Hlavní navigace

Ptejte se knihovny – a nejen v březnu

8. 3. 2006

[Tisková zpráva] Praha, 8. března 2006 – "Ptejte se knihovny" je specifická služba českých knihoven široké veřejnosti. Informační specialisté z řady knihoven České republiky jsou propojeni elektronickou konferencí a spojují svoje síly k odpovídání na dotazy z různých oblastí. Při hledání odpovědí využívají klasické i elektronické informační zdroje. Knihovníci odpovídají na dotazy zaslané na adresu ptejteseknihovny@nkp.cz. Formulář k zaslání dotazu a informace lze nalézt na domovské stránce služby www.ptejteseknihovny.cz.

Jde o jednu z množství akcí, kterými knihovny přispějí k letošnímu Březnu – měsíci internetu. Jestliže loni se zapojilo do této tradiční aktivity na podporu internetu 330 knihoven, letos se jejich počet zvýšil na 369. Většina knihoven nabízí svým návštěvníkům zlevněný nebo bezplatný přístup k internetu. Největší prostor však dostává školení základní i pokročilé počítačové a internetové gramotnosti. Letos navíc většina knihoven přistoupila od obecných informací k návodným instruktážím, které jsou zaměřeny směrem k orientaci občana v jeho bezprostředním „internetovém okolí“ a směrem k praktickému užití toho, co státní správa a samospráva občanovi v elektronickém prostředí nabízejí. Návštěvníci knihoven rovněž obdrží leták s popisem vybraných portálů veřejné správy.

Knihovny se v této oblasti již tradičně orientují zejména na děti a mládež, ale také na znevýhodněné skupiny obyvatel, jako jsou hendikepovaní lidé, senioři, ženy v domácnosti a nezaměstnaní. Knihovny jsou v této oblasti oceňovány především z hlediska individuálního přístupu k jednotlivých skupinám začínajících uživatelů internetu, což umožňuje snadnější překonávání psychických bariér.

Přístup k veřejnému internetu nabízí obyvatelům České republiky v současné době přibližně 3000 veřejných knihoven. Internetové služby poskytují samozřejmě všechny vysokoškolské knihovny, většina knihoven z oblasti výzkumu a další specializované knihovny (odhadem asi 400). Výrazný vliv na rozšíření veřejného internetu má „Projekt internetizace knihoven“, který realizuje Ministerstvo informatiky. Loni bylo díky tomuto projektu připojeno k internetu 1125 knihoven. Díky tomu se veřejný internet dostává i do těch nejmenších obcí.

Pro letošní rok je plánováno připojení dalších knihoven. Každý provozovatel knihovny může zaslat žádost o připojení příslušné krajské knihovně. Termín první letošní výzvy pro podávání žádostí o připojení končí 15. března a příští výzva bude vyhlášena 15. května. Další informace jsou k dispozici na http://www.mi­cr.cz/scripts/de­tail.php?id=3076.

Hlavními partnery 9. ročníku BMI jsou Česká pošta a GRISOFT, záštitu a podporu poskytli předseda vlády a Úřad vlády České republiky, Ministerstvo financí, Ministerstvo informatiky, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra a portál BusinessInfo.cz. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Springer Media CZ, Vogel Burda Communications a časopis Egovernment, odborným partnerem FORInternet.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje Internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Březen měsíc Internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Podnikatel.cz: Hledáte investora? Neunáhlete se

Hledáte investora? Neunáhlete se

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč