Hlavní navigace

Řada procesorů Intel® Xeon® Processor 7500: transformace segmentu špičkových serverů

11. 4. 2010

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie, 30. března 2010 – Uvedení nejnovějšího serverového procesoru Intel – osmijádrového, šestnáctivláknového čipu Intel® Xeon® 7500, dosud nazývaného Nehalem-EX – provází největší publicita v dějinách řady Intel Xeon. Ostatně i společnost Intel nový procesor sama popisuje jako „největší výkonnostní skok v historii řady Xeon“ a s novou rodinou procesorů spojuje vysoká očekávání.

Označení EX ve jménu Nehalem EX znamená „expandable“, tedy rozšiřitelný – patice, paměť i I/O jsou škálovatelné (neboli rozšiřitelné). Počet patic je například možné rozšířit ze dvou až na 256. Škálovatelná modulární architektura umožňuje dosud nebývalou škálu sestav. Procesor díky tomu mohou efektivně využít všichni – od středně velkých společností až po velké koncerny.

V tradičním segmentu podnikových serverů je Xeon 7500 ideální pro platformy pracující s databázemi, aplikace spravující vztahy s klienty a též rozlehlá virtualizační prostředí. Nicméně díky škálovatelnému výkonu a vysoké spolehlivosti může procesor zajišťovat i řešení kritických zátěží, které dosud byly doménou proprietárních serverů. Mezi takové zátěže patří aplikace s tou nejvyšší důležitostí, jako je správa rozsáhlých databází, datové sklady, rozsáhlá ERP a řešení pracující s podnikovými informacemi. Rozšiřitelné systémy Xeon nabízejí maximální výkon, spolehlivost i škálovatelnost v těchto serverových platformách, a proto se očekává, že si tyto systémy v dohledné době ukrojí podstatně větší díl trhu se špičkovými servery.

Pokračování trendu: přechod od proprietárních serverů k procesorům Intel Xeon
V posledním desetiletí zaznamenal Intel obrovské úspěchy v dobývání trhu, který dříve patřil výhradně proprietární architektuře. Trh s procesory RISC upadá a podle analýzy agentury IDC dnes 58 % příjmů ze serverů zajišťují stroje postavené na platformě Intel. Čísla zveřejněná IDC dále ukazují, že v průběhu roku 2009 podíl příjmů ze systémů typu x86 dále rostl, zatímco podíl jiných řešení klesal. IDC očekává, že tento trend bude pokračovat, neboť uživatelé letos berou větší ohled na náklady než kdykoli v minulosti a právě servery postavené na platformě x86 jim umožní výrazně snížit kapitálové i provozní výdaje.

Intel je přesvědčen, že procesor Intel Xeon 7500 může sehrát klíčovou roli v této měnící se dynamice serverového trhu. Uvedení nového čipu urychlí odklon od proprietárních architektur a změní tvář trhu s výpočetními řešeními pro kritické zátěže. Hlavní důvody tohoto trendu jsou následující:

Úspornost
Ekonomická krize se stala silným impulzem pro změnu. Proprietární systémy mohou být oproti systémům postaveným na platformě x86 výrazně dražší, a to jak při pořízení, tak při dalším provozu, přičemž není výjimkou, že některé z těchto systémů mohou dosáhnout ceny v řádu milionů dolarů. V uplynulém desetiletí však firemní zákazníci začali klást podstatně vyšší důraz na cenu a ekonomická situace poslední doby tento tlak ještě zvýšila. V důsledku toho mnoho IT oddělení přešlo z proprietárních systémů na systémy postavené na platformě x86, přičemž hlavním důvodem byla právě snaha snížit kapitálové a akviziční náklady. Nová řada procesorů Intel Xeon 7500 nabízí další, ještě silnější podněty k opuštění proprietárních systémů. I když se mnozí domnívají, že ekonomický útlum má již světová ekonomika za sebou, lze očekávat, že i v roce 2010 a dál budou velké firmy své náklady hlídat stále pečlivěji.

