Hlavní navigace

Síť CESNET2 umožňuje brněnským studentům přístup k ojedinělému kurzu o superpočítání

18. 4. 2007

[Tisková zpráva] Díky národní síti pro výzkum a vzdělání CESNET2 se mohou posluchači Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně účastnit jednosemestrálního kurzu v oboru vysoce výkonných výpočetních systémů (tzv. supercomputingu), který se koná ve spolupráci se Státní univerzitou Louisiana (LSU) v americkém Baton Rouge. Kurz probíhá formou živých a zaznamenaných multimediálních přenosů s vysokým rozlišením, realizovaných přes vysokorychlostní sítě, které jsou doplňovány samostatnou prací studentů.

Kurz probíhá souběžně v Baton Rouge i na dalších místech Spojených států s využitím multimediální technologie. Studenti brněnské fakulty informatiky tak mají možnost vyzkoušet si prvotřídní univerzitní výuku v americkém stylu včetně příležitosti porovnat své zkušenosti s americkými kolegy. Všechna praktická cvičení, domácí úlohy i zkoušky jsou totiž jak ve Spojených státech, tak v Brně totožné.

Kurz vede profesor Thomas Sterling, který je světově uznávaným specialistou na problematiku architektur vysoce výkonných výpočetních systémů a vynálezce clusteru Beowulf. Kromě louisianské a brněnské univerzity jsou do projektu zapojeny Louisianská technika, Arkansaská univerzita a Micro Electronic Center v Severní Karolíně. „Tyto instituce byly vybrány, protože mají přístup k vysokorychlostním sítím potřebným k přenosu přednášek. Na každé z nich navíc působí odborníci na supercomputing, kteří v případě potřeby mohou s výukou pomoci,“ vysvětluje výběr zúčastněných institucí prof. Thomas Sterling.

Právě kvalita sítě je pro realizaci mezikontinentálního kurzu klíčová. Akademické sdružení CESNET poskytlo pro potřeby Masarykovy univerzity speciální linku mezi Prahou a americkým Chicagem o kapacitě 10 Gb/s, připojení z Luisiany do Chicaga zajišťuje americká strana. Kvalitou připojení a videa tak jde v tuzemském měřítku o zcela ojedinělý projekt, který studentům zaručuje, že mají při přednáškách pocit, jako by seděli přímo v posluchárnách ve Spojených státech. „Jako malá země nemůžeme nabídnout velké superpočítače, ale znalost supercomputingové technologie poskytuje našim absolventům, kteří často pracují v zahraničí, velkou výhodu na trhu práce,“ říká doc. RNDr. Luděk Matyska, CSc. z Masarykovy univerzity. „S louisianskou univerzitou spolupracujeme už dlouhá léta v oblasti přenosu videa s vysokým rozlišením prostřednictvím vysokorychlostní sítě a nyní jsme se rozhodli využít našich zkušeností k podpoře supercomputingu na Masarykově univerzitě.“ CESNET ve spolupráci s MU poskytl i základní technologie pro snímání a přenos videa ve vysokém rozlišení, které jsou v celém projektu využívány.

Kurz je určen pro studenty magisterských a doktorských programů Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Je mezioborový a kombinuje klíčové prvky z oblasti technologie hardwaru a architektury, systémového softwaru a nástrojů, programovacích modelů a aplikačních algoritmů s jednotícím tématem, kterým je řízení a měření výkonu. Kurz je zaměřen prakticky a výuku důrazně podporují experimentální cvičení a kvantifikovatelné metriky. Součástí kurzu je rozsáhlý podpůrný materiál a v jeho průběhu bude vyvinuta i nová učebnice. Místním vyučujícím je doc. Luděk Matyska, asistují mu RNDr. Eva Hladká, Ph.D. a Mgr. Petr Holub, Ph.D. a rovněž řada studentů působících ve společné Laboratoři pokročilých síťových technologií MU a CESNETu.

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Podnikatel.cz: S papírovým diářem podnikatel nezakrní

S papírovým diářem podnikatel nezakrní

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Ahold nabízel falšovaný slunečnicový olej

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína