Hlavní navigace

Sun potvrzuje svou podporu pro kryptografii eliptických křivek

[Tisková zpráva] Přední společnosti zabývající se kryptografií ECC diskutovaly na konferenci RSA o plánech na prosazení šifrovací technologie další generace

SAN FRANCISCO, Kalifornie, Konference RSA – 5. února 2007, PRAHA – 15. února 2007 – Společnost Sun Microsystems (NASDAQ: SUNW), tvůrce operačního systému Solaris, oznámila, že kryptografie eliptických křivek (Elliptic Curve Cryptography, ECC) je nyní interoperabilní napříč systémy Solaris, Windows a Linux. Dokončení tohoto rozsáhlého úsilí společností Sun Labs, Certicom, Microsoft a Red Hat pod hlavičkou fóra ECC Interoperability je zárukou, že produkty s šifrováním ECC od těchto dodavatelů budou hladce spolupracovat a poskytnou zákazníkům úplné zabezpečení. K fóru ECC Interoperability se připojily přední bezpečnostní společnosti jako RSA a VeriSign i open source softwarové projekty Mozilla a Apache.

RSA je již roky uznávaným standardem kryptografie veřejných klíčů. Délka dnešních 1024bitových klíčů RSA by se do roku 2010 měla zdvojnásobit, což bude znamenat značnou zátěž pro klienty i servery. Zpomalí to bezpečné online transakce a daleko přesáhne výpočetní a paměťové možnosti bezdrátových mobilních zařízení. ECC nabízí stejnou úroveň zabezpečení jako RSA, ovšem s menšími klíči. Menší klíče v praxi znamenají rychlejší výpočty, úsporu paměti, energie a přenosového pásma. Americká Národní bezpečnostní agentura (National Security Agency, NSA) schválila ECC jako preferovanou technologii veřejných klíčů pro ochranu citlivých informací vlády Spojených států. Očekává se, že organizace po celém světě, které kladou velký důraz na zabezpečení, budou následovat příklad NSA a vehementně se chopí ECC, zvlášť s ohledem na regulační požadavky zákonů jako Sarbanes-Oxley nebo HIPAA.

„Zabezpečení je důležitým faktorem pro celý počítačový průmysl, ovlivňuje prakticky každou IT společnost a všechny zákazníky. Hodnotu nové bezpečnostní technologie lze naplno realizovat pouze v případě, že se daná technologie začne široce používat a že nasazené implementace budou hladce spolupracovat,“ řekl Vipul Gupta, Distinguished Engineer, Sun Labs. „Ve spolupráci se společnostmi Microsoft, Red Hat, Certicom a dalšími se nám podařilo zajistit interoperabilitu šifrování ECC mezi systémy Solaris, Windows a Linux, tedy mezi nejrozšířenějšími operačními systémy na světě. Když jsou tedy odstraněny překážky interoperability, mohou naši zákazníci okamžitě začít využívat podstatné výkonové a bezpečnostní přednosti, které nabízí šifrování ECC.“ Šifrovací technologii ECC a její potenciál zkoumal tým Next-Generation Cryptography v Sun Labs déle než pět let. Odborníci Sun Labs přispěli k vývoji a všeobecnému přijetí ECC v následujících ohledech:

  • Příspěvky otevřeného zdrojového kódu s funkčností ECC pro OpenSSL/Apache a Firefox/Mozilla;
  • úsilí v oblasti standardizace šifrování ECC v rámci nejpoužívanějšího internetového bezpečnostního protokolu SSL/TLS. Tato otevřená specifikace byla publikována jako IETF RFC 4492 a je implementována v bezpečnostních produktech největších dodavatelů technologií a open source projektů;
  • zabudování šifrování ECC do řešení Sun Java Web Server 7.0, do platformy Java SE 6.0 a do procesorů Niagara 2, jejichž návrh byl nedávno dokončen.

Sun a ECC na Konferenci RSA 2007
O šifrovací technologii ECC se hovořilo 6. února na konferenci RSA (Moscone Center, San Francisco) v panelové diskuzi s názvem ECC/Suite-B in TLS: Lessons Learned, Challenges Ahead (ECC/Suite-B v TLS: Získaná ponaučení a výzvy před námi). Kromě Vipula Gupty ze Sunu zde jako moderátorka vystoupila Margaret Salter z NSA a dále Bill Lattin z Certicomu, Ari Medvinsky z Microsoftu a Robert Lord z Red Hatu. Panel se věnoval důležité nové aplikaci kryptografie eliptických křivek (ECC) v bezpečnostním protokolu TLS (Transport Layer Security) a průmyslovým faktorům, které vyvolaly tlak na přijetí nových kryptografických standardů.

V úterý 6. února se diskuze Cryptographers Panel zúčastnil odborník na šifrování a ředitel společnosti Sun Microsystems pro bezpečnostní technologie Whitfield Diffie. Na konferenci RSA také hovořili inženýři Sunu Glenn Brunette, Eve Maler, Ramesh Nagappan a Pat Patterson.

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?