Řada procesorů Intel Xeon 7500 – základ pro komplexní řešení pro aplikace s tou nejvyšší důležitostí
S uvedením řady procesorů Intel Xeon 7500 nabídla společnost Intel svým klientům především obrovský skok ve výkonu. Nový procesor se pyšní v průměru trojnásobně lepším výkonem než jeho předchůdce, pásmová šířka paměti se oproti předchozímu modelu (Intel® Xeon® 7400) zvýšila osmkrát a nový procesor se rovněž může pochlubit vysokou spolehlivostí, dostupností a škálovatelností (RAS), které jsou mnohými pokládány za nezbytné předpoklady pro provoz klíčových aplikací. V oblasti spolehlivosti se nové procesory mohou pochlubit více než dvaceti novými funkcemi, z nichž jednou je MCA (machine check architecture neboli architektura zajišťující průběžnou kontrolu stroje) – tato funkce je úzce integrována s operačním systémem a umožňuje obnovení systému i v případě chyb, které by jinak byly „fatální“, tj. vedly by ke zhroucení systému. V systému postaveném na platformě x86 se tato funkce objevila úplně poprvé.

Právě transformací spolehlivosti, dostupnosti a škálovatelnosti učinil Intel obrovský krok k tomu, aby procesory Xeon získaly na významu pro nejvyšší segment trhu se servery. Firemní zákazníci nyní mohou sáhnout po systémech postavených na platformě Xeon, které jim za zlomek ceny proprietárních systémů nabídnou vše, co potřebují pro obsluhu svých kritických aplikací.

Softwarový ekosystém
V minulosti byla velkou překážkou přechodu z proprietárního systému na platformu Xeon obava, zda operační systém (Linux, Windows nebo Solaris na Xeonu) nabídne stejné pohodlí jako systém předchozí. Intel navázal těsnou spolupráci s výrobci softwaru, jejímž cílem bylo optimalizovat operační prostředí tak, aby maximálně využilo platformu Intel, zejména pak nové RAS vlastnosti integrované do serverů postavených na čipech Intel Xeon 7500. Vložit RAS funkce do čipu nestačí – pokud má celé řešení fungovat spolehlivě, je třeba, aby hardware a software spolupracovaly. Intel se společně se svými partnery snaží, aby bylo dosaženo tohoto ideálního stavu. Díky zásadnímu zlepšení výkonu a spolehlivosti se dnes na úkor proprietárních systémů těší nové oblibě operační systémy jako Redhat Enterprise Linux nebo Microsoft Windows Server. Kromě toho Intel několik let pracoval na tom, aby Solaris na architektuře Intel dokázal uživateli nabídnout UNIXovou alternativu pro práci s kritickými aplikacemi, plně integrovanou do platformy Intel Xeon. Společnost Intel rovněž úzce spolupracovala s dalšími výrobci softwaru a aplikací, čehož výsledkem je urychlení přechodu z proprietárních systémů na platformu Intel Xeon.

Překlenutí propasti mezi platformou Xeon a proprietárními systémy
Systémy postavené na procesorech Intel Xeon 7500 nabízejí výjimečný výkon, spolehlivost a dostupnost, tedy klíčové faktory pro řešení kritických aplikací, a to za velice výhodnou cenu, jež představuje pouze zlomek nákladů na proprietární systémy. Lze očekávat, že díky eliminaci většiny někdejších výhod proprietárních systémů si nový procesor významně polepší na IT žebříčku a že podnikovým zákazníkům nabídne skvělou příležitost nahradit instalované systémy efektivnější alternativou.

O společnosti Intel
Společnost Intel je světovým lídrem v oblasti výroby a vývoje polovodičů, technologií, produktů a iniciativ s cílem soustavně zlepšovat pracovní prostředí a životy lidí. Další informace o společnosti Intel jsou dostupné na www.intel.com/pres­sroom a http://blogs.in­tel.com.

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět