Hlavní navigace

Navigujte se správným směrem

[Tisková zpráva] Praha, 13. 10. 2008 – V polovině září zorganizovaly společnosti Tech Data Distribution, Autodesk a Geodis Brno speciální seminář zaměřený na nejnovější trendy v projektování a automatizaci stavebních prací. Seminář se uskutečnil v hotelu U Věže v Nupakách u Prahy a zúčastnilo se ho více než 70 odborníků, mezi nimiž nechyběli zástupci projekčních a stavebních firem nebo odborná veřejnost z univerzit a ministerstva dopravy.

Hlavním cílem semináře bylo představit účastníkům nové technologie, které se aktuálně začínají používat ve stavebnictví. První přednášku připravila společnost Geodis Brno a byla věnována seznámení účastníků nejen s principy přesného GPS měření a navigace, ale především aplikování těchto postupů při řízení zemních strojů na stavbách. Mezi využívané zemní stroje patří např. grejdry, buldozery, bagry, dozery, rypadla, silniční frézy atd. Využíváním těchto strojů na stavbách dochází k výraznému zpřesnění a zefektivnění prováděných prací a také ke snížení nákladů spojených s provedením stavby.

Podmínkou pro využívání těchto strojů je kromě zařízení pro příjem GPS signálu také 3D model projektu, který se má vystavit. Proto byla druhá přednáška semináře věnována právě aplikaci, která umožní jednoduše připravit modely rozličných druhů staveb – AutoCAD Civil 3D od společnosti Autodesk. Tento nástroj umožňuje projektování liniových a plošných staveb v 3D, jako například komunikací a inženýrských sítí, parkovišť nebo přípravu území pro obytné a průmyslové celky.

Poslední prezentací v dopolední části semináře bylo představení zkušeností dvou významných zákazníků, stavebních firem Alpine stavební společnost CZ, s.r.o., a Aquasys, spol. s r.o. Obě společnosti mají bohaté zkušenosti jak s technologií GPS a navigovaných strojů, tak s produktem AutoCAD Civil 3D. Jejich zástupci shrnuli své poznatky do zajímavých prezentací, v nichž se shodli, že uvedené technologie jim přináší velké úspory a zvýšení efektivity práce při výstavbě rozličných druhů staveb.

V odpolední části proběhla praktická ukázka aplikace zmiňovaných systémů řízení stavebních strojů při výstavbě silničního okruhu kolem Prahy, konkrétně na stavbě 513, Vestec – Lahvice. Účastníci semináře měli možnost sledovat, jak se načte model projektu do stroje, jak se zobrazí ve stroji, napojí se na systém GPS, a jak již poté stroj automaticky vykonává zadaný úkol. V tomto případě grejdr rozhrnoval štěrk do požadované výšky při práci na přeložce komunikace.

O pořadatelích akce
Autodesk je světový lídr v oblasti 2D a 3D návrhového softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 vyvinul Autodesk nejširší portfolio špičkových řešení digitálního prototypování, která pomáhají zákazníkům prakticky zkoušet nápady ještě před jejich realizací. Společnosti žebříčku Fortune 1000 využívají nástroje Autodesku k vizualizaci, simulaci a analýze reálného fungování svých návrhů už v počátečních stádiích vývoje, což jim pomáhá šetřit čas a peníze, zvyšovat kvalitu a podporovat inovace. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webových stránkách www.autodesk.com nebo www.autodesk.cz.

GEODIS BRNO je mateřskou společností skupiny geoinformačních firem GEODIS GROUP. Na českém i zahraničním trhu působí v oblasti geodézie, fotogrammetrie a dodávek dat pro systémy GIS. Geodis je také výhradním dovozcem přesných GPS technologií a řídicích systémů pro zemní stroje Japonské firmy Topcon Corporation. Více na www.geodis.cz.

Informace o společnosti Tech Data Distribution hledejte na: www.techdata.cz; www.techdata.sk.

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

Máslo? Margarín? A co takhle sádlo?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče