Hlavní navigace

Objem internetových přenosů se do roku 2014 zčtyřnásobí

4. 6. 2010

[Tisková zpráva] Růst IP přenosů podpoří především rostoucí popularita HD videa a 3D televize

San Jose, USA, 3. června 2010 – Objem celosvětových internetových přenosů vzroste podle odhadů společnosti Cisco do roku 2014 více než čtyřikrát na 767 exabytů. Každý měsíc by tak mělo být v průměru přeneseno okolo 64 exabytů dat. To představuje podobný objem jako 16 miliard DVD nebo 21 bilionů MP3. Za očekávaným rychlým nárůstem datových přenosů stojí jak zvyšující se kapacita a rychlost internetu, tak i rostoucí popularita HD videa a 3D televize.

„Poskytovatelé služeb čelí rostoucím nárokům na šířku pásma spolu s tím, jak domácnosti, organizace či mobilní uživatelé využívají stále pokročilejší služby videa, bez ohledu na typ připojení nebo použité zařízení. Očekáváme, že do roku 2014 se počet online uživatelů videa zvýší na jednu miliardu. IP sítě proto musí být dostatečně inteligentní a flexibilní, aby se těmito zvýšenými nároky dokázaly vyrovnat,“ řekl Pankaj Patel, senior vicepresident a ředitel divize Service Provider Group ve společnosti Cisco.

Podle analýzy Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast 2009–2014 bude v roce 2014 přenos dat po IP sítích spojený s videem (TV, video na vyžádání, internetové video a P2P) tvořit okolo 91 procent všech přenosů u spotřebitelů. Například samotný objem přenosů spojených s HD videem a 3D televizí vzroste do roku 2014 třináctkrát a bude tvořit okolo 42 procent přenosů vyvolaných spotřebiteli.

Naproti tomu například P2P přenosy, které v roce 2009 tvořily 36 procent přenosů u spotřebitelů, budou mít v roce 2014 podíl jen okolo 17 procent. Objem internetových přenosů videa přitom překročí přenosy přes P2P již ke konci letošního roku, a to poprvé po deseti letech. Výrazně narostou rovněž přenosy přes mobilní sítě, které se do roku 2014 zvýší 39-krát na 3,5 exabytu měsíčně.

Objemy přenosů vyvolané spotřebiteli přitom porostou rychleji než přenosy způsobené firemními uživateli. Zatímco v roce 2009 představoval měsíční podíl IP přenosů vyvolaných spotřebiteli 79 procent celkového objemu přenosů, v roce 2014 by měl činit již 87 procent. Naopak měsíční podíl IP přenosů vyvolaných firmami by se měl z 21 procent z roku 2009 snížit na 13 procent v roce 2014.

Mezi regiony, kde objem přenosů po IP sítích poroste nejrychleji, patří Latinská Amerika s téměř osminásobným očekávaným růstem, Střední Východ a Afrika se 6,5-násobným růstem a Střední a Východní Evropa s více než pětinásobným růstem. V roce 2014 však bude nadále největší objem IP přenosů pocházet z Asie a Tichomoří (21,7 exabytu za měsíc), Severní Ameriky (19 exabytů za měsíc) a Západní Evropy (16,2 exabytu).

Za rostoucím objemem IP přenosů stojí mimo jiné i rostoucí rychlosti internetového připojení. Například jen za posledních deset let vzrostla celosvětově rychlost pro stahování souborů u domácností 35-násobně. Zatímco v roce 2000 činila u domácností průměrná rychlost pro stahování 127 Kb/s, v roce 2010 je to již 4,4 Mb/s.

Aby mohli internetoví uživatelé lépe porozumět příčinám a trendům rostoucích IP přenosů, připravilo Cisco k volnému použití dvě aplikace. První je VNI Forecast widget, která umožňuje sledovat aktuální data a predikce týkající se vývoje různých typů přenosů. Druhou je VNI PC Pulse pro stolní počítače a notebooky, která spotřebitelům umožňuje sledovat svůj individuální vliv na IP přenosy a rovněž porovnávat jejich využívání sítí s ostatními uživateli po celém světě.

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety