Hlavní navigace

Seznam své služby upravuje pro handicapované uživatele

29. 5. 2007

[Tisková zpráva] Desítky tisíc těžce zrakově postižených uživatelů v České republice budou mít v blízké budoucnosti jednodušší přístup k internetovým službám Seznamu. Ty se nově upravují pro snazší čtení hlasovým výstupem a pomocí braillského řádku.

Snaha vyjít vstříc zrakově handicapovaným uživatelům není v Seznamu ničím novým. Už v minulých letech se při vývoji nových služeb částečně zohledňovaly možnosti minoritních skupin uživatelů. Těch více či méně handicapovaných tvoří podle kvalifikovaných odhadů až 30 procent celé uživatelské veřejnosti. I proto Seznam začíná se systematickou podporou podle Pravidel přístupného Seznamu, která sestavil na základě konzultací s odborníky i postřehů od uživatelů. Postupně se tak budou realizovat potřebné změny na službách jako jsou Novinky.cz, Sport.cz nebo ve výsledcích hledání na internetu.

Dlouhodobě s Terezou
Současně Seznam navazuje dlouhodobou spolupráci s Centrem Tereza při Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, které mimo jiné realizuje speciální programy podporující samostatnost zrakově postižených studentů v práci s výpočetní technikou. Vedoucí centra Radek Seifert k tomu říká: „Jsme rádi, že naše dlouholeté zkušenosti na poli speciální výpočetní techniky můžeme nyní uplatnit ve spolupráci s tak významným partnerem. Kvalitně zpracované a dobře přístupné internetové služby Seznamu budou profitem pro všechny uživatele se zrakovým postižením, nejenom studenty vysokých škol, které primárně podporujeme.“

Nevidomí uživatelé pracují s internetem díky hlasovému výstupu a někdy také braillskému řádku. Hlasový výstup jim převádí informace z obrazovky monitoru do zvukové podoby, braillský řádek do podoby hmatného Braillova písma. Tyto dva nástroje pomáhají při orientaci v textu internetové stránky. Právě tady může Seznam nejvíce pomoci, např. vhodně zvolenou strukturou titulků a odkazů tak, aby je uživatel dobře našel. Vhodně zvolená grafika stránek zase pomůže slabozrakým uživatelům, kteří pro čtení používají tzv. softwarovou lupu.

Změny na službách Seznamu
Přizpůsobení služeb Seznamu pro uživatele se zrakovým postižením nepřinese žádnou zásadní vizuální změnu pro ostatní uživatelskou veřejnost. Většina úprav se děje na webovém rozhraní a nová podoba služeb se neliší od té stávající. Pouze zrakově postižení uživatelé pocítí jednodušší orientaci na stránce, např. snadněji naleznou a přečtou titulek článku nebo rozpoznají vložený reklamní banner od vlastního obsahu stránky.

První krok k otevření přístupu na své služby pro zrakově postižené uživatele udělal Seznam nedávno při nasazení nové registrace. Na konec jednorázově vyplňovaného ověřovacího pole přidal vedle obrázku s kódem i tzv. hlasovou captchu. Zatímco běžní uživatelé tento kód jednoduše opíší, zrakově postižení si jej poslechnou jako zvukový záznam.

„Seznam je tak uživatelsky populárním místem českého internetu, že jeho nabídka musí směřovat i k menším skupinám uživatelů, které potřebují naši partnerskou pomoc,“ říká k nové spolupráci vedoucí projektu Lukáš Marvan. „Úprava služeb pro zrakově postižené občany je více morální než finanční investicí, kterou ve spolupráci s Terezou velice rádi poskytneme.“

Podnikatel.cz: Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET