Hlavní navigace

Nové řešení umožní připojit k internetu téměř jakékoliv zařízení

14. 11. 2008

[Tisková zpráva] Cisco, Atmel a SICS představují svazek protokolů pro IPv6 s jedním z nejmenších open-source kódů na světě.

San Jose, USA, 13. listopadu 2008 – Společnosti Cisco, Atmel a Švédský institut informatiky (SICS) oznámily vytvoření uIPv6, svazku protokolů pro IPv6 s jedním z nejmenší open-source kódů na světě. Nové řešení umožní jakémukoli zařízení získat IP adresu bez ohledu na kapacitu jeho napájení nebo paměti. Uplatní se tak například v oblastech automatizace budov, řízení energetických toků, ale i životního prostředí či zdravotnictví.

„Nově vytvořený svazek protokolů uIPv6 má potenciál ovlivnit širokou škálu tržních segmentů, jejichž zásadním prvkem je automatizace, podobně jako se to stalo v případě IP telefonie v oblasti podnikových telefonních systémů,“ řekl Rob Adams, ředitel technologické divize Corporate Development společnosti Cisco.

Takzvané „smart objects“ podporované širokou škálou senzorů a poháněcích zařízení jsou objekty určené pro novou generaci aplikací pro automatizaci budov, průmyslový monitoring, „inteligentní“ města, řízení energetických toků a mnoho dalších oborů. Aplikace nové generace pomáhají přenášet data o životním prostředí (například záznamy o teplotě, světle, pohybu nebo zdravotním stavu) tam, kde mohou být analyzovány a korelovány s ostatními daty a dále využívány.

Takové aplikace fungují dlouho, ale pro jejich fungování bylo dosud třeba různých uzavřených nebo polouzavřených systémů. S tím byly spojené i náklady na úpravu informací před tím, než mohly být sdíleny pro další systémy a zařízení. IP platforma jako síťová technologie je již dlouho považována za klíč k řešení spolupráce různých zařízení, teprve nyní s příchodem uIPv6 a jeho nízkoenergetického řídícího mechanismu a minimálními nároky na paměťovou kapacitu se staly ideálními pro zařízení, která dosud IP technologie využívat nemohla.

Technologie uIPv6 s otevřeným kódem zahrnuje standardní IP aplikace a může být jednoduše přizpůsobena specifickým požadavkům. Je integrována do operačního systému Contiki vyvinutého institutem SICS, který poskytuje všechny potřebné funkcionality pro síťové „smart objects“. Nízká spotřeba energie a využití paměti umožňuje fungování uIPv6 i na technicky nejomezenějších platformách. Technologie byla úspěšně testována na bezdrátové platformě Raven od firmy Atmel, které vyhovuje právě pro svoji velmi nízkou spotřebu energie.

„Efektivní nízkoenergetické bezdrátové systémy vyžadují úsporné, ale zároveň velmi výkonné mikroovladače,“ říká Magnus Pedersen, ředitel produktového marketingu firmy Atmel. Nový svazek uIPv6 využívá pouze 0,5 KB paměti SRAM pro datové struktury, 1,3 KB SRAM pro vyrovnávání paměti a 11 KB flashové paměti pro svůj kód. Platforma Raven používá pro vkládání mikroovladače a bezdrátového čipu standard 802.15.4, který splňuje specifické požadavky „smart objects“. uIPv6 zahrnuje implementaci standardu 6LoWPAN a adaptuje vrstvu mezi 802.15.4 a IPv6.

Technologie uIPv6 je k dispozici s open-source licencí a na jejím základě může být využívána jak pro komerční aplikace, tak pro neziskové projekty.

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá