Hlavní navigace

Nobelovu cenu získali dva výzkumníci Bell Labs

12. 10. 2009

[Tisková zpráva] Byly oceněny inovace, které zásadně ovlivnily dnešní tvář komunikačního průmyslu

Praha, 12. října 2009 – Společnost Alcatel-Lucent (Euronext Paris a NYSE: ALU) dnes oznámila, že dva bývalí výzkumníci Bellových laboratoří (Bell Labs), Dr. Willard Boyle a Dr. George Smith, získali letošní Nobelovu cenu za fyziku.

Ocenění získali oba vědci za objev a praktickou aplikaci technologie CCD (Charge-Coupled Device), která převádí dopadající světlo na digitální informaci a která je základem mnoha moderních zařízení pro zpracování digitálního obrazu. Je to již sedmá Nobelova cena pro laboratoře Bell Labs. Celkem ji získalo již třináct zde působících výzkumníků.

Od doby, kdy byla technologie CCD vynalezena, se stala základem mnoha nových zařízení a ve své podstatě i nových oborů. Zařízení s technologií CCD většinou není větší než mince a používá se v na první pohled tak rozdílných zařízeních, jako jsou digitální fotoaparáty, čtečky čárových kódů, videokamery nebo monitorovací zařízení. Najdete ji ale také v medicínských endoskopech, zařízeních z oblasti astronomie nebo v systémech pro přenos videokonferencí.

„Jsme opravdu hrdí na to, co Willard Boyle a George Smith dokázali. Jejich inovace změnily svět, ve kterém žijeme,“ uvedl Jeong Kim, Prezident Bell Labs a dále dodal: „Jsou symbolem toho nejlepšího, co Bellovy laboratoře přinášejí: špičkového výzkumu, který mění způsob naší komunikace. Základním principem, ze kterého Bell Labs vychází, je zejména intelektuální svoboda v prostředí, kde se mnohé směry a disciplíny spojují dohromady a vytváří úžasné věci. Velmi rádi bychom blahopřáli i držiteli druhé poloviny Nobelovy ceny, Charlesi Kaovi, jehož práce v oblasti skleněných optických vláken zásadně změnily komunikační průmysl a umožnily vznik mnoha služeb, jejichž přínosu dnes využíváme.“

Willard Boyle a George Smith, kteří v Bellových laboratořích pracovali v divizi polovodičových komponent, začali s prací na vývoji CCD čipu v roce 1969. V letech 1953 až 1979 prováděl Dr. Boyle výzkum v oblasti optické a satelitní komunikace, kvantové elektroniky, výpočetní techniky a radioastronomie. Byl také členem vědeckého týmu, který spolupracoval s NASA na výběru vhodného místa pro první přistání lodi Apollo na Měsíci v roce 1969. Dr. Smith byl výzkumníkem v Bellových laboratořích v letech 1959 až 1986, kdy po většinu času vedl výzkum zaměřený na vývoj nových laserových zařízení a polovodičů.

O společnosti Alcatel-Lucent
Společnost Alcatel-Lucent dodává poskytovatelům služeb, firemní klientele a státní správě na celém světě řešení, která umožňují koncovým uživatelům využívat hlasové, datové a obrazové komunikace. Alcatel-Lucent je lídr v oblasti pevných, mobilních a konvergentních širokopásmových sítí, IP technologií, aplikací a služeb a využívá bezkonkurenčních technických a vědeckých kapacit Bell Labs, jednoho z největších inovačních center v telekomunikačním průmyslu. S pobočkami ve 130 zemích světa je Alcatel-Lucent místním partnerem s celosvětovým dosahem. Společnost Alcatel-Lucent dosáhla v roce 2008 tržeb ve výši 16,98 miliardy EUR, operuje z Francie a její vedení sídlí v Paříži. Více na www.alcatel-lucent.com.

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu