Hlavní navigace

Segedínský Drupalcon 2008

[Tisková zpráva] Pro všechny, kdo se zabývají tvorbou internetových stránek, je maďarské město Szeged zajímavé nejen svými turistickými atrakcemi (včetně skvělé kuchyně ), ale i tím, že se na zdejší univerzitě přednáší jeden z celosvětově nejoblíbenějších redakčních systémů – Drupal. Bezpochyby i proto Szeged letos dostal možnost hostit 8. mezinárodní Drupal konferenci.

Sdílet

Na čtyřdenní akci (27. – 30. srpna 2008) mělo přes 500 účastníků z celého světa možnost diskutovat nové trendy vývoje Drupalu, tvorby webů a on-line publikování. Pestrá nabídka témat byla rozdělena do čtyř paralelně běžících sekcí a množství menších workshopů (jedním z nich byla i desetičlenná česko – slovenská session věnovaná plánům na užší spolupráci mezi českými a slovenskými příznivci Drupalu – uvažuje se například o přípravě společné demo stránky).

Během mé hodinové prezentace na loňské konferenci v Barceloně si Drupal zdarma stáhlo přibližně 100 uživatelů a byly spuštěny asi 4 nové stránky v Drupalu. Letos lze odhadovat, že během stejné doby si Drupal stáhlo 200 uživatelů a bylo spuštěno 7 nových stránek, řekl v úvodní přednášce autor tohoto redakčního systému Dries Buytaert. Dnes devětadvacetiletý belgický programátor navrhl počáteční verzi Drupalu ještě jako student, v podobě jakési univerzitní elektronické „nástěnky“. Z ní časem vznikla první drupalovská internetová stránka a následně systém, na jehož vývoji se podílí několik stovek vývojářů po celém světě.

Oblíbenost Drupalu (1. místo v soutěži Open Source CMS Award 2007 ) stoupá mimo jiné díky jeho bezpečnosti a flexibilitě: stavebnicová logika volně stažitelných modulů umožňuje poskládat jednotlivé funkce každému uživateli na míru. Web (ani jeho administrátor) tak není zatížen nepřehledným balastem funkcí, které nepotřebuje.

Díky modulárnímu systému můžete na Drupalu postavit prakticky cokoliv od jednoduchého blogu až po korporátní web. Jádro systému je malé, stabilní a rychlé, s velmi dobře navrženou strukturou a dobrým rozhraním, vysvětluje Jakub Suchý, šéfredaktor českého komunitního webu Drupal.cz.

Nová verze redakčního systému je k dispozici přibližně každých 12 měsíců. Zájemci o novinky ve vývoji, ale i o úvod do některých již dobře zavedených a otestovaných funkcí se mohou inspirovat právě na stránkách Drupalconu, kde lze stáhnout i celé prezentace a videozáznamy (http://szeged2008­.drupalcon.or­g/program/ses­sions). Další informace o redakčním systému Drupal je možné najít například na stránkách www.drupal.cz a www.drupal.org.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).