Hlavní navigace

Poradna bezpečného internetu, kterou provozuje Linka bezpečí, naplňuje záměry EU chránit děti na internetu

26. 10. 2008

[Tisková zpráva] Problematika bezpečného internetu je v současné době velmi aktuální. K ochraně dětí na internetu může pomoci dětská poradna Internet Helpline provozovaná Linkou bezpečí, která je součástí tuzemského osvětového projektu Saferinternet.cz. Bezpečností dětí na internetu se v posledních dnech zabýval také Evropský parlament, který schválil návrh na uvolnění finančních prostředků pro projekty řešící bezpečný internet – prevenci a boj proti nebezpečnému obsahu a internetové kriminalitě.

Praha 24. 10. 2008. Podle aktuálních výzkumů NetMonitoru je kolem 20-ti procent reálných uživatelů internetu v ČR ve věku 12–18 let. Z toho celá třetina využívá internet denně. Se zvyšujícím se podílem surfujících dětí roste i počet rizik, která je zde mohou potkat.

Bezpečný internet s kampaní
V rámci služeb Sdružení Linka bezpečí funguje od začátku roku 2007 poradna bezpečného internetu www.internethel­pline.cz .„Stránky Internet Helpline pomohou porozumět výzvám spojeným s internetem a vysvětlí dětem i rodičům přínos tzv. bezpečného internetu, zároveň nabízejí přímou pomoc a podporu dětem, které se díky internetu ocitly v obtížné situaci“ říká vedoucí projektu Internet Helpline Vendula Kodetová. Stránky jsou určeny dětem a mladistvým, ale i dospělým. Jestliže se děti cítí na internetu obtěžovány, mohou kdykoliv kontaktovat Linku bezpečí na bezplatné nonstop krizové lince, na chatu nebo e-mailem. Linka bezpečí letos dále představuje outdoorovou a tiskovou kampaň zaměřenou na bezpečný internet, jejímž hlavním claimem je: „Na internetu nikdy nevíš, kdo je na druhé straně“. Virální spot a plakáty se smajlíkem, které simulují kontakty s neznámými osobami online, vytvořila pro Linku bezpečí agentura DDB Praha.

Berou děti problémy na netu vážně?
Za leden až září roku 2008 přijala Linka bezpečí již celkem 81 volání (a chatů) k tématu internet. Za všechny uvádíme jeden modelový příběh:

Na Linku bezpečí se obrátila dívka, která hovoří o tom, že ji obtěžují spolužáci. Ve třídě všechno vypadá normálně, navenek nikdo nic nepozná, ale po škole jí chodí SMSky, kde jí spolužáci nadávají a vyhrožují, že jí zdeptají. Před nedávnem se navíc dozvěděla, že spolužáci umístili na internet fotomontáže jejích fotografií a erotických snímků.

Dívka má strach, že to rozhlásili po škole, protože občas vidí, že se jí žáci jiných tříd smějí. Dívce se vůbec nechce chodit do školy, má strach, co na ní vymyslí dalšího. Navíc cítí velkou beznaděj, protože pochybuje o tom, že by se to dalo nějak vyřešit. Na první pohled se k ní spolužáci chovají normálně a nikdo dospělý si zatím ničeho nevšiml.

Konzultantka dívku vyslechla. Volající mohla otevřeně mluvit o svých obavách a strachu z bezvýchodnosti situace, ve které se ocitla, což nikdy před tím neudělala. Bála se komukoliv svěřit. Konzultantka dívku ujistila, že má právo se bránit a že existují způsoby, jak tuto pomoc získat. Společně zmapovaly, kdo by mohl dívce pomoci. Dívka si uvědomila, že pokud se nesvěří někomu dospělému, sama v tom, aby jí ubližovali, spolužákům nezabrání. Nakonec se rozhodla, že o všem poví matce, i když se bude cítit trapně. Naštěstí si schovala několik SMSek od spolužáků, které by mohly mámě ukázat závažnost celé situace. Poté se dívka loučí.

Pozn.: Výše uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného rozhovoru klienta s Linkou bezpečí. Jedná se o modelový text, který vyjadřuje některé z typických aspektů kontaktů s tématikou šikany prostřednictvím informačních technologií. Linka bezpečí zachovává naprostou anonymitu svých klientů.

Co si myslí o internetu rodiče?
Britská on-line studie společnosti Insight Research Group dokazuje, že si 91% evropských rodičů myslí, že internet pomáhá dětem rozvíjet jejich schopnosti. Podle průzkumu Agentury Gemius http://www.sa­ferinternet.cz/web­magazine/arti­cles.asp?idk=252&i­da=274 si rodiče většinou myslí, že vědí, co jejich děti na internetu dělají. Například 74 % dospělých se domnívá, že vědí o schůzkách svých ratolestí. Ve skutečnosti se ovšem rodičům svěřuje pouze 22 % dětí. Výzkumy dále uvádějí, že zhruba 20 % lidí, se kterými se děti a mladí lidé po seznámení na síti sešli na reálné schůzce, jsou „jiné“ osoby, než za koho se na internetu vydávali. V praxi to znamená, že každý pátý člověk na internetu se vydává za někoho jiného.

Problematika bezpečného internetu je tedy velmi aktuální a rodiče by měli vědět, co jejich děti na síti dělají. K tomu může pomoci například tuzemský kombinovaný projekt Saferinternet.cz včetně dětské poradny Internet Helpline.

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém