Hlavní navigace

Síť CESNET2 umožňuje brněnským studentům přístup k ojedinělému kurzu o superpočítání

[Tisková zpráva] Díky národní síti pro výzkum a vzdělání CESNET2 se mohou posluchači Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně účastnit jednosemestrálního kurzu v oboru vysoce výkonných výpočetních systémů (tzv. supercomputingu), který se koná ve spolupráci se Státní univerzitou Louisiana (LSU) v americkém Baton Rouge. Kurz probíhá formou živých a zaznamenaných multimediálních přenosů s vysokým rozlišením, realizovaných přes vysokorychlostní sítě, které jsou doplňovány samostatnou prací studentů.

Kurz probíhá souběžně v Baton Rouge i na dalších místech Spojených států s využitím multimediální technologie. Studenti brněnské fakulty informatiky tak mají možnost vyzkoušet si prvotřídní univerzitní výuku v americkém stylu včetně příležitosti porovnat své zkušenosti s americkými kolegy. Všechna praktická cvičení, domácí úlohy i zkoušky jsou totiž jak ve Spojených státech, tak v Brně totožné.

Kurz vede profesor Thomas Sterling, který je světově uznávaným specialistou na problematiku architektur vysoce výkonných výpočetních systémů a vynálezce clusteru Beowulf. Kromě louisianské a brněnské univerzity jsou do projektu zapojeny Louisianská technika, Arkansaská univerzita a Micro Electronic Center v Severní Karolíně. „Tyto instituce byly vybrány, protože mají přístup k vysokorychlostním sítím potřebným k přenosu přednášek. Na každé z nich navíc působí odborníci na supercomputing, kteří v případě potřeby mohou s výukou pomoci,“ vysvětluje výběr zúčastněných institucí prof. Thomas Sterling.

Právě kvalita sítě je pro realizaci mezikontinentálního kurzu klíčová. Akademické sdružení CESNET poskytlo pro potřeby Masarykovy univerzity speciální linku mezi Prahou a americkým Chicagem o kapacitě 10 Gb/s, připojení z Luisiany do Chicaga zajišťuje americká strana. Kvalitou připojení a videa tak jde v tuzemském měřítku o zcela ojedinělý projekt, který studentům zaručuje, že mají při přednáškách pocit, jako by seděli přímo v posluchárnách ve Spojených státech. „Jako malá země nemůžeme nabídnout velké superpočítače, ale znalost supercomputingové technologie poskytuje našim absolventům, kteří často pracují v zahraničí, velkou výhodu na trhu práce,“ říká doc. RNDr. Luděk Matyska, CSc. z Masarykovy univerzity. „S louisianskou univerzitou spolupracujeme už dlouhá léta v oblasti přenosu videa s vysokým rozlišením prostřednictvím vysokorychlostní sítě a nyní jsme se rozhodli využít našich zkušeností k podpoře supercomputingu na Masarykově univerzitě.“ CESNET ve spolupráci s MU poskytl i základní technologie pro snímání a přenos videa ve vysokém rozlišení, které jsou v celém projektu využívány.

Kurz je určen pro studenty magisterských a doktorských programů Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Je mezioborový a kombinuje klíčové prvky z oblasti technologie hardwaru a architektury, systémového softwaru a nástrojů, programovacích modelů a aplikačních algoritmů s jednotícím tématem, kterým je řízení a měření výkonu. Kurz je zaměřen prakticky a výuku důrazně podporují experimentální cvičení a kvantifikovatelné metriky. Součástí kurzu je rozsáhlý podpůrný materiál a v jeho průběhu bude vyvinuta i nová učebnice. Místním vyučujícím je doc. Luděk Matyska, asistují mu RNDr. Eva Hladká, Ph.D. a Mgr. Petr Holub, Ph.D. a rovněž řada studentů působících ve společné Laboratoři pokročilých síťových technologií MU a CESNETu.

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: V účtenkové loterii? 65 milionů ročně

V účtenkové loterii? 65 milionů ročně

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka