Hlavní navigace

Naletěli internetovým podvodníkům se vstupenkami

25. 11. 2009

[Tisková zpráva] Chtěli na koncert své oblíbené zpěvačky a zaplatili vstupenky přes internet. Jenže lístky nikdy neviděli, protože se stali oběťmi dobře připraveného podvodu. „Poslali peníze neoprávněnému prodejci, který neměl žádný vztah se zpěvákem ani s pořádající agenturou. Ukradl loga z oficiálního webu pořadatele a s hodnověrnou webovou adresou nabízel vstupenky v hodnotě zhruba 1500 korun,“ říká Tomáš Večl, ředitel Evropského spotřebitelského centra (ESC) pro ČR.

Koncert náctileté zpěvačky v irském Dublinu byl při oficiálním prodeji vyprodán během několika minut. Jenže někteří rodiče zklamaných dětí, které se na koncert těšily, následně objevili možnost zakoupit ještě nějaké lístky online. A tu možnost chtěli využít.

„Byli nepozorní a rezervaci provedli na webové straně, která ani neuváděla povinné kontaktní údaje. To je jedna ze základních známek podvodu,“ konstatuje Ann Nevillová z irského ESC, které se zabývalo stížnostmi lidí z různých zemí Evropy. „Nikdo, kdo zaplatil na onom webu, vstupenky neobdržel. Neuvidí už ani svoje peníze, protože falešný prodejce nepochází z Evropské unie a pro policii je prakticky nemožné ho dohledat.“

Je proto lepší být před nákupem obezřetní a ověřit si základní informace, které mohou pomoci podvod odhalit. „Zjistěte si, kdo dané stránky zaregistroval, jak získal vstupenky k prodeji. Je dobré zeptat se i v místě konání, kdy bude zahájen prodej vstupenek, a případně zda už není vyprodáno. Na internetu se podívejte, jaké zkušenosti měli s danou webovou stranou jiní lidé, a ujistěte se, že znáte plnou geografickou adresu a také funkční pevnou telefonní linku prodejce,“ radí Tomáš Večl z českého ESC, jehož právníci bezplatně pomáhají spotřebitelům v jejich sporech s prodejci zboží a služeb ze zemí EU, Norska a Islandu.

Také je dobré přesvědčit se, že je jasně uvedena cena vstupenky a místo v hledišti a že existuje postup pro vrácení peněz v případě, že něco nevyjde podle předpokladů, třeba že bude koncert zrušen.

„Platí tedy totéž co u jakéhokoli nákupu přes internet. Zjistěte si, kdo je na druhé straně, tedy s kým uzavíráte obchod a jaké jsou podmínky tohoto obchodu,“ doporučuje Tomáš Večl. Nedávný průzkum ve Velké Británii ukázal, že jeden člověk z pěti zná někoho, kdo zakoupil vstupenky na hudební, sportovní či divadelní událost z podvodné webové strany. Jeden člověk z dvanácti už byl podle tohoto výzkumu podveden při nákupu vstupenek přes internet – 80 % z nich bylo podvedeno loni. Každá z těchto britských obětí podvodů přišla v průměru o 80 liber, tedy o zhruba 1800 korun.

Evropské spotřebitelské centrum pro ČR poskytuje informace o právech spotřebitelů na společném evropském trhu a pomáhá a radí spotřebitelům v jejich sporech s obchodníky z jiných zemí Evropské unie, Norska a Islandu. Zprostředkovává i možnosti mimosoudního řešení sporů spotřebitelů s obchodníky. Činnost centra spolufinancují Evropská komise a Česká obchodní inspekce. Více na www.coi.cz/esc.

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu