Hlavní navigace

Nová aplikace eNeschopenky zjednoduší komunikaci mezi lékaři a ČSSZ

25. 11. 2010

[Tisková zpráva] Praha, 24. listopadu 2010 – Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila v říjnu 2010 pilotní provoz služby e-Podání Hlášení pracovní neschopnosti, která má postupně nahradit dnešní zasílání papírových formulářů. Na to reaguje nová aplikace eNeschopenky, kterou vyvinul český systémový integrátor KOMIX. Aplikace je určena ošetřujícím lékařům a zdravotnickým zařízením a slouží k vedení evidence práce nemocných a k elektronické komunikaci s ČSSZ. Služba umožňuje lékaři předávat veškeré informace o vzniku, změně či ukončení dočasné pracovní neschopnosti elektronicky přímo ČSSZ – vyhne se tak ručnímu vyplňování a následnému zasílání papírových formulářů.

„Aplikace eNeschopenky nahradí veškerou papírovou dokumentaci o pracovní neschopnosti zasílanou mezi lékařem a ČSSZ. Lékaři tak nemusí ručně vyplňovat papírové formuláře,“ říká Jiří Tománek, account manager společnosti Komix.  

Pro elektronickou komunikaci s ČSSZ lékařům stačí připojení k internetu, funkční datová schránka a registrace k elektronickému předávání hlášení pracovní neschopnosti u příslušné správy sociálního zabezpečení. Pro tento typ komunikace není vyžadován zaručený elektronický podpis. Elektronická komunikace s ČSSZ je možná i bez datových schránek prostřednictvím tzv. Veřejného rozhraní pro e-Podání (VREP) používajícího protokol GovTalk, zde je povinně vyžadován elektronický podpis na základě kvalifikovaného certifikátu. 

Samotná práce s aplikací je velmi jednoduchá. Při evidenci nové pracovní neschopnosti aplikace eNeschopenky přidělí pacientovi evidenční číslo pracovní neschopnosti podle pravidel ČSSZ. Po zadání rodného čísla se pak automaticky předvyplní veškeré záznamy o pacientovi, a to na základě dřívějších informací o pracovní neschopnosti či evidence v jiném lékařském softwaru. 

Aplikace eNeschopenky výrazně usnadní práci lékařům. „Aplikace umožňuje elektronické zasílání I. a II. dílu neschopenky a formuláře Hlášení ošetřujícího lékaře v datovém formátu předepsaném Českou správou sociálního zabezpečení. Dále umožňuje tisk ostatních dílů neschopenky a tisk formuláře Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, které pacient předá svému zaměstnavateli,“ vysvětluje Jiří Tománek. Lékaři mohou odesílat veškeré záznamy do ČSSZ hromadně, například jen jednou denně. Pokud lékař zjistí, že se v záznamu pacienta vyskytla chyba, umožní mu aplikace eNeschopenky záznam opravit a znovu odeslat na příslušnou správu sociálního zabezpečení. 
  

O společnosti KOMIX:

Česká společnost KOMIX s.r.o. je systémovým integrátorem zaměřeným na poskytování ucelených řešení informačních systémů od analýzy informačních potřeb podniků přes vývoj, testování a implementaci, až po dlouhodobou podporu a další rozvoj řešení. Kromě kompletní dodávky informačních systémů na klíč včetně jejich následného rozvoje a podpory provozu společnost implementuje i standardizovaná řešení z oblastí zpracování kontaktů a řízení komunikace se zákazníky, správy webového obsahu, plánování a řízení projektů. Na trhu působí od roku 1992. Více informací najdete na www.komix.cz.

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz