Hlavní navigace

Rally v České republice jsou bezpečnější díky ONI

19. 8. 2008

[Tisková zpráva] Systém ONI české společnosti NAM system díky nepřetržitému monitoringu vozidel a možnosti datové komunikace závodních posádek s centrálním dispečinkem zvyšuje bezpečnost všech účastníků českých rally. Novinka: stav a polohu soutěžních speciálů mohou online sledovat také diváci a příznivci motoristického sportu, a to prostřednictvím stránek www.RALLYzive.cz.

Společnost NAM system dnes veřejnosti představila další rozšíření unikátního monitorovacího systému ONI, který již od března 2008 v ČR sleduje pohyb a stav vozů na tratích rally, a stará se tak o vyšší bezpečnost závodních jezdců. Nově budou moci některých jeho výhod využít také všichni příznivci a diváci rally. K údajům ze systému ONI o poloze soutěžních vozů budou mít přístup prostřednictvím běžného webového rozhraní. Na adrese www.RALLYzive.cz již bude k dispozici průběh celé Barum Rally 2008, která se koná od 22. do 24. srpna v okolí Zlína.

Systém ONI se v tuzemské rally využívá od března 2008, kdy byl poprvé nasazen v úvodním závodu Mezinárodního mistrovství ČR, ve Valašské rally. ONI systém umožňuje kontinuální sledování všech soutěžních vozidel na území pokrytém signálem mobilní sítě T-Mobile Czech Republic, poplachové zprávy jsou navíc přenášeny také záložní privátní rádiovou sítí. Speciální palubní komunikační jednotka instalovaná v automobilu je totiž kromě GPS modulu, akceleračního čidla a ovládacích prvků vybavena jak GPRS modemem, tak rádiovým vysílačem. Díky tomu jsou informace o nárazu a neplánovaném zastavení, či žádost o pomoc odeslány na dispečerské pracoviště rally i z míst, kde není dostatečná kvalita mobilního signálu.

K nasazení podobného systému jsme se rozhodli během minulého roku. Naším hlavním cílem bylo zvýšení bezpečnosti všech účastníků automobilových rally konaných na území ČR, říká Radovan Novák, generální sekretář Autoklubu ČR, který zaštiťuje pořádání rally v České republice. Jsme rádi, že naše technologie, kterou jsme vyvíjeli od roku 2003 a která úspěšně chrání přes 2 000 objektů více než čtyřech stovek našich klientů, nyní může také pomoci zachraňovat lidské životy při českých rally, dodává Alan Fabik, obchodní ředitel společnosti NAM system, která systém ONI vyvinula. Pavel Dolejš, ředitel prodeje nehlasových služeb a služeb s přidanou hodnotou společnosti T-Mobile, uzavírá: Pozitivní přínos tohoto řešení jak pro závodní posádky, tak i pro diváky je nesporný. Těší nás, že si NAM system pro jeho přípravu a provoz vybral právě náš partnerský program, v jehož rámci spolupracujeme již s bezmála 70 firmami.

Systém ONI již od začátku výrazně pomáhá dispečerům rally při detekci a lokalizaci posádek v nesnázích, či řešení mimořádných událostí na tratích rychlostních zkoušek. Dosud byl nasazen na šesti rally a pěti sprint rally, v jejichž rámci bylo monitorováno celkem 941 závodních vozů na 127 rychlostních zkouškách. Úspěšně detekováno bylo 47 nehod z 56 (84%), v případě nedetekovaných nehod byl dispečink upozorněn na mimořádné události přivoláním pomoci následujících závodních vozů. Dále bylo nahlášeno 171 neplánovaných a 36 plánovaných zastavení a zasláno 29 žádostí o pomoc. Systém ONI také přispěl k vyšší regulérnosti závodů, když prokázal a naopak vyvrátil některá tvrzení posádek o nečekaném časovém zpoždění způsobeném nehodou na trati. V jednom případě dokonce systém ONI pomohl posádce, která byla neprávem obviněna z nepřiměřeně rychlé a riskantní jízdy během seznamovacích jízd. Systém totiž prokázal, že vůz se ve skutečnosti v té době pohyboval rychlostí jen 41 km/h.

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu