Hlavní navigace

Pro lidi s handicapem je internet neocenitelným pomocníkem

[Tisková zpráva] Praha, 13. března 2008 – „V současné době jsem pentaplegik. Od tetraplegiků, kteří mají ochrnuté ruce i nohy, se liším tím, že já mám ještě ochrnutou bránici a musím být napojen na plicní ventilátor.“ Tak začal svůj příběh 24letý Pavel Hejhal, vítěz 4. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap, do které přišlo rekordních 42 příspěvků. Popsal v něm, jak se po dopravní nehodě, při které si poranil krční páteř a míchu, naučil ovládat počítač ústy a začal objevovat kouzlo internetu nejen jako zdroje informací, ale i jako komunikační prostředek, díky kterému dokončil po pětiletém přerušení i studium na střední škole.

Sdílet

Také pro ostatní soutěžící autory, ať už nevidomé, neslyšící, hluchoslepé či třeba vozíčkáře, se internet stal nástrojem, který jim jinak těžko nahraditelným způsobem pomáhá vyrovnat se s jejich handicapem. Umožňuje jim zůstat v kontaktu se světem, dělat věci, na které by kvůli svému postižení vůbec nemohli ani pomyslet. Mimo jiné zajišťovat zábavu i obživu, jak se svěřila Bohuslava Sokolová, která z domova provozuje účetnictví.

Josefu Fučíkovi po úrazu páteře řekli, aby se smířil s tím, že bude hýbat jen hlavou. Nesmířil se. Vedle velesilné vůle hrál při jeho postupném uzdravování důležitou roli právě internet, s jehož pomocí začal i pracovat a časem vybudoval firmu se 70 zaměstnanci. „Snažím se tak vrátit lidem to, co mi jiní dali, když jsem byl fyzicky, duševně i ekonomicky na úplném dně. Staráme se nyní o 250 klientů a mezi jiným učíme lidi s různým hendikepem, k čemu všemu a jak moc dobrý je to blbý pécéčko a ten blbej internet,“ uvedl v příspěvku, který zakončil slovy: „A o tom to je. Prostě makat, nestíhat, nečučet na TV, nekouřit …a žít tak naplno!!!“

Určitě by mu rozuměl nevidomý Pavel Pudil. Léta se učí cizí jazyky, mezi jinými i velštinu. Díky internetu našel online kurz, který pořádá velšská univerzita v Lampeteru. Přihlásil se do něj, byl přijat a teď doufá, že časem bude moci přeložit do češtiny originální literaturu, a to právě v době, kdy tolik lidí má právě o keltskou kulturu zájem.

Zvláštní cenu časopisu Můžeš – LCD monitor od firmy Elektro partner – převzala Jana Hodková, protagonistka jiného z oceněných soutěžních příběhů, který sepsal její nevidomý kolega Jaroslav Čajka tak přesvědčivě, že za něj získal druhou cenu. Vylíčil, jak paní Hodková v situaci ohožení života svého přítele volala záchranku, ale protože má problémy s komunikací a nerozuměli jí dobře, telefonicky se pomoci nedovolala. Zachovala však chladnou hlavu a prostřednictvím internetového chatu, na kterém naštěstí zastihla přítele z počítačového kurzu, který nedávno předtím absolvovala, dokázala pomoc přivolat.

Literární soutěž Internet a můj handicap uspořádala již počtvrté sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO. Její výsledky byly vyhlášeny na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se uskutečnila 8. března v Kongresovém centru Praha jako jedna z hlavních akcí Března – měsíce internetu. Ceny soutěžícím věnovaly společnosti Elektro partner, Reader´s Digest Výběr, AutoCont, Telefónica O2, UMÚN, Burda Communications a Zoner Press. Všechny soutěžní práce budou postupně zveřejněny na www.helpnet.cz/in­spo.

Organizátorem Března – měsíce internetu je BMI sdružení. Hlavním partnerem letošního 11. ročníku BMI je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, partnerem Svaz knihovníků a informačních pracovníků, mediálními partnery jsou Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Burda Communications, Business Media CZ a Reader´s Digest Výběr, odborným partnerem FORInternet. Veškeré informace o projektu jsou na www.brezen.cz.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje Internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Březen měsíc Internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).