Hlavní navigace

Přesun vývojových center do východní Evropy změnil český trh práce

13. 9. 2005

[Tisková zpráva]

Přesun vývojových center do východní Evropy změnil český trh práce

Poptávka po programátorech opět výrazně stoupá. Ruku v ruce s ní ovšem stoupají i nároky. Vedle vývojářů na platformách Microsoft roste za posledních rok poptávka po expertech na problematiku databáze Oracle a programovacího jazyka Java. Zájem o tyto experty v současné době velmi výrazně převyšuje nabídku.

„Oracle a Java vývojáři se shánějí velmi komplikovaně. Poptávka po nich je obrovská. Vývojářská centra velkých a finančně silných firem – například IBM, SUN nebo DHL – se přesunula do východní Evropy a část těchto expertů odčerpala. Navíc tito odborníci mívají i zásadní přesah do business logiky a podílejí se na velkých a dlouhodobých projektech – jejich fluktuace je tak téměř mizivá," vysvětlil Pavel Šťovíček, ředitel konzultační a technologické společnosti Logos.

Velké projekty platforem Java začaly v tuzemsku vstupovat do hry zhruba před třemi lety. Zvýšený zájem o tyto experty je podle odborníků z několika důvodů. Vedle přesunu vývojářských center velkých společností na východ hraje zásadní roli převzetí velkých bank zahraničním kapitálem s následnými postupnými investicemi do IT infrastruktury či odchodem expertů do ciziny.

„V průběhu posledního roku jsme přijali 15 nových zaměstnanců pro vývoj na platformě Java. Sehnat takové lidi je komplikované, protože naučit se toto prostředí je těžší a praktické uplatnění se váže na velké firmy. Nejzajímavějším lákadlem jsou z naší zkušenosti zajímavé projekty u zajímavých klientů, propracovaný systém školení, podpora certifikací a příležitost práce s nejnovějšími technologiemi,“ uvedl vedoucí oddělení vývoje pro technologie Oracle a Java Zdeněk Macháček. Platové ohodnocení Java a Oracle specialistů začíná u 40 tisíci korun a může dosáhnout až k 80 tisícům podle míry zkušeností. Běžný mzdový roční nárůst dosahuje zhruba osmnácti procent.

Podobnou situaci potvrzují i personalisté. „Nedostatek programátorů se stává takřka neúnosný, protože poptávka přesahuje o mnoho desítek procent nabídku. Koncovým firmám se tak shánějí tito odborníci velmi komplikovaně. Řada společností, které dříve měly vlastní vývojová oddělení, tak využívá mnohem častěji softwarové společnosti. Ty mají dostatek odborníků a volných programátorských kapacit a jsou na tento typ businessu připraveny,“ potvrdil Jan Turek z personální agentury S.T.UNITE consulting.

Velmi podobná je i situace v případě programátorů na platformách Microsoft. Zde, spolu s poptávkou, zároveň rostou i nároky na uchazeče. Dříve stačilo, aby uchazeč byl počítačový nadšenec. Dnes už se klade, mimo odborných předpokladů, důraz na komunikační schopnosti a vystupování, otevřenost, soudnost, orientaci na naplňování potřeb zákazníka či schopnost pracovat v týmu.

„ Posláním programátora není ´zaprogramovat si´, ale spolupodílet se na naplňování cílů projektu. A takových specialistů je na trhu stále jako šafránu. U uchazečů se proto snažíme hlavně rozpoznat potenciál, který budeme při práci na projektech rozvíjet. Nejefektivnější způsob je doporučení kandidáta našimi stávajícími zaměstnanci. Nejcennější jsou pro nás kandidáti, kteří si nás najdou sami, například díky referencím,“ popsal nezbytné předpoklady úspěšného uchazeče specialista pro technologie Microsoft společnosti Logos Jaromír Barták.

Platové ohodnocení vývojářů platforem Microsoft je ve srovnání českých firem nadprůměrné. Začíná obvykle kolem čtyřiceti tisíc korun. S většími odpovědnostmi nebo s výrazně vyšším přínosem pro projekty se může ohodnocení vyšplhat až na 80 tisíc korun. Roční platový nárůst se pohybuje okolo patnácti procent.

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte