Hlavní navigace

Společnosti HP a Novell rozšiřují své partnerství, které nabízí Linux pro osobní počítače i servery

10. 5. 2004

[Tisková zpráva]

Společnosti HP a Novell rozšiřují své partnerství, které nabízí Linux pro osobní počítače i servery v datových centrech

Strategie společností HP a Novell pro více operačních systémů přinese zákazníkům možnost volby

Palo Alto (Kalifornie, USA) a Salt Lake City (Utah, USA) – Společnosti HP a Novell (Nasdaq: NOVL) oznámily dohodu o certifikaci a podpoře operačního systému Novell® SUSE® LINUX na vybraných klientských systémech značky HP Compaq. Oznámení rozšiřuje strategii HP pro více operačních systémů na serverech i osobních počítačích. Nabízí zákazníkům možnost volby, jež nemá obdoby, a umožňuje jim provozovat alternativní aplikace s globální podporou, školicími a poradenskými službami společnosti HP.

Tato dohoda navazuje na existující certifikaci systému Novell SUSE LINUX pro servery HP ProLiant a HP Integrity, úložná řešení, software a služby HP. V roce 2003 byla společnost HP světovou jedničkou z hlediska tržeb z prodeje i počtu prodaných linuxových serverů s procesory x86 a Itanium. Podle IDC měla společnost HP ve čtvrtém čtvrtletí roku 2003 27procentní podíl na počtu prodaných linuxových serverů s procesory x86 a 42procentní podíl na počtu linuxových serverů s procesory Itanium.(1)

„HP je nyní prvním velkým dodavatelem technologií, který nabídne podnikovým zákazníkům jediné, osvědčené linuxové řešení pro osobní počítače i servery v datovém centru,“ řekl Martin Fink, viceprezident společnosti HP pro Linux. „Naše partnerství se společností Novell je založeno na společném odhodlání podporovat inovace, levné platformy a celkovou úroveň uživatelského prostředí, s nímž se zákazník setkává. HP jako první uvedlo na trh servery s Linuxem, jako první přišlo s programem ručení za Linux pro oprávněné zákazníky, jako první dosáhlo tržeb 2,5 miliardy dolarů – a jako první velký dodavatel technologií certifikuje a podporuje jediné, úplné a otevřené prostředí Linuxu.“(2)

V rámci dohody se Novell SUSE LINUX stane standardní linuxovou distribucí společnosti HP pro celé portfolio firemních desktopů a notebooků prodávaných v Severní Americe, přičemž Evropa, Střední východ, Afrika a země Asie a Tichomoří se k této strategii připojí později. HP a Novell budou také k firemním počítačům s Linuxem nabízet produktovou podporu a oprávněným zákazníkům s příslušnými smlouvami na podporu poskytne HP ručení pro případ žaloby ze strany SCO. (2)

„Společnosti Novell a HP sdílejí bohatou tradici inovací a podpory pro podnikové zákazníky,“ řekl Chris Stone, náměstek generálního ředitele společnosti Novell. „Novell tvrdě pracuje na odstranění bariér, které brání prosazení Linuxu v podnicích. Bezpečnost, škálovatelnost a spolehlivost, na kterou jsou zákazníci Novell zvyklí, přinášíme do linuxových prostředí včetně prostředí pro osobní počítače. Rozhodnutí HP přijmout SUSE LINUX za standard odráží rostoucí podporu naší strategie otevřené platformy mezi firmami v odvětví.“

Podle prognózy IDC zaznamená trh v letech 2002–2007 roční tempo růstu nových placených licencí na Linux pro klientské počítače 25,4 procent.

„Očekáváme, že růst Linuxu na klientských počítačích povedou rozvíjející se trhy oblasti Asie a Tichomoří, Latinské Ameriky a střední Evropy,“ řekl Al Gillen, ředitel výzkumu systémového softwaru ve společnosti IDC. „Vzhledem k instalované základně jiných operačních systémů a aplikací, které na nich běží, můžeme na zavedených trzích očekávat vlažnější přijímání. Vidíme velkou příležitost pro linuxové klientské systémy a balíček, který HP a Novell plánují nabízet, by mohl být atraktivní možností pro uživatele, kteří uvažují o klientském řešení založeném na Linuxu.“

HP dodává komplexní linuxová řešení včetně serverů, úložných systémů, softwaru a služeb na standardizovaných platformách. V posledních třech letech začala společnost HP nabízet Linux na vybraných klientských systémech pro firmy v určitých regionech a pro určité trhy. V současné době prodává víc než 100 000 pracovních stanic a firemních stolních počítačů s Linuxem za čtvrtletí. Řada firemních notebooků, stolních počítačů a pracovních stanic společnosti HP odpovídá nejrůznějším potřebám různých firem od základních počítačových systémů pro běžnou každodenní práci až po vyspělé systémy s vyšším výkonem a funkcemi pro náročnější úlohy.

Novell SUSE LINUX je jedna z nejvýznamnějších komerčních distribucí Linuxu na světě. Přináší velké možnosti zákazníkům, kteří chtějí využít flexibilitu, bezpečnost a finanční výhodnost Linuxu na serveru i osobním počítači.

O společnosti HP

HP je globální poskytovatel technologických řešení pro spotřebitele, firmy a instituce. Široká nabídka společnosti zahrnuje IT infrastrukturu, osobní počítače a přístupová zařízení, globální služby, výrobky pro tisk a zobrazování. Tržby společnosti HP ze poslední čtyři čtvrtletí dosáhly 74,7 miliard dolarů. Další informace o společnosti HP (NYSE, Nasdaq: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.

O společnosti Novell

Novell, Inc. je přední dodavatel informačních řešení, která poskytují bezpečnou správu identit (Novell Nsure™), vývoj webových aplikací (Novell exteNd™) a síťové služby pro různé platformy (Novell Nterprise™). Podporu zajišťují strategické poradenské a profesionální služby (Novell NgageSM). Se svými značkami Ximian® a SUSE® LINUX je Novell aktivní v open source komunitě a nabízí úplnou řadu linuxových produktů a služeb pro podnikové osobní počítače i servery. Vize společnosti Novell pro jedinou globální síť bez informačních hranic pomáhá zákazníkům bezpečně a ekonomicky získávat hodnotu z jejich informací. Další informace získáte v Centru podpory zákazníků společnosti Novell (NCCC) v ČR na tel. +420 283 007 327, na českých webových stránkách http://www.no­vell.cz nebo amerických stránkách http://www.no­vell.com.

(1) Zdroj: IDC Worldwide Quarterly Server Tracker, Q4 2003
(2) Program ručení za Linux vyžaduje, aby zákazník podepsal smlouvu o ručení, ve které jsou podrobně popsány kryté nároky, práva a odpovědnost společnosti HP a zákazníka. Podrobnější informace najdete na stránce www.hp.com/linux. Společnost HP si vyhrazuje právo kdykoli pozměnit nebo zrušit program ručení.

Kontakt pro novináře:

Martina Štechrová
Marketing Specialist
Novell – Praha s.r.o.
+ 420 283 007 329
E-mail: mstechrova@no­vell.cz


Kateřina Marková
Senior Account Manager
Virklis – PR Agency
+ 420 241 742 675
E-mail: katerinam@vir­klis.cz

DigiZone.cz: E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

E-liga na FTV Prima: je tu Hearthstone

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon