Hlavní navigace

Re: Vítěz bere vše

10. 2. 2004

[Tisková zpráva]

Re: Vítěz bere vše

23. dubna vyšel na serveru Lupa článek Mirka Zemana s názvem Vítěz bere vše. Se zájmem jsem si četl, jak se podle autora lidé zviditelní na Iinternetu nekorektním či nelegálním způsobem, aby vydělali nějaké peníze a poté za ně očistili své jméno. Zarazil mě však závěr „glosy“, konkrétně věta: „Vzpomeňte si například na Zdeňka Polácha, který ke svému (nyní již vydavatelství MAFRA) BonusWebu nepřišel dvakrát korektním způsobem.“

Možná to Mirek Zeman neví, možná hrál svou roli fakt, že je pravidelným autorem konkurenčního herního magazínu, každopádně to, co v článku zaznělo, je nesmysl a pomluva.

Myšlenka založit magazín na Internetu ve mně zrála od prázdnin 1998 a po několika debatách na chatu jsem se do něj v srpnu téhož roku pustil. Ve spolupráci s Jiřím Fialou jsem vytvořil tým, napsal webové stránky (tehdy v HTML to bylo jednoduché), zajistil webový prostor a 5. října jsme BonusWeb představili veřejnosti. Přes den jsem chodil do školy (maturitní ročník), odpoledne jsem si vydělával coby novinář v místním týdeníku, v noci jsem dělal BonusWeb. Investoval jsem do něj všechny vydělané peníze, veškerý volný čas.

Protože tým kolem Jiřího Fialy neměl přístup k Internetu, krom zaslání několika článků před jeho vznikem na webu neudělal nic a navíc byl příčinou neshod s Andrejem Anastasovem, šéfredaktorem časopisu Score, který BonusWebu od počátku věřil a pomohl mu vyrůst a nalézt svoji tvář, rozhodli jsme se s ostatními členy redakce, že půjdeme svou vlastní cestou. Druhý tým si také udělal herní magazín, RiverPlate, ten ale zakrátko skončil.

BonusWeb měl tehdy pár desítek čtenářů, široké spektrum článků (od her přes hudbu a knihy až po rozhovory s herci :-)) a otřesný design – byl to spíš takový školní časopis na Internetu. Cesta k samostatnému profesionálnímu projektu, s přehledem největšímu hernímu portálu, byla teprve před námi. Nikomu z nás, kdo jsme u webu zůstali, se o tom, že BonusWeb vyroste v takový kolos, nezdálo snad ani v nejkrásnějších snech.

Věta Mirka Zemana, postavená možná na zášti, možná na neznalosti, nebyla nijak podložena. Moje slova potvrzují fakta, proměna BonusWebu a jeho růst i lidé, kteří se kolem webu pohybovali. Ať už jde o kamarády, kteří se na vývoji BonusWebu podíleli v jeho počátcích (redaktor Petr Ticháček pracuje v BonusWebu dodnes, autor grafické podoby Radovan Rybovič skončil spolu se mnou), Patricka Zandla, s nímž jsem poprvé přišel do styku v době, kdy jsme se snažili vydělat na reklamní kampani pro „Mobil roku 1998“ (jenomže při platbě „cost per click“ jsme majlant nevydělali) či zmiňovaného Jiřího Fialu (který totéž potvrdil již dříve veřejně na Internetu).

Vítěz bere všechno. Necítím se ani jako vítěz, ani jako poražený. A víte co? Pěkně mě štve, že se pod glosou skrývají ničím nepodložené pomluvy útočící na konkurenci, byť bývalou. Je-li něco nekorektního, pak právě toto.

(Poučení: Glosa – žurnalistický druh se svérázným publicistickým akcentem, v němž se odráží jediná otázka či problém a jehož řešení je pouze naznačeno, nikoliv vyjasněno. Dnešní glosa obsahuje korektní fakta i vztah autora k nim. – Encyklopedie praktické žurnalistiky)

Zdeněk Polách
Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: Jak nosit dítě v zimě?

Jak nosit dítě v zimě?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce