Hlavní navigace

Ptejte se knihovny – a nejen v březnu

8. 3. 2006

[Tisková zpráva] Praha, 8. března 2006 – "Ptejte se knihovny" je specifická služba českých knihoven široké veřejnosti. Informační specialisté z řady knihoven České republiky jsou propojeni elektronickou konferencí a spojují svoje síly k odpovídání na dotazy z různých oblastí. Při hledání odpovědí využívají klasické i elektronické informační zdroje. Knihovníci odpovídají na dotazy zaslané na adresu ptejteseknihovny@nkp.cz. Formulář k zaslání dotazu a informace lze nalézt na domovské stránce služby www.ptejteseknihovny.cz.

Jde o jednu z množství akcí, kterými knihovny přispějí k letošnímu Březnu – měsíci internetu. Jestliže loni se zapojilo do této tradiční aktivity na podporu internetu 330 knihoven, letos se jejich počet zvýšil na 369. Většina knihoven nabízí svým návštěvníkům zlevněný nebo bezplatný přístup k internetu. Největší prostor však dostává školení základní i pokročilé počítačové a internetové gramotnosti. Letos navíc většina knihoven přistoupila od obecných informací k návodným instruktážím, které jsou zaměřeny směrem k orientaci občana v jeho bezprostředním „internetovém okolí“ a směrem k praktickému užití toho, co státní správa a samospráva občanovi v elektronickém prostředí nabízejí. Návštěvníci knihoven rovněž obdrží leták s popisem vybraných portálů veřejné správy.

Knihovny se v této oblasti již tradičně orientují zejména na děti a mládež, ale také na znevýhodněné skupiny obyvatel, jako jsou hendikepovaní lidé, senioři, ženy v domácnosti a nezaměstnaní. Knihovny jsou v této oblasti oceňovány především z hlediska individuálního přístupu k jednotlivých skupinám začínajících uživatelů internetu, což umožňuje snadnější překonávání psychických bariér.

Přístup k veřejnému internetu nabízí obyvatelům České republiky v současné době přibližně 3000 veřejných knihoven. Internetové služby poskytují samozřejmě všechny vysokoškolské knihovny, většina knihoven z oblasti výzkumu a další specializované knihovny (odhadem asi 400). Výrazný vliv na rozšíření veřejného internetu má „Projekt internetizace knihoven“, který realizuje Ministerstvo informatiky. Loni bylo díky tomuto projektu připojeno k internetu 1125 knihoven. Díky tomu se veřejný internet dostává i do těch nejmenších obcí.

Pro letošní rok je plánováno připojení dalších knihoven. Každý provozovatel knihovny může zaslat žádost o připojení příslušné krajské knihovně. Termín první letošní výzvy pro podávání žádostí o připojení končí 15. března a příští výzva bude vyhlášena 15. května. Další informace jsou k dispozici na http://www.mi­cr.cz/scripts/de­tail.php?id=3076.

Hlavními partnery 9. ročníku BMI jsou Česká pošta a GRISOFT, záštitu a podporu poskytli předseda vlády a Úřad vlády České republiky, Ministerstvo financí, Ministerstvo informatiky, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo spravedlnosti, Ministerstvo vnitra a portál BusinessInfo.cz. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Protext – PR servis ČTK, deník Právo, vydavatelství Springer Media CZ, Vogel Burda Communications a časopis Egovernment, odborným partnerem FORInternet.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje Internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Jeho projekt Březen měsíc Internetu 2000 se umístil ve finále soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Podnikatel.cz: Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Firmy za 1 Kč táhnou, má to ale nevýhody

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

DigiZone.cz: Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Kuki: vlastní platforma tychlejší reakce

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko