Hlavní navigace

Nové řešení umožní připojit k internetu téměř jakékoliv zařízení

14. 11. 2008

[Tisková zpráva] Cisco, Atmel a SICS představují svazek protokolů pro IPv6 s jedním z nejmenších open-source kódů na světě.

San Jose, USA, 13. listopadu 2008 – Společnosti Cisco, Atmel a Švédský institut informatiky (SICS) oznámily vytvoření uIPv6, svazku protokolů pro IPv6 s jedním z nejmenší open-source kódů na světě. Nové řešení umožní jakémukoli zařízení získat IP adresu bez ohledu na kapacitu jeho napájení nebo paměti. Uplatní se tak například v oblastech automatizace budov, řízení energetických toků, ale i životního prostředí či zdravotnictví.

„Nově vytvořený svazek protokolů uIPv6 má potenciál ovlivnit širokou škálu tržních segmentů, jejichž zásadním prvkem je automatizace, podobně jako se to stalo v případě IP telefonie v oblasti podnikových telefonních systémů,“ řekl Rob Adams, ředitel technologické divize Corporate Development společnosti Cisco.

Takzvané „smart objects“ podporované širokou škálou senzorů a poháněcích zařízení jsou objekty určené pro novou generaci aplikací pro automatizaci budov, průmyslový monitoring, „inteligentní“ města, řízení energetických toků a mnoho dalších oborů. Aplikace nové generace pomáhají přenášet data o životním prostředí (například záznamy o teplotě, světle, pohybu nebo zdravotním stavu) tam, kde mohou být analyzovány a korelovány s ostatními daty a dále využívány.

Takové aplikace fungují dlouho, ale pro jejich fungování bylo dosud třeba různých uzavřených nebo polouzavřených systémů. S tím byly spojené i náklady na úpravu informací před tím, než mohly být sdíleny pro další systémy a zařízení. IP platforma jako síťová technologie je již dlouho považována za klíč k řešení spolupráce různých zařízení, teprve nyní s příchodem uIPv6 a jeho nízkoenergetického řídícího mechanismu a minimálními nároky na paměťovou kapacitu se staly ideálními pro zařízení, která dosud IP technologie využívat nemohla.

Technologie uIPv6 s otevřeným kódem zahrnuje standardní IP aplikace a může být jednoduše přizpůsobena specifickým požadavkům. Je integrována do operačního systému Contiki vyvinutého institutem SICS, který poskytuje všechny potřebné funkcionality pro síťové „smart objects“. Nízká spotřeba energie a využití paměti umožňuje fungování uIPv6 i na technicky nejomezenějších platformách. Technologie byla úspěšně testována na bezdrátové platformě Raven od firmy Atmel, které vyhovuje právě pro svoji velmi nízkou spotřebu energie.

„Efektivní nízkoenergetické bezdrátové systémy vyžadují úsporné, ale zároveň velmi výkonné mikroovladače,“ říká Magnus Pedersen, ředitel produktového marketingu firmy Atmel. Nový svazek uIPv6 využívá pouze 0,5 KB paměti SRAM pro datové struktury, 1,3 KB SRAM pro vyrovnávání paměti a 11 KB flashové paměti pro svůj kód. Platforma Raven používá pro vkládání mikroovladače a bezdrátového čipu standard 802.15.4, který splňuje specifické požadavky „smart objects“. uIPv6 zahrnuje implementaci standardu 6LoWPAN a adaptuje vrstvu mezi 802.15.4 a IPv6.

Technologie uIPv6 je k dispozici s open-source licencí a na jejím základě může být využívána jak pro komerční aplikace, tak pro neziskové projekty.

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin