců se zaměřením na e-shopy s frekventovaným zbožím nižší až střední cenové úrovně (kosmetika, oblečení, hračky, knihy, hudba, potřeby pro domácnost). Průměrná hodnota nákupu ve sledovaném analytickém souboru činila 1 470 Kč.

Z analyzovaných dat vyplývá, že dobírka je pro české zákazníky preferovaným způsobem úhrady za objednané zboží. Tuto možnost dnes volí celkem 70,28 % všech zákazníků. Dobírku následuje osobní převzetí na pobočce či prodejně, které využilo 17,75 % zákazníků. Na pobočce přitom zákazníci platí raději kartou (90 % transakcí) než v hotovosti.

Z klasických metod je druhou nejpoužívanější bankovní převod (9 %), následovaný platbou kartou online s pouhými 2,5 %. Tyto výsledky ukazují nedůvěru českých zákazníků k platbě kartou na internetu. Redakce NetShopper.cz k tomu dodává: „Neochota platit kartou je velmi specifická. Ve vyspělých zemích je tato metoda nejpoužívanější a provádí se vždy přes silně zabezpečené propojení, kde je riziko zneužití minimální.“

Odborníci však věří, že platby kartou online se dočkají výraznějšího rozšíření. „Snažíme se našim klientům doporučit zavedení platby kartou a zároveň nakupující motivovat k jejímu použití výhodnější sazbou za poštovné,“ dodává Eliška Flasarová, ředitelka konzultační společnosti ACOMWARE s.r.o. pro internetové podnikání. Ta také dodává: „Přínos je zřejmý a s každým měsícem se pomaličku zvyšuje podíl transakcí realizovaných prostřednictvím platební karty.“

Ing. Jan Svoboda, ředitel společnosti NetDirect s.r.o., má na platby kartami následující názor: „Ve světě jsou platby kartami běžnou záležitostí. Čeští zákazníci si již nyní uvědomují výhody, které jim platební karty přináší. Věřím, že je pouze otázkou času, než se karta stane jednou z nejvyužívanějších platebních metod na českém internetu.“

V pořadí preferovaných platebních metod dle výzkumu serveru NetShopper.cz už se značným odstupem následuje nejčastější online převod – Raiffeisenbank (dříve eBanka / eKonto) s 0,5 %. Platební systém PaySec využilo 0,07 % zákazníků. Z 20 000 transakcí jde o pouhých 13 objednávek.

Zkrácená verze zprávy pro okamžité otištění ve vašem periodiku (193 znaků): Magazín NetShopper zveřejnil analýzu nejčastějších platebních metod v českých eshopech. Vyplývá z ní, že lidé stále nejčastěji volí dobírku. Minimální naopak zůstává podíl plateb kartou online.

O projektu NetShopper.cz
NetShopper.cz je unikátním magazínem zaměřeným na internetové prodejce, jimž přináší rady pro jejich obchodování – aktuální novinky, rady a návody, analýzy nebo propracované studie. Společnost xBizon tento projekt připravuje za přispění společností NetDirect s.r.o., předního dodavatele technologií pro e-shopy a redakční systémy, a ACOMWARE s.r.o., specialisty na internetový marketing.

O společnosti xBizon, s.r.o.
xBizon, s.r.o. je mladá společnost odborníků z oblasti médií, orientující se na tvorbu originálních internetových projektů. Návštěvníkům našich webu předkládáme netradiční mediální projekty, které přináší nový pohled na danou problematiku, stejně jako portály z oblasti služeb, které v České republice doposud chybí.

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu