Hlavní navigace

Pro lidi s handicapem je internet neocenitelným pomocníkem

14. 3. 2008

[Tisková zpráva] Praha, 13. března 2008 – „V současné době jsem pentaplegik. Od tetraplegiků, kteří mají ochrnuté ruce i nohy, se liším tím, že já mám ještě ochrnutou bránici a musím být napojen na plicní ventilátor.“ Tak začal svůj příběh 24letý Pavel Hejhal, vítěz 4. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap, do které přišlo rekordních 42 příspěvků. Popsal v něm, jak se po dopravní nehodě, při které si poranil krční páteř a míchu, naučil ovládat počítač ústy a začal objevovat kouzlo internetu nejen jako zdroje informací, ale i jako komunikační prostředek, díky kterému dokončil po pětiletém přerušení i studium na střední škole.

Také pro ostatní soutěžící autory, ať už nevidomé, neslyšící, hluchoslepé či třeba vozíčkáře, se internet stal nástrojem, který jim jinak těžko nahraditelným způsobem pomáhá vyrovnat se s jejich handicapem. Umožňuje jim zůstat v kontaktu se světem, dělat věci, na které by kvůli svému postižení vůbec nemohli ani pomyslet. Mimo jiné zajišťovat zábavu i obživu, jak se svěřila Bohuslava Sokolová, která z domova provozuje účetnictví.

Josefu Fučíkovi po úrazu páteře řekli, aby se smířil s tím, že bude hýbat jen hlavou. Nesmířil se. Vedle velesilné vůle hrál při jeho postupném uzdravování důležitou roli právě internet, s jehož pomocí začal i pracovat a časem vybudoval firmu se 70 zaměstnanci. „Snažím se tak vrátit lidem to, co mi jiní dali, když jsem byl fyzicky, duševně i ekonomicky na úplném dně. Staráme se nyní o 250 klientů a mezi jiným učíme lidi s různým hendikepem, k čemu všemu a jak moc dobrý je to blbý pécéčko a ten blbej internet,“ uvedl v příspěvku, který zakončil slovy: „A o tom to je. Prostě makat, nestíhat, nečučet na TV, nekouřit …a žít tak naplno!!!“

Určitě by mu rozuměl nevidomý Pavel Pudil. Léta se učí cizí jazyky, mezi jinými i velštinu. Díky internetu našel online kurz, který pořádá velšská univerzita v Lampeteru. Přihlásil se do něj, byl přijat a teď doufá, že časem bude moci přeložit do češtiny originální literaturu, a to právě v době, kdy tolik lidí má právě o keltskou kulturu zájem.

Zvláštní cenu časopisu Můžeš – LCD monitor od firmy Elektro partner – převzala Jana Hodková, protagonistka jiného z oceněných soutěžních příběhů, který sepsal její nevidomý kolega Jaroslav Čajka tak přesvědčivě, že za něj získal druhou cenu. Vylíčil, jak paní Hodková v situaci ohožení života svého přítele volala záchranku, ale protože má problémy s komunikací a nerozuměli jí dobře, telefonicky se pomoci nedovolala. Zachovala však chladnou hlavu a prostřednictvím internetového chatu, na kterém naštěstí zastihla přítele z počítačového kurzu, který nedávno předtím absolvovala, dokázala pomoc přivolat.

Literární soutěž Internet a můj handicap uspořádala již počtvrté sdružení BMI, Křižovatka.cz a AISO. Její výsledky byly vyhlášeny na konferenci INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se uskutečnila 8. března v Kongresovém centru Praha jako jedna z hlavních akcí Března – měsíce internetu. Ceny soutěžícím věnovaly společnosti Elektro partner, Reader´s Digest Výběr, AutoCont, Telefónica O2, UMÚN, Burda Communications a Zoner Press. Všechny soutěžní práce budou postupně zveřejněny na www.helpnet.cz/in­spo.

Organizátorem Března – měsíce internetu je BMI sdružení. Hlavním partnerem letošního 11. ročníku BMI je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, partnerem Svaz knihovníků a informačních pracovníků, mediálními partnery jsou Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Burda Communications, Business Media CZ a Reader´s Digest Výběr, odborným partnerem FORInternet. Veškeré informace o projektu jsou na www.brezen.cz.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje Internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Březen měsíc Internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

Zloděje nahrát můžete, ale zveřejnit ne

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz