Hlavní navigace

Postoj českých internetových uživatelů k online reklamě

15. 8. 2006

[Tisková zpráva] 80 % českých internetových uživatelů uvedlo, že kliká na online reklamy. 46 % z nich by uvítalo možnost nákupu produktů přímo po kliknutí na online reklamu a přesměrování na stránku internetového obchodu.

Tyto informace, mimo jiné, ukázala studie zaměřená na postoj českých internetových uživatelů k online reklamě, provedená společností Gemius ve spolupráci s výzkumnou agenturou Mediaresearch a portálem Centrum.cz. Dotazování proběhlo na internetu formou pop-up okna (metodou výběru) v květnu 2006. Celkově byla studie společností Gemius ve spolupráci s partnery provedena v sedmi evropských zemích: v České republice, Maďarsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Slovensku a na Ukrajině.

Gemius SA je mezinárodní agentura, která se specializuje na online výzkumy ve střední a východní Evropě. V ČR je partnerem výzkumné společnosti Mediaresearch pro realizaci výzkumného projektu NetMonitor (Měření návštěvnosti internetu a Výzkum sociodemografie návštěvníků internetu) na základě kontraktu se SPIR.

Jaké byly další výsledky? Výzkum ukázal, že většina internetových uživatelů v naší zemi má spíše kladný postoj k internetové reklamě. Navíc se ukázalo, že jejich chování koresponduje s online reklamou a odráží image společností, které na internetu inzerují. V rámci výzkumu byli respondenti rovněž dotazováni, který z uvedených reklamních formátů znají nejlépe a který se jim nejvíce líbí.

Jak dále vyplývá z výzkumu, více než 77 % respondentů uvedlo, že akceptuje online reklamu jako kompenzaci za bezplatný přístup k internetovým prezentacím. Pouze méně než 3 % z nich by raději za přístup na internetové stránky zaplatilo, než aby na nich muselo sledovat reklamy.

Téměř 60 % respondentů uvedlo, že internetovou reklamu vnímá jako zdroj informací. Internetové reklamy jsou navíc ve srovnání s televizními reklamami vnímány o 4 procentní body jako více informativní a o 6 procentních bodů jako méně nudné než televizní reklamy.

80 % internetových uživatelů uvedlo, že kliká na online reklamy. A co více, 35% respondentů – poté, co se jim objeví online reklama – o ní čas od času hledá i další informace. 14% uvedlo, že je hledá často, zatímco 4% je hledají vždy. 46% internetových uživatelů, kteří se účastnili výzkumu, by uvítalo možnost nákupu produktů přímo po kliknutí na online reklamu a přesměrování na stránku internetového obchodu, což je velmi důležitý ukazatel.

Kladný postoj k internetové reklamě ovlivňuje názor respondentů na inzerenty. Jak vyplývá z názorů 53% respondentů, společnosti, které inzerují na internetu, jsou moderní. Pro téměř 34% respondentů jsou technologicky pokročilé a pro 28% jsou dynamické. Tyto výsledky ukazují významný vliv internetu jako masmédia.

Zajímavé jsou výsledky, které souvisejí s vnímáním jednotlivých reklamních formátů. 70 % respondentů poznává banner a 62 % e-mailové reklamy, zatímco nejméně známé jsou toplayer a skycraper. Ze všech uvedených reklam byly nejoblíbenějšími typy banner, billboard a button. Nejméně oblíbené jsou pop-under a pop-up. To ukazuje, které typy reklam působí nejméně rušivě a které respondenti nečastěji uvítají.

Jak vyplývá z této studie, efektivita internetové reklamy závisí většinou na propagovaném produktu a službě, což uvedlo 43% respondentů.

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?