Hlavní navigace

Nejvíce nebezpečné jsou přenosné USB disky

12. 12. 2008

[Tisková zpráva] Analýza ThreatSense.Net®, statistického systému společnosti ESET, odhalila opětovný růst infiltrací šířících se pomocí USB disků a paměťových karet.

V pravidelném měsíčním žebříčku nejrozšířenějších světových hrozeb se na vedoucí pozici v listopadu vrátila směs infiltrací šířící se přes vyměnitelná media (především přenosné USB disky) označovaná jako INF/Autorun (11,74 %). Tyto infiltrace využívají automatického nastavení operačního systému Windows, které zabezpečuje okamžité spuštění obsahu CD, DVD či USB klíčenky ihned po vložení do počítače. Uživateli takové nastavení zpříjemňuje práci s těmito médii, z hlediska bezpečnosti je všem velice riskantní. Doporučuje se proto vypnout v nastaveních operačního systému možnost automatického spouštění vyměnitelných médií po jejich vložení či připojení k počítači. Z údajů statistického systému ESET ThreatSense.Net® vyplývá, že se jedná o jednu z nejrozšířenějších hrozeb na světě. ESET proto zařadil do nové plánované Verze 4 svých produktů ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security i speciální nástroj pro kontrolu vyměnitelných me­dií.

Listopad na druhé místo v celosvětové rozšířenosti vynesl Win32/PSW.OnLi­neGames (11,06 %). Jde o již známou rodinu trojanů monitorujících stlačené klávesy, často používajících rootkity, které získávají informace a artefakty z online her, jako jsou Lineage či populární World of Warcraft.

V průběžných žebříčcích nejrozšířenějších hrozeb si svou pozici neustále vylepšuje Win32/Pacex.Gen. V listopadu zaznamenal celkem 3,78 % detekcí ze všech zaznamenaných infiltrací. Je to generická směs hrozeb, která často provází trojany vykrádající hesla, případně informace z online her. Potenciálně nevyžádaná aplikace Win32/Toolbar­.MyWebSearch byla v listopadu na 4. místě (3,28 %) a na páté místo pronikla novinka Win32/Patched.BU (2,40 %). Tato hrozba v sobě nenese žádné přímo nebezpečné části, označuje totiž systémové soubory, které byly pozměněny malwarem za účelem automatického spouštění infiltrací současně se spuštěním procesů těchto systémových souborů při startu počítače.

ČESKO
Lokální situace v listopadu neukazuje na rozdíl od světa žádné převratné změny. Na prvním a druhém místě je u nás i nadále známý adware, přičemž hrozby Win32/Toolbar­.MyWebSearch (3,48 %) a Win32/Adware.Vir­tumonde (3,41 %) si od října jen prohodily pozice. Následuje INF/Autorun 2,48 % na třetím místě a jedinou novinkou listopadových statistik je na čtvrtém místě Win32/Patchet.BU s 2,33 %.

O společnosti ESET
Firma ESET, která byla založena v roce 1992, je světovým producentem bezpečnostního software pro firemní klientelu i koncové uživatele a věnuje se boji proti vznikajícím počítačovým hrozbám. Produkty ESET patří mezi nejpokročilejší bezpečnostní softwarová řešení na světě, což je možné prokázat řadou prestižních ocenění. Společnost ESET byla firmou Deloitte jmenována Technology Fast 500, má rozsáhlou síť partnerů včetně takových společností jako jsou Canon, Dell a Microsoft. ESET má sídlo v Bratislavě na Slovensku, pobočky v Praze, v Bristolu, Buenos Aires, San Diegu a je reprezentována ve více než 160 zemích světa.

Technologie ThreatSense®
ESET využívá k proaktivní identifikaci doposud neznámého malware v reálném čase špičkovou technologii ThreatSense založenou na rozšířené heuristice. Technologie ThreatSense® je stále o krok napřed díky spojení umělé inteligence s heuristickou analýzou nové generace a vzorky infiltrací. Poskytuje tu nejvyšší možnou ochranu, dokonce i v případě výskytu tzv. bezpečnostních mezer. Některé metody heuristické detekce jsou schopné detekovat základní makro a skript viry, ale technologie ThreatSense® umožňuje proaktivní detekci všech typů škodlivého kódu. Analyzuje kód v emulovaném prostředí a identifikuje jeho sofistikované škodlivé chování.

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje