Hlavní navigace

Otevřená betaverze operačního systému IBM AIX 6 je nyní dostupná ke stažení

25. 7. 2007

[Tisková zpráva] ARMONK, New York, 12. července 2007 — Společnost IBM oznámila vůbec první otevřený beta program svého unixového operačního systému AIX v historii. AIX 6, nejnovější edice tohoto systému založeného na otevřených standardech, využívá technologii nedávno oznámeného mikroprocesoru POWER6 a jeho vylepšení v oblasti úspory energie a virtualizace.

AIX běží na unixových serverech IBM System p založených na technologii POWER. Nová verze operačního systému AIX přinese nové možnosti virtualizace, zabezpečení, téměř nepřetržité dostupnosti a snazší správu. Některé z klíčových funkcí, které IBM plánuje pro AIX 6:

  • Softwarová virtualizační technologie Workload Partitions snižuje počet instancí operačního systému, které musí být spravovány při konsolidaci pracovních úloh. Přispívá tak k vyšší energetické účinnosti a nižším nákladům.
  • Live Application Mobility, možnost přenášet spuštěné oddíly Workload Partitions mezi servery bez restartování aplikací, což znamená minimální narušení práce koncového uživatele.
  • Řízení přístupu na základě rolí, které umožňuje administrátorům udělit uživatelům oprávnění pro správu určitých zdrojů systému AIX.
  • Široká řada funkcí, jež přispějí ke zdokonalení managementu a nepřetržité dostupnosti operačního systému a aplikací.

Technologické prvenství systému AIX
Systém AIX ve třech ohledech představuje špičku z hlediska ochrany investic zákazníků do serverů a aplikací. Zaprvé bude AIX 6 fungovat na systémech IBM s procesory POWER4, PowerPC 970, POWER5 i s nejnovějším procesorem POWER6, takže umožní zákazníkům ochránit investice do stávajícího hardwaru a zároveň využívat nové funkce a technologie jako Workload Partitions pro dokonalejší virtualizaci aplikací. Navíc AIX 6 naplno využije možnosti nejnovějšího unixového serveru střední třídy IBM System p 570 – založeného na technologii POWER6 – který byl oznámen v květnu, začal se dodávat od června a má na kontě prvenství v několika srovnávacích testech.

Zadruhé se při vývoji systému AIX 6 klade důraz na plnou binární kompatibilitu s předchozími verzemi systému AIX 5L pro aplikace vyvinuté o dvě generace systému dříve, tedy pro AIX 5.2 a 5.3. Zákazníkům je tak zaručena ochrana investic do těchto aplikací. Veškeré informace o binární kompatibilitě systému AIX 6 jsou k dispozici na webu ibm.com/server­s/aix/os/compa­tibility/.

A v neposlední řadě mohou zákazníci pomocí technologie IBM Advanced POWER Virtualization (APV) nativně provozovat linuxové aplikace v jednom nebo více logických oddílech se systémem SUSE Linux Enterprise nebo Red Hat Enterprise Linux. Tyto aplikace tak mohou být ve stejném fyzickém serveru System p integrovány s aplikacemi pro AIX.

Servery řady IBM System p za posledních pět let postupně, čtvrtletí po čtvrtletí získaly více než 12 procentních bodů podílu na tržbách. HP přitom připravily o pět bodů a Sun o tři. Z hlediska tržeb od zákazníků se tak staly nejúspěšnějším unixovým serverem. Podle IDC dosáhly unixové servery IBM za první čtvrtletí roku 2007 13,3procentního růstu továrních tržeb, což je nejvyšší hodnota ve své kategorii, mají nyní 29,6procentní podíl na tržbách.

Beta program je otevřen všem uživatelům a jeho účelem je poskytnout klientům a nezávislým dodavatelům softwaru (ISV) předběžný přístup k operačnímu systému AIX 6. Stávající klienti systému AIX se mohou k beta programu připojit na webu ibm.com/aix, anebo přímo na webové stránce beta programu http://www-03.ibm.com/ser­vers/aix/6/be­ta.html. Kód betaverze je distribuován v podobě bitových kopií, které si zájemci mohou vypálit na disky CD-ROM nebo DVD.

IBM počítá s uvedením systému AIX 6 do všeobecné dostupnosti v průběhu čtvrtého čtvrtletí 2007.

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…