Hlavní navigace

Seznam své služby upravuje pro handicapované uživatele

29. 5. 2007

[Tisková zpráva] Desítky tisíc těžce zrakově postižených uživatelů v České republice budou mít v blízké budoucnosti jednodušší přístup k internetovým službám Seznamu. Ty se nově upravují pro snazší čtení hlasovým výstupem a pomocí braillského řádku.

Snaha vyjít vstříc zrakově handicapovaným uživatelům není v Seznamu ničím novým. Už v minulých letech se při vývoji nových služeb částečně zohledňovaly možnosti minoritních skupin uživatelů. Těch více či méně handicapovaných tvoří podle kvalifikovaných odhadů až 30 procent celé uživatelské veřejnosti. I proto Seznam začíná se systematickou podporou podle Pravidel přístupného Seznamu, která sestavil na základě konzultací s odborníky i postřehů od uživatelů. Postupně se tak budou realizovat potřebné změny na službách jako jsou Novinky.cz, Sport.cz nebo ve výsledcích hledání na internetu.

Dlouhodobě s Terezou
Současně Seznam navazuje dlouhodobou spolupráci s Centrem Tereza při Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, které mimo jiné realizuje speciální programy podporující samostatnost zrakově postižených studentů v práci s výpočetní technikou. Vedoucí centra Radek Seifert k tomu říká: „Jsme rádi, že naše dlouholeté zkušenosti na poli speciální výpočetní techniky můžeme nyní uplatnit ve spolupráci s tak významným partnerem. Kvalitně zpracované a dobře přístupné internetové služby Seznamu budou profitem pro všechny uživatele se zrakovým postižením, nejenom studenty vysokých škol, které primárně podporujeme.“

Nevidomí uživatelé pracují s internetem díky hlasovému výstupu a někdy také braillskému řádku. Hlasový výstup jim převádí informace z obrazovky monitoru do zvukové podoby, braillský řádek do podoby hmatného Braillova písma. Tyto dva nástroje pomáhají při orientaci v textu internetové stránky. Právě tady může Seznam nejvíce pomoci, např. vhodně zvolenou strukturou titulků a odkazů tak, aby je uživatel dobře našel. Vhodně zvolená grafika stránek zase pomůže slabozrakým uživatelům, kteří pro čtení používají tzv. softwarovou lupu.

Změny na službách Seznamu
Přizpůsobení služeb Seznamu pro uživatele se zrakovým postižením nepřinese žádnou zásadní vizuální změnu pro ostatní uživatelskou veřejnost. Většina úprav se děje na webovém rozhraní a nová podoba služeb se neliší od té stávající. Pouze zrakově postižení uživatelé pocítí jednodušší orientaci na stránce, např. snadněji naleznou a přečtou titulek článku nebo rozpoznají vložený reklamní banner od vlastního obsahu stránky.

První krok k otevření přístupu na své služby pro zrakově postižené uživatele udělal Seznam nedávno při nasazení nové registrace. Na konec jednorázově vyplňovaného ověřovacího pole přidal vedle obrázku s kódem i tzv. hlasovou captchu. Zatímco běžní uživatelé tento kód jednoduše opíší, zrakově postižení si jej poslechnou jako zvukový záznam.

„Seznam je tak uživatelsky populárním místem českého internetu, že jeho nabídka musí směřovat i k menším skupinám uživatelů, které potřebují naši partnerskou pomoc,“ říká k nové spolupráci vedoucí projektu Lukáš Marvan. „Úprava služeb pro zrakově postižené občany je více morální než finanční investicí, kterou ve spolupráci s Terezou velice rádi poskytneme.“

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu