Hlavní navigace

Sun představil nový způsob licencování Javy pro systémy GNU/Linux a OpenSolaris

31. 5. 2006

[Tisková zpráva] SAN FRANCISCO, Kalifornie, vývojářská konference JavaOne – 16. května 2006, PRAHA – 31. května 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW), tvůrce a hlavní propagátor technologie Java, oznámila, že platforma Java Standard Edition (Java SE) 5 je nyní dostupná k distribuci s operačními systémy GNU/Linux a OpenSolaris na základě nové licence Javy pro distributory operačních systémů známé také jako „Distro License for Java“ (DLJ).

Nová licence byla vyvinuta po konzultacích s různými komunitami GNU/Linux k tomu, aby ji uvedené komunity mohly využívat. Nová licence umožňuje distributorům dodávat Java SE 5.0 Java Development Kit (JDK) a Java Runtime Environment (JRE) od Sunu jako instalovatelné balíky pro jejich operační systémy.

Komunita open source vývojářů projevila po tomto oznámení nadšenou podporu. Očekává se, že řada projektových týmů oznámí své záměry redistribuovat vývojovou sadu JDK připravenou k použití s jejich operačními systémy, včetně distribucí Ubuntu, Gentoo a Debian systému GNU/Linux, NexentaOS, hybridního operačního systému s jádrem OpenSolaris a aplikacemi GNU a také včetně verzí Schillix a BeleniX systému OpenSolaris. Tyto oblíbené open source distribuce pomohou vytvořit platformě Java základy pro inovace ve vývoji open source.

„Nová licence Javy ukazuje, že Sun a svět technologií Java věnují pozornost systémům GNU/Linux a open source platformám a že jsou ochotny překonat filozofické rozdíly a spojit se ke tvůrčí činnosti,“ řekl Mark Shuttleworth, zakladatel a patron distribuce Ubuntu Gnu/Linux, což je v posledních osmi měsících nejčastěji stahovaná verze systému GNU/Linux na světě. „Tím se eliminuje jedna z největších překážek v širším využívání technologie Java na platformách volných a open source operačních systémů. Technologie Java je tak atraktivnějším základem, na kterém lze stavět nové projekty a inovace.“

„Jsme skutečně potěšeni, když sledujeme rostoucí zapojení Sunu do komunity volného softwaru, počínaje otevřením zdrojových kódů operačního systému Solaris a nyní i změnou licence technologie Java tak, aby byla kompatibilní s distribucemi systému GNU/Linux. Těšíme se na to, že v budoucnosti navážeme užší vztahy s komunitou Sunu,“ řekl Antony Towns, vedoucí projektu Debian.

Sun rovněž zahajuje nový projekt na Java.net (https://jdk-distros.dev.ja­va.net), který bude sloužit jako referenční středisko informací a nejlepších postupů při dodávání kompatibilních balíků JDK v systémech GNU/Linux a OpenSolaris.

DLJ ponechává komunitám volnost v definici balíků, instalace a podpory vývojové sady JDK v rámci distribuce a vytváří tak nové možnosti zvýšení hodnoty pro vývojáře i uživatele díky zásadě technologie Java – „write once, run anywhere“ – „co je jednou napsáno, může pracovat kdekoliv“. Projekt Blackdown (http://www.blac­kdown.org), který je známý svojí snahou přebalit JDK pro distribuce GNU/Linux, obecně souhlasil s tím, že se připojí k novému projektu jdk-distros na java.net a přispěje k této iniciativě svým kódem Debian.

Více informací o Ubuntu (http://www.u­buntu.com), Debian GNU/Linux (http://www.de­bian.org), Gentoo Linux (http://www.gen­too.org), NexentaOS (http://www.Ne­xenta.com) a OpenSolaris (http://www.o­penSolaris.or­g/os) , Schillix (http://schillix­.berlios.de) a BeleniX (http://www.be­lenix.org) najdete na souvisejících webových stránkách.

Podrobnější informace o DLJ naleznete na stránkách projektu jdk-distros na adrese https://jdk-distros.dev.ja­va.net.

Další informace a tiskové zprávy v původním znění z konference JavaOne naleznete na internetových stránkách: http://www.sun­.com/aboutsun/me­dia/presskits/ja­vaone2006/.

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém