Hlavní navigace

Sun oznamuje první blade server na světě konstruovaný pro čtyřjádrové procesory AMD Opteron

25. 9. 2007

[Tisková zpráva] Nový 2U server se čtyřmi sokety pro čtyřjádrové procesory přináší zákazníkům nové možnosti systému Solaris a systémové řešení další generace.

SANTA CLARA, Kalifornie, 10. září 2007, PRAHA – 21. září 2007 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: JAVA) představila Sun Blade X8440 Server Module, první blade server na světě konstruovaný pro čtyřjádrové procesory AMD Opteron. Sun také představil nový 2U server se čtyřmi sokety pro čtyřjádrové procesory AMD Opteron, který bude k dispozici do konce roku. Oba systémy x86 umožní zákazníkům využívat jedinečné systémové pojetí Sunu, které staví na síle operačního systému Solaris a očekávaných čtyřjádrových procesorů AMD.

Oba nové systémy posouvají konstrukci serverů x64 Sunu na zcela novou úroveň inovace a odlišení od konkurenčních platforem. Právě před měsícem se Sun zařadil do pětice největších výrobců serverů x86 z hlediska tržeb poté, co sedmé čtvrtletí v řadě souvisle zvyšoval svůj podíl na trhu, a navíc dosáhl nejvyššího meziročního růstu tržeb (50,9 %) mezi pěti největšími světovými výrobci těchto serverů. (Zdroj: IDC Worldwide Quarterly Server Tracker Q2 2007, srpen 2006.)

„Naše inovativní konstrukce systémů v kombinaci s nativní čtyřjádrovou architekturou AMD tvoří ideální platformu x64, která je optimalizována pro výkon, spravovatelnost a energetickou účinnost,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Naše nové systémy postavené na čtyřjádrových procesorech AMD Opteron a podnikových funkcích systému Solaris opět potvrzují technickou zdatnost Sunu v navrhování systémů pro vysoce výkonné výpočetní aplikace, virtualizaci a řešení webové vrstvy.“ Sun do budoucna plánuje začlenit čtyřjádrové procesory AMD Opteron do řady rackových a blade platforem včetně serverů Sun Fire X4600 M2, Sun Fire X2200 M2, Sun Fire X4100 M2 a Sun Fire X4200 M2. Sun Constellation System, který se staví ve středisku Texas Advanced Computing Center (TACC) na Univerzitě Texasu v Austinu, poběží v okamžiku uvedení do provozu na čtyřjádrových procesorech AMD Opteron. Sun Constellation System, jedno z prvních otevřených počítačových prostředí na světě, jehož kapacita se bude pohybovat v řádu petabajtů, má být jednou z nejvýkonnějších počítačových platforem světa. Bude tak jasným příkladem toho, jak se čtyřjádrové procesory a inovativní konstrukce systémů může uplatnit v komerčním i vědeckém prostředí.

Výhody čtyřjádrových systémů také umožní zdokonalit virtualizační řešení Sunu, jež pomáhají zákazníkům optimalizovat jejich infrastrukturu IT, eliminovat nekontrolovatelné rozrůstání serverů a udržet výdaje za energie pod kontrolou. Virtualizací a konsolidací na řešeních Sun už zákazníci snížili své náklady na IT až o dva milióny dolarů ročně, dosáhli 99,99+% dostupnosti a více než zdvojnásobili výkon svých aplikací. Například společnost NewEnergy Associates, zákazník Sunu, dosáhla obrovské úspory konsolidací 18 serverů, 22 zdrojů napájení, 44 pevných disků a 26 GB paměti RAM – s celkovou spotřebou více než 14 000 wattů – na jediný server Sun Fire x64 s virtualizačním softwarem VMware a odběrem 550 wattů. Se čtyřjádrovými procesory AMD Opteron poskytne server Sun Fire X4600 M2 a další servery Sun Fire x64 ještě větší škálovatelnost a výkon pro virtualizovaná prostředí. „Sun a AMD sdílejí podobnou filozofii, která vychází z inovací soustředěných na zákazníka. Těší nás, že potvrzujeme toto společné dědictví uvedením čtyřjádrových procesorů AMD Opteron, které obohatí rostoucí řadu systémů x64 Sunu,“ řekl Randy Allen, viceprezident a ředitel divize Server and Workstation Division v AMD. „AMD bude dlouhodobě podporovat Solaris jako operační systém podnikové třídy, který se ideálně hodí pro vícevláknové aplikace a díky kvalitní optimalizaci naplno využívá výkonnost, škálovatelnost a virtualizační funkce nejvyspělejšího procesoru x86 na světě.“

Další informace o alianci společností Sun Microsystems a AMD najdete na adrese: http://www.sun­.com/amd.

Sun Blade X8440: navržen pro čtyřjádrové procesory AMD Opteron
Nyní je Sun Blade X8440 Server Module k dispozici s dvoujádrovými procesory AMD Opteron Model 8222 druhé generace (3,0 GHz) a do konce roku by měl být k dispozici se čtyřjádrovými procesory AMD Opteron 8300 Series. Modul Sun Blade X8440 nabízí největší operační paměť ze všech blade serverů na trhu. Na každou serverovou desku poskytuje až 128 GB operační paměti. Se šesti rozhraními PCI Express na serverový modul a propustností každé desky 192 Gb/s nabízí také největší propustnost v kategorii blade serverů. Podporuje novou technologii AMD Dual Dynamic Power Management, která umožňuje, aby jádra a paměťové řadiče v závislosti na využití pracovaly při odlišném provozním napětí.

Díky nejnovějším konstrukčním inovacím, systému Solaris 10 a kompilátoru Sun Studio 12 vytvořil Sun Blade X8440 Server Module se čtyřmi procesory AMD Opteron Model 8222 světový rekord v osmivláknovém standardizovaném testu SPECompM2001. Tato typová úloha porovnává výkon serverů se sdílenou pamětí ve vědeckých pracovních úlohách, jež jsou typické pro fyziku vysokých energií, meteorologické modelování a výpočetní chemii.(1)

Sun Blade X8440 Server Module je k dispozici již nyní, cena serverového modulu začíná od 12 785 dolarů. Další informace o modulárním systému Sun Blade 8000 včetně cen, dostupnosti a akčních nabídek najdete na adrese: http://www.sun­.com/8000.

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Mňam a Mňau odejdou z DVB-T vysílání

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?