Hlavní navigace

Běžný počítač bude letos až dvakrát tak zranitelný před útoky než loni

30. 7. 2010

[Tisková zpráva] Podle studie společnosti Secunia mají produkty Microsoftu méně zranitelností než aplikace třetích stran

Praha, 29. července 2010 – V 50 nejčastěji používaných aplikacích, které jsou nainstalovány na běžném uživatelském počítači, bylo za první pololetí roku 2010 objeveno 360 zranitelností. Do konce roku by mohl jejich počet vzrůst až na 760, což by byl ve srovnání s loňskými 420 téměř dvojnásobek. Vyplývá to z analýzy společnosti Secunia. Ta současně dodává, že 26 nejpoužíva­nějších aplikací Microsoftu má dohromady 3,5 krát méně zranitelností než 24 nejčastěji instalovaných programů třetích stran. Tento rozdíl by se ke konci letošního roku mohl zvýšit až na 4,4 násobek.

„V posledních letech jsme v oblasti zabezpečení software udělali velký krok vpřed. Naše produkty vychází při vývoji z procesu vývoje Microsoft Security Development Lifecycle, který snižuje rizika bezpečnostních chyb a zvyšuje zabezpečení ve všech fázích vývoje a životního cyklu produktu. Prostřednictvím služeb Windows Update a Windows Server Update Services umožňujeme domácnostem i firemním uživatelům zdarma a okamžitě aktualizovat jejich software s pomocí nejnovějších opravných balíčků. To v praxi snižuje možnosti útočníků zneužívat zranitelnosti v našich programech a své aktivity tak směřují jinam,“ vysvětluje Lukáš Křovák, ředitel divize Windows ve společnosti Microsoft.

Podle studie se dříve pozornost bezpečnostních expertů i kyberútočníků zaměřovala hlavně na populární operační systémy a další programy od společnosti Microsoft. Vytvořením systému rychlých aktualizací ve všech programech Microsoftu, v podobě služeb Windows Update a Windows Server Update Services, se však pozornost zločinců přesunula k ostatním aplikacím. Ty často pochází od řady různých výrobců a pro uživatele je tak obtížnější udržet je všechny najednou v updatované podobě.

To se podel analýzy odráží v nižším počtu zranitelností v produktech od Microsoftu. Například v rozšířeném prohlížeči Internet Explorer bylo sice za posledních 12 měsíců objeveno 46 zranitelností, v porovnání s ostatními produkty to však bylo méně, než u některých prohlížečů konkurence. V některých případech dokonce o téměř polovinu (viz str. 14 studie, http://secuni­a.com/gfx/pdf­/Secunia_Half_Y­ear_Report_2010­.pdf).

Zatímco počet zranitelností u 50 nejpouží­vanějších programů meziročně roste, z globálního hlediska dochází spíše ke stagnaci. U všech 29 tisíc programů od čtyř tisíc výrobců, které společnost Secunia sleduje, bylo v období 2005 až 2009 zaznamenáno v průměru 4464 zranitelností ročně. V roce 2009 přitom došlo k výraznému poklesu a pro rok 2010 se očekává jen mírný růst či stagnace.

V globálním měřítků měl Microsoft i přes velkou rozšířenost svého software až třetí největší počet zranitelností. Podle studie je deset výrobců software s největším počtem zranitelností ve svých produktech odpovědných za 38 procent všech celosvětově zaznamenaných zranitelností (viz str. 5 studie).

Celou studii je možné nalézt na stránkách společnosti Secunia: http://secuni­a.com/gfx/pdf­/Secunia_Half_Y­ear_Report_2010­.pdf

O společnosti Microsoft
Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA