Hlavní navigace

Počet distribuovaných licencí operačního systému Solaris 10 překročil šest milionů

17. 11. 2006

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie – 30. října 2006, PRAHA – 16. listopadu 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW) oznámila, že od ledna 2005, kdy byl operační Systém Solaris 10 vydán, již na tento bezplatný, otevřený a vrcholně vyspělý operační systém poskytla více než šest milionů licencí. Je to více než součet dodaných licencí na systémy Red Hat Enterprise Linux, IBM AIX a Hewlett Packard HP-UX za stejné období. Vzhledem k tomu, že Solaris 10 nyní používá 97 společností z žebříčku Fortune 100 a 85 % společností z žebříčku Fortune 500, se tento systém stal preferovanou platformou pro podniky po celém světě.

Nárůst podnikových implementací Solarisu 10 se také projevil na významném nárůstu dostupnosti aplikací třetích stran. V současné době je pro Solaris 10 na platformě SPARC k dispozici více než 2 900 aplikací nezávislých dodavatelů a více než 1 800 aplikací nezávislých dodavatelů je k dispozici pro Solaris 10 na platformách x64/x86. Žádný srovnatelný operační systém společností Red Hat, HP a IBM v současné době nenabízí kvalitnější katalog nezávislých aplikací než Solaris 10.

Tato ohromná dynamika, spolu se skutečností, že Solaris 10 vytvořil 125 světových rekordů v poměru ceny a výkonu a je plně podporován na více než 785 systémech, včetně 710 systémů x64/x86 od předních výrobců jako Sun, Dell, HP a IBM, pomohla Sunu dostat se do pozice, kdy má na kontě více než polovinu současných dodávek unixových serverů.

„Solaris 10 je stále častěji vnímán jako strategická volba pro podniky a vývojáře aplikací,“ řekl Tom Goguen, viceprezident marketingu systému Solaris ve společnosti Sun Microsystems. „Pokračující růst dynamiky systému Solaris 10 zároveň podnítil růst i v dalších oblastech našeho podnikání, například u softwaru pro zajištění kontinuity provozu Sun Cluster a u nástrojů pro správu N1. U obou těchto produktových řad jsme v poslední době zaznamenali více než 100procentní nárůst podpory ze strany nezávislých vývojářů aplikací.“ Solarisu 10 se dostává stále většího uznání za výjimečné inovace a technologie jako dynamické trasování, kontejnery Solarisu, prediktivní samočinné odstraňování poruch a systém souborů Solaris ZFS. Dynamické trasování (DTrace), klíčová technologie Solarisu 10, byla nedávno oceněna hlavní cenou v soutěži Technology Innovation Awards 2006 deníku Wall Street Journal.

Hlavními strategickými výhodami Solarisu pro zákazníky je jednak jeho bezplatné licencování, díky kterému je k dispozici naprosto zdarma, a také jeho naprostá otevřenost, protože jeho zdrojový kód je dostupný v rámci komunity OpenSolaris. Komunita OpenSolaris.org má dnes více než 16 400 registrovaných členů, zatím bylo staženo více než 33 800 kopií distribuce OpenSolaris. V rámci komunity OpenSolaris existuje 38 registrovaných uživatelských skupin a komunita OpenSolaris dosud přispěla ke kódu systému zhruba 220 součástmi. Solaris si můžete bezplatně stáhnout na webu http://sun.com/so­laris.

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze