Hlavní navigace

Priority .eu v příštích 5 letech: bezpečnost, IPv6 a udržení pozice na trhu

29. 3. 2011

[Tisková zpráva] Brusel 29. března 2011 – Sdružení EURid odpovědné za správu domény .eu uzavírá prvních 5 let své existence. Generální ředitel sdružení Marc Van Wesemael při této příležitosti komentuje aktuální otázky spojené s Internetem a doménovým trhem.

Důraz na online bezpečnost

„Na současném stavu internetové bezpečnosti je stále ještě co zlepšovat a od založení EURid patří toto téma mezi naše priority. Jsme přesvědčeni, že jednou z hlavních odpovědností všech správců domén nejvyšší úrovně je usilovat o zvyšování bezpečnosti internetového prostoru,” říká generální ředitel EURid Marc Van Wesemael. 

EURid jako jeden z prvních správců domény nejvyšší úrovně plně implementoval bezpečnostní rozšíření DNSSEC, čímž se.eu zařadila mezi domény s maximální možnou úrovní zabezpečení. V souvislosti s tím EURid v roce 2011 plánuje uvést nové služby a projekty, které podpoří rozšiřovaní DNSSEC a zjednoduší jeho používání, které mnozí považují za poměrně složité:  

  • Efektivnější nasazení: inovativní služba pro jednodušší podpis a implementaci DNSSEC určená akreditovaným registrátorům  domény .eu. Nyní je v testovací fázi, ostré spuštění je plánováno na 3. čtvrtletí.
  • Zlepšení znalostí: doplňková série školících seminářů napříč celou Evropou s cílem posílit odborné znalosti registrátorů pro efektivnější práci s DNSSEC a jejich portfoliem podepsaných .eu domén.
 

Další iniciativy, které se zaměřují na zvýšení internetové bezpečnosti, zahrnují aktivity proti phishingu. „Jedním z našich úkolů je chránit doménový prostor .eu, a proto jsme vyvinuli a používáme řadu účinných nástrojů pro včasnou identifikaci a neutralizaci podezřelých doménových registrací,” doplnil Marc Van Wesemael. 

Přechod na IPv6

Marc Van Wesemael předpokládá, že s blížícím se Světovým dnem IPv6 stanoveným na 8. června 2011 výrazně zrychlí tempo přechodu na protokol IPv6.  

„EURid od začátku umožňoval IPv6 kompatibilní registrace domén .eu a jejich držitelé mají možnost používat tento protokol na svých dedikovaných jmenných serverech. Nedávno registr .eu zahájil také přípravy na přidání IPv6 konektivity ke svým registračním službám. Bohužel ale ne všichni poskytovatelé služeb mají v nabídce plnohodnotná IPv6 řešení. Pro EURid nabídka IPv6 nicméně zůstává i nadále jednou z priorit,“ komentuje Marc Vam Wesemael.     

Noví hráči na trhu domén nejvyšší úrovně

Blížící se otevření trhu v podstatě neomezenému množství nových domén nejvyšší úrovně bude mít výrazný dopad na dynamiku celého trhu. Lze předpokládat oslabení vlivu správců registrů ve prospěch registrátorů a také pokles defenzivních registrací – to povede ke zpomalení růstu TLD trhu jako takového.  

„Majitelé ochranných známek se zpravidla zaměřují na 5 – 10 klíčových domén, což znamená, že méně populární domény zůstanou mimo jejich zájem. .eu patří k deseti největším doménám nejvyšší úrovně na světě, a nepředpokládám proto, že by otevření trhu tuto pozici nějak ohrozilo. Zároveň očekávám, že publicita spojená s příchodem nových domén bude generovat pozitivní zájem o velké, již zavedené domény, jako právě .eu. Nepochybně máme před sebou náročné období, ale tým EURidu do něj vstupuje s optimismem. Nemám důvod nevěřit, že příštích 5 let bude stejně úspěšných jako těch předchozích,“ uzavírá Marc Van Wesemael.    

O.eu a EURid

Doména .eu se řadí mezi deset největších internetových domén nejvyšší úrovně na světě a poskytuje 500 milionům lidí v 27 zemích EU nástroj pro budování evropské internetové identity. Od spuštění domény .eu v roce 2005 se zaregistrovalo přes 3 miliony doménových jmen s touto koncovkou. Mezi společnosti, které doménu .eu zvolily jako vyjádření evropské identity, patří například Bridgestone, Century 21, Hyundai, MAN Group, Microsoft či UniCredit Group. 

EURid je neziskovou organizací, kterou Evropská komise vybrala, aby spravovala doménu nejvyšší úrovně .eu. EURid spolupracuje s více než 850 akreditovanými registrátory a poskytuje podporu v 23 oficiálních jazycích EU. EURid má centrálu v Bruselu (Belgie) a regionální pobočky v Praze, Pise a Stockholmu. Více informací na http://www.eu­rid.eu.

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů