Hlavní navigace

Studie: překážkou v zavedení hybridního cloudu jsou předsudky, nikoliv nedůvěra v technologii

23. 2. 2011

[Tisková zpráva] Nová studie sponzorovaná VMware varuje: myšlení organizací, nikoliv nedostatečná důvěra v technologii představuje v Evropě největší překážku pro zavedení hybridního cloudu

Praha, 18. února 2011 – Překážkou pro přijetí veřejných cloudů je myšlení IT oddělení, nikoliv nedostatečná důvěra v technologii. Odhalila to nová studie IDC sponzorovaná společností VMware, Inc. (NYSE: VMW), globálního lídra v oblasti virtualizačních řešení a cloudové infrastruktury. Podle studie s názvem „Jak urychlit úspěch hybridního cloudu: změňte myšlení o IT“ slibuje následujících 24 měsíců obrat v  přijímání hybridního cloudu napříč Evropou. Jedna ze tří společností jej totiž vnímá jako podstatnou součást své IT strategie pro tento rok. Náklady na služby veřejného cloudu by v regionu Evropy, Afriky a Středního východu (EMEA) měly podle IDC v roce 2014 dosáhnout 18,8 miliard dolarů.

Studie ale varuje, že přechod na cloud computing jako na skutečný alternativní model současného IT bude možný až ve chvíli, kdy dojde k překonání technologických a vnitřních bariér firem. Většina technologických pochybností, které se týkaly privátního cloudu, byla již odstraněna a pouze malá část firem vnímá bezpečnost, výkon a dostupnost – hlavní požadavky při přechodu na veřejný cloud – jako podstatnou obavu, která by je držela zpět. Místo toho jsou to sporné otázky v rámci organizace, které přechod brzdí.

Studie upozorňuje právě  na tyto interní překážky, které se pohybují od psychologických bariér spočívajících v pocitu, že data a aplikace jsou fyzicky umístěny „někde jinde“, nejasných rolí mezi správci infrastruktury a aplikací, které vedou k případnému odporu uvnitř IT oddělení, až po nátlak, kterému musí čelit vedoucí IT oddělení i jeho zaměstnanci, když mají zajistit, aby jejich IT služby byly stejně tak efektivní a nákladově výhodné jako ty, které jsou nabízeny externími poskytovateli služeb.

„Technologických bariér u cloudu, kde IT může být doručeno jako služba, skutečně ubývá, ale to je teprve první krok na cestě ke cloudu ve většině firem,“ říká Frederik Sjostedt, ředitel pro produkty a řešení, EMEA, VMware. „VMware hybridní cloud prosazuje pro jeho pružnost a ekonomickou výhodnost při splnění firemních požadavků na bezpečnost, kontrolu a požadovaný stupeň servisu. Víme ale také, že je třeba organizacím pomoci změnit celkové uvažování o jejich IT, aby změnily způsob, jakým jej zapojují do své činnosti. Změna celé této kultury je stejně důležitá jako samotné zavedení nové technologie.

Studie, která je dostupná na stránkách VMware (www.vmware.com/fi­les/uk/pdf/ID­CWP32S-web.pdf), se zabývá překážkami, kterým čelí IT oddělení a jeho vedení a poskytuje mu v krocích praktické rady, které by měly firmy přijmout, pokud se rozhodnout rozšířit svou virtualizační strategii a začnou se připravovat na prostředí hybridního cloudu. Tyto kroky zahrnují náhled na celou IT infrastrukturu, aby se zjistilo, s jakými výhodami a případnými komplikacemi se technologie může v organizaci setkat, dále zahrnují vhodné načasování veškerých aktivit, pečlivou přípravu, udržení správy firemních služeb a rozvoj rolí zaměstnanců IT oddělení.

„Jak bude blížící se cloud jako způsob řešení IT nabírat v Evropě na síle, bude stále více třeba, aby vedoucí IT výrazně přehodnotili vnímání IT v rámci svého oddělení a vzali v úvahu změny, které toto přinese jejich roli a také schopnosti, které budou potřeba,“ říká Chris Ingle, viceprezident pro výzkum a poradenství, SIS Group, IDC. „Dobrou zprávou je, že pro vedoucí IT jsou zde velice jednoduché a praktické kroky, díky kterým se mohou ujistit, že jejich cesta ke cloudu je tak snadná a efektivní, jak jen může být. 

O studii IDC

Studie IDC vydaná  v únoru 2011 (#IDCWP32S) je založena na řadě primárních a sekundárních zdrojů. Ty zahrnují IDC Worldwide Server a Server Virtualization Trackers, IDC qualitative research a výsledky řady nezávislých výzkumů mezi koncovými uživateli, které IDC připravovalo v posledních letech. Mezi použitými výzkumy je nejdůležitější Worldwide and Regional Public IT Cloud Services 2010–2014 Forecast (IDC #223549, červen 2010), první souhrnná předpověď výdajů na cloud služby podle kategorie a regionu od IDC. Mezi další důležité zdroje patří výzkum IDC Storage End-User Survey (500 rozhovorů přes internet v největších evropských zemích) realizovaný na začátku roku 2010, výzkum IT Datacenter Management Survey (300 rozhovorů ve Francii, Německu a Velké Británii) realizovaný v Evropě na konci roku 2009 a výzkum IDC Datacenter Automation Survey, on-line studie realizované v roce 2008 zahrnující 164 IT profesionálů v Evropě, jejíž hlavním tématem bylo očekávání automatizace datových center a dopad na podnikání.

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá