Hlavní navigace

Nová aplikace eNeschopenky zjednoduší komunikaci mezi lékaři a ČSSZ

25. 11. 2010

[Tisková zpráva] Praha, 24. listopadu 2010 – Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) spustila v říjnu 2010 pilotní provoz služby e-Podání Hlášení pracovní neschopnosti, která má postupně nahradit dnešní zasílání papírových formulářů. Na to reaguje nová aplikace eNeschopenky, kterou vyvinul český systémový integrátor KOMIX. Aplikace je určena ošetřujícím lékařům a zdravotnickým zařízením a slouží k vedení evidence práce nemocných a k elektronické komunikaci s ČSSZ. Služba umožňuje lékaři předávat veškeré informace o vzniku, změně či ukončení dočasné pracovní neschopnosti elektronicky přímo ČSSZ – vyhne se tak ručnímu vyplňování a následnému zasílání papírových formulářů.

„Aplikace eNeschopenky nahradí veškerou papírovou dokumentaci o pracovní neschopnosti zasílanou mezi lékařem a ČSSZ. Lékaři tak nemusí ručně vyplňovat papírové formuláře,“ říká Jiří Tománek, account manager společnosti Komix.  

Pro elektronickou komunikaci s ČSSZ lékařům stačí připojení k internetu, funkční datová schránka a registrace k elektronickému předávání hlášení pracovní neschopnosti u příslušné správy sociálního zabezpečení. Pro tento typ komunikace není vyžadován zaručený elektronický podpis. Elektronická komunikace s ČSSZ je možná i bez datových schránek prostřednictvím tzv. Veřejného rozhraní pro e-Podání (VREP) používajícího protokol GovTalk, zde je povinně vyžadován elektronický podpis na základě kvalifikovaného certifikátu. 

Samotná práce s aplikací je velmi jednoduchá. Při evidenci nové pracovní neschopnosti aplikace eNeschopenky přidělí pacientovi evidenční číslo pracovní neschopnosti podle pravidel ČSSZ. Po zadání rodného čísla se pak automaticky předvyplní veškeré záznamy o pacientovi, a to na základě dřívějších informací o pracovní neschopnosti či evidence v jiném lékařském softwaru. 

Aplikace eNeschopenky výrazně usnadní práci lékařům. „Aplikace umožňuje elektronické zasílání I. a II. dílu neschopenky a formuláře Hlášení ošetřujícího lékaře v datovém formátu předepsaném Českou správou sociálního zabezpečení. Dále umožňuje tisk ostatních dílů neschopenky a tisk formuláře Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, které pacient předá svému zaměstnavateli,“ vysvětluje Jiří Tománek. Lékaři mohou odesílat veškeré záznamy do ČSSZ hromadně, například jen jednou denně. Pokud lékař zjistí, že se v záznamu pacienta vyskytla chyba, umožní mu aplikace eNeschopenky záznam opravit a znovu odeslat na příslušnou správu sociálního zabezpečení. 
  

O společnosti KOMIX:

Česká společnost KOMIX s.r.o. je systémovým integrátorem zaměřeným na poskytování ucelených řešení informačních systémů od analýzy informačních potřeb podniků přes vývoj, testování a implementaci, až po dlouhodobou podporu a další rozvoj řešení. Kromě kompletní dodávky informačních systémů na klíč včetně jejich následného rozvoje a podpory provozu společnost implementuje i standardizovaná řešení z oblastí zpracování kontaktů a řízení komunikace se zákazníky, správy webového obsahu, plánování a řízení projektů. Na trhu působí od roku 1992. Více informací najdete na www.komix.cz.

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!