Hlavní navigace

Servery Sun Fire tvoří nejrychlejší superpočítač Asie

3. 6. 2006

[Tisková zpráva] SANTA CLARA, Kalifornie, Grid Asia 2006 – 15. května 2006, PRAHA – 2. června 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW) oznámila, že Tokijský institut technologií (Tokyo Tech), jeden z předních světových technických institutů, nainstaloval nejrychlejší superpočítač umístěný mimo Spojené státy americké. Superpočítač pojmenovaný TSUBAME, po vlaštovce kterou má univerzita ve znaku, je postaven ze serverů Sun Fire x64 (x86, 64 bity) s dvoujádrovými procesory AMD Opteron. Úspěšná instalace a dokončení testu typovou úlohou je dosud největším úspěchem Sunu na poli vysoce výkonných počítačových systémů (HPC). Očekává se, že v žebříčku Top500 (http://www.top500.org/), který bude vydán v červnu, se superpočítač TSUBAME umístí mezi deseti největšími superpočítači světa.

Podle výkonu v testu Linpack z května 2006 je Tokyo Tech TSUBAME nejrychlejším a největším superpočítačem mimo Spojené státy, neboť obsahuje více než 21 terabajtů operační paměti a 1,1 petabajtu diskové kapacity. Systém je postaven ze serverů Sun Fire x64 s celkem 10 480 jádry procesorů AMD Opteron a z úložných technologií Sunu. Podařilo se jej rychle implementovat díky zkušenostem společnosti NEC s integrací systémů a také díky řídícímu softwaru Sun N1 System Manager (N1SM) a N1 Grid Engine (N1GE) pod operačním systémem Solaris 10. Díky softwaru Sun N1SM a N1GE podporuje systém jak Solaris 10, tak Linux.

Předběžné testování v institutu Tokyo Tech potvrdilo, že se Sunu podařilo dodat nejrychlejší superpočítač mimo území Spojených států. Tento závěr vychází z měření dlouhodobého výkonu ve standardizované typové úloze Linpack. Benchmark Linpack je vysoce paralelní výpočetní test, který měří, jak rychle počítačový systém řeší lineární rovnice. S těmi se často pracuje v inženýrských a vědeckých aplikacích. Tokyo Tech dosáhl dlouhodobého výkonu 38,18 biliónů operací s plovoucí čárkou za sekundu (TeraFLOPS). V případě superpočítače jako TSUBAME vystavuje Linpack měřený systém maximální zátěži až jeden den bez přestávky, takže pro dokončení testu je vyžadována naprostá spolehlivost. Podobně velké superpočítače často potřebují i déle než rok, k dosažení stability potřebné pro dokončení testu Linpack.

„Je to skutečně bezprecedentní úspěch, když uvážíte, že instalace systému TSUBAME trvala jen tři týdny a že jsme jej do produkčního provozu nasadili teprve před měsícem,“ řekl Satoshi Matsuoka, profesor Tokijského institutu technologií zodpovědný za výzkumnou infrastrukturu Centra globálních vědeckých informací a výpočetních systémů. „A to jsme teprve začali chápat skutečné možnosti superpočítače TSUBAME. Očekáváme další stupňování výkonu díky využití akcelerace a dalších vynikajících vlastností systému jako rozsáhlé paměti, sdílené paměťové architektury s rychlými sběrnicemi, ultrarychlého a spolehlivého úložného podsystému a především díky kompatibilitě procesorů x86 s desktopovými prostředími.“

„Jsme nadšeni, že se podílíme na dosažení tohoto superpočítačového milníku v institutu Tokyo Tech. Kombinací našich serverů Sun Fire x64 s kódovým označením Galaxy a technologií dodaných partnery vzniklo vysoce výkonné počítačové řešení, které z hlediska rychlosti a výpočetního výkonu překonává všechny ostatní superpočítače mimo území USA,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Network Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Tento triumf je významný nejen pro Tokyo Tech, ale pro jakoukoli společnost, která si cení rychlého uvádění hotových produktů na trh, špičkového výkonu a nízké míry rizika.“

Při vývoji největšího asijského superpočítače hrají klíčovou roli partneři Sunu, společnosti AMD a NEC. AMD nabízí zákazníkům nejvýkonnější procesor x64 s prvotřídní vícejádrovou technologií. NEC, primární integrátor systému, řídí návrh infrastruktury a integraci různých aplikací, které budou na systému provozovány. Má rozsáhlé zkušenosti s budováním a správou mimořádně rozsáhlých výpočetních systémů. Sun kromě spolupráce se společnostmi AMD a NEC v systému pro Tokijský institut technologií používá technologie společností ClearSpeed Technology Inc., ClusterFS a Voltaire. Desky ClearSpeed Advance, nainstalované v systému, v budoucnu poslouží k akceleraci běžně používaných vědeckých algoritmů. Řešení paralelního systému souborů ClusterFS Lustre umožňuje serverům paralelně komunikovat s úložnými systémy, což urychlí přístup k neustále rostoucím objemům zpracovávaných vědeckých dat, a společnost Voltaire dodává vysokorychlostní víceprotokolové přepínače Infiniband a hostitelské adaptéry, jež propojují servery s úložnými systémy.

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada