Hlavní navigace

Podle studie Trend Micro se koncoví uživatelé z malých organizací setkávají s bezpečnostními hrozbam

21. 10. 2005

[Tisková zpráva]

Podle studie Trend Micro se koncoví uživatelé z malých organizací setkávají s bezpečnostními hrozbami stále častěji

Společnost Trend Micro, Inc. (TSE: 4704, NASDAQ: TMIC), vedoucí světová společnost na trhu antivirového a bezpečnostního softwaru a souvisejících služeb, zveřejnila výsledky svého průzkumu, které ukazují, že koncoví uživatelé se zejména v menších společnostech setkávají s malwarem častěji než dříve. Závěry studie jsou znepokojující zejména pro organizace s napjatým rozpočtem a malou nebo žádnou podporou IT a ukazují, že firmy by měly více dbát na bezpečnost a pojistit se před novými a nastupujícími hrozbami automatizovanou vícevrstvou ochranou své výpočetní infrastruktury.

Podle studie Trend Micro přinášejí různé hrozby ve světě různou míru znepokojení. Například se spywarem se mnohem více setkávají uživatelé ve Spojených státech než v Německu nebo Japonsku. Platí to zejména pro menší organizace. Během tří měsíců, které průzkumu bezprostředně předcházely, se se spywarem setkalo 46 procent dotazovaných zaměstnanců z malých a středně velkých podniků v USA.

V Japonsku jsou respondenti znepokojeni zejména spamem. Mnoho z nich uvedlo, že jejich antispamová ochrana je nedostatečná. Týká se to zejména koncových uživatelů z japonských malých a středně velkých organizací, kde si tři ze čtyř pracovníků myslí, že ochrana před spamem je špatná.

Také 47 procent z dotazovaných koncových uživatelů pracujících v německých malých a středních podnicích uvedlo, že v posledních třech měsících pozorovali rostoucí počet incidentů spojených se spamem. Sedmapadesát procent tamních respondentů je navíc přesvědčeno, že se v téže době zvýšil i počet phishingových útoků, které mají často svůj původ právě ve spamu.

Celkově studie zjistila, že organizace bez IT oddělení se s bezpečnostními hrozbami – od spamu přes spyware až k phishingu – setkávají stále častěji. Z respondentů zaměstnaných v malých a středních podnicích s IT oddělením uvedlo celkem 38 procent ve Spojených státech, 30 procent v Japonsku a 44 procent v Německu, že v posledních třech měsících kontaktovalo IT oddělení kvůli obavám o bezpečnost nebo průniku škodlivého kódu.

Výsledky průzkumu potvrzují, že menší organizace mají problémy s rozvržením IT zdrojů potřebných pro poskytování technických návodů, skenování a manuální čištění systémů, aplikování softwarových záplat a bezpečnostních pravidel a výchovu zaměstnanců s cílem lépe zabezpečit pracovní prostředí.

„Menší podniky mají dilema,“ řekl Steve Quane, generální ředitel Trend Micro pro oblast malých a středních podniků. „V menších organizacích se výskyt bezpečnostních hrozeb zvyšuje rychleji, tyto organizace však mají z hlediska času, nákladů a dostupných zdrojů omezené možnosti. Ať už tyto firmy mají IT oddělení nebo ne, potřebují řešení, která jim usnadní život a umožní automatizaci bezpečnostní ochrany a prevence hrozeb. Současná bezpečnostní řešení, která mohou ochránit všechny síťové vrstvy před neočekávanými hrozbami, přispějí k tomu, aby se podniky udržely o krok napřed před škodlivými útoky.“

Mezi klíčové výsledky průzkumu patří:

  • Každý třetí respondent pracující v japonské malé či střední firmě je přesvědčen, že za poslední tři měsíce došlo k nárůstu výskytu spywaru.
  • Dva z pěti respondentů ze Spojených států zaměstnaných ve firmách všech velikostí uvádějí, že výskyt phishingu za poslední tři měsíce vzrostl.
  • Pouze 54 procent malých a středních dotazovaných firem ze Spojených států, 56 procent německých a 36 procent japonských má vlastní IT oddělení.
  • Na rozdíl od ostatních vyžadují němečtí koncoví uživatelé od svých IT oddělení častěji pomoc v otázkách bezpečnosti.

Metodologie průzkumu:

Průzkum se uskutečnil online v červenci 2005. Na otázky odpovědělo více než 1200 podnikových koncových uživatelů z komerčních organizací ve Spojených státech, Německu a Japonsku.

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety