Hlavní navigace

Řešení z oblasti IT dokáží zabránit korupci

29. 7. 2007

[Tisková zpráva] Jednoznačná, přesná a snadno měřitelná kritéria výběrových řízení s transparentní a doložitelnou procedurou jsou hlavní přínosy Elektronického tržiště Ministerstva obrany České republiky. Podezření z ovlivnění výsledků jednotlivých dodavatelských tendrů se tak od nynějška ukazují jako lichá.

PRAHA, 26. července 2007 – SEPO – Systém podpory elektronického obchodování Ministerstva obrany České republiky sklízí mimořádný úspěch. Řešení konzultační a technologické společnosti Logos totiž dokáže v rámci výběrových řízení eliminovat korupční vlivy. Tato skutečnost byla jedním z primárních cílu, které ministerstvo obrany od dodavatelů řešení požadovalo. Elektronické tržiště, které konzultační a technologická společnost Logos vytvořila, se dá navíc během pár týdnů přizpůsobit na míru jakémukoli zákazníkovi.

„Častým tématem provázejícím veřejné zakázky ve státní správě byla totiž obava o jejich korektnost, nebo naopak případná snaha o napadení jejich hodnověrnosti. Ministerstvo obrany se rozhodlo řešit proces veřejných zakázek ve svém resortu vlastním elektronickým tržištěm. Transparentní zveřejnění všech poptávek na internetu zvyšuje konkurenci a garantuje ministerstvu výběr optimální nabídky. Elektronické zpracování výsledků pak zaručuje volbu nejvýhodnější nabídky,“ řekl Pavel Šťovíček, ředitel společnosti Logos.

O řešení už projevily zájem další složky státní správy a komerční sektor. Pro ilustraci se dá charakteristika současného řešení znázornit několika statistickými údaji. V současnosti SEPO vyhodnocuje nabídky více než sedmi tisíc dodavatelů. Výběrové řízení může obsluhovat i dva tisíce zadavatelů tendrů. V tuto chvíli se přes tržiště SEPO vyhodnotilo už více než 30 tisíc výběrových řízení.

„Protikorupční model se opírá o tři pilíře. Zaprvé tržiště definuje jednoznačná, přesná a měřitelná kritéria výběrových řízení. Zadruhé je celá procedura výběrového řízení maximálně transparentní a doložitelná. A v neposlední řadě zatřetí je celý systém ve správě ministerstva obrany – do výběrových řízení tedy nevstupuje žádný další subjekt,“ vysvětlil Marek Otava, obchodní manažer zodpovědný za projekt elektronického tržiště SEPO.

Lákavý je podle průzkumu společnosti Logos pro zákazníky fakt, že tržiště stojí na otevřené platformě. „SEPO je systém připravený na míru Ministerstvu obrany. Nejde tedy o krabicový prefabrikát, který vždy přináší nutnost kompromisu mezi požadavky a možnostmi implementace. Navíc z toho vyplývá mimo jiné i nulová licenční politika. Není tedy nutné platit za licenci, hlídat upgrady, strachovat se, zda nová verze bude podporovat naimplementované funkcionality a podobně,“ řekl Pavel Šťovíček, ředitel společnosti Logos.

Z otevřené platformy vyplývá i nezávislost v případě potenciálních úprav kódu. Vlastník řešení si ho může libovolně dodatečně upravovat. Nenaráží samozřejmě na limity, které krabicová řešení mívají. A to ať už jde o výkonové hranice, počty uživatelů či závislost na technickém zázemí – například na rychlosti připojení.

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon