Hlavní navigace

Rally v České republice jsou bezpečnější díky ONI

19. 8. 2008

[Tisková zpráva] Systém ONI české společnosti NAM system díky nepřetržitému monitoringu vozidel a možnosti datové komunikace závodních posádek s centrálním dispečinkem zvyšuje bezpečnost všech účastníků českých rally. Novinka: stav a polohu soutěžních speciálů mohou online sledovat také diváci a příznivci motoristického sportu, a to prostřednictvím stránek www.RALLYzive.cz.

Společnost NAM system dnes veřejnosti představila další rozšíření unikátního monitorovacího systému ONI, který již od března 2008 v ČR sleduje pohyb a stav vozů na tratích rally, a stará se tak o vyšší bezpečnost závodních jezdců. Nově budou moci některých jeho výhod využít také všichni příznivci a diváci rally. K údajům ze systému ONI o poloze soutěžních vozů budou mít přístup prostřednictvím běžného webového rozhraní. Na adrese www.RALLYzive.cz již bude k dispozici průběh celé Barum Rally 2008, která se koná od 22. do 24. srpna v okolí Zlína.

Systém ONI se v tuzemské rally využívá od března 2008, kdy byl poprvé nasazen v úvodním závodu Mezinárodního mistrovství ČR, ve Valašské rally. ONI systém umožňuje kontinuální sledování všech soutěžních vozidel na území pokrytém signálem mobilní sítě T-Mobile Czech Republic, poplachové zprávy jsou navíc přenášeny také záložní privátní rádiovou sítí. Speciální palubní komunikační jednotka instalovaná v automobilu je totiž kromě GPS modulu, akceleračního čidla a ovládacích prvků vybavena jak GPRS modemem, tak rádiovým vysílačem. Díky tomu jsou informace o nárazu a neplánovaném zastavení, či žádost o pomoc odeslány na dispečerské pracoviště rally i z míst, kde není dostatečná kvalita mobilního signálu.

K nasazení podobného systému jsme se rozhodli během minulého roku. Naším hlavním cílem bylo zvýšení bezpečnosti všech účastníků automobilových rally konaných na území ČR, říká Radovan Novák, generální sekretář Autoklubu ČR, který zaštiťuje pořádání rally v České republice. Jsme rádi, že naše technologie, kterou jsme vyvíjeli od roku 2003 a která úspěšně chrání přes 2 000 objektů více než čtyřech stovek našich klientů, nyní může také pomoci zachraňovat lidské životy při českých rally, dodává Alan Fabik, obchodní ředitel společnosti NAM system, která systém ONI vyvinula. Pavel Dolejš, ředitel prodeje nehlasových služeb a služeb s přidanou hodnotou společnosti T-Mobile, uzavírá: Pozitivní přínos tohoto řešení jak pro závodní posádky, tak i pro diváky je nesporný. Těší nás, že si NAM system pro jeho přípravu a provoz vybral právě náš partnerský program, v jehož rámci spolupracujeme již s bezmála 70 firmami.

Systém ONI již od začátku výrazně pomáhá dispečerům rally při detekci a lokalizaci posádek v nesnázích, či řešení mimořádných událostí na tratích rychlostních zkoušek. Dosud byl nasazen na šesti rally a pěti sprint rally, v jejichž rámci bylo monitorováno celkem 941 závodních vozů na 127 rychlostních zkouškách. Úspěšně detekováno bylo 47 nehod z 56 (84%), v případě nedetekovaných nehod byl dispečink upozorněn na mimořádné události přivoláním pomoci následujících závodních vozů. Dále bylo nahlášeno 171 neplánovaných a 36 plánovaných zastavení a zasláno 29 žádostí o pomoc. Systém ONI také přispěl k vyšší regulérnosti závodů, když prokázal a naopak vyvrátil některá tvrzení posádek o nečekaném časovém zpoždění způsobeném nehodou na trati. V jednom případě dokonce systém ONI pomohl posádce, která byla neprávem obviněna z nepřiměřeně rychlé a riskantní jízdy během seznamovacích jízd. Systém totiž prokázal, že vůz se ve skutečnosti v té době pohyboval rychlostí jen 41 km/h.

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?