Hlavní navigace

Sun představil nový způsob licencování Javy pro systémy GNU/Linux a OpenSolaris

31. 5. 2006

[Tisková zpráva] SAN FRANCISCO, Kalifornie, vývojářská konference JavaOne – 16. května 2006, PRAHA – 31. května 2006 – Společnost Sun Microsystems, Inc. (NASDAQ: SUNW), tvůrce a hlavní propagátor technologie Java, oznámila, že platforma Java Standard Edition (Java SE) 5 je nyní dostupná k distribuci s operačními systémy GNU/Linux a OpenSolaris na základě nové licence Javy pro distributory operačních systémů známé také jako „Distro License for Java“ (DLJ).

Nová licence byla vyvinuta po konzultacích s různými komunitami GNU/Linux k tomu, aby ji uvedené komunity mohly využívat. Nová licence umožňuje distributorům dodávat Java SE 5.0 Java Development Kit (JDK) a Java Runtime Environment (JRE) od Sunu jako instalovatelné balíky pro jejich operační systémy.

Komunita open source vývojářů projevila po tomto oznámení nadšenou podporu. Očekává se, že řada projektových týmů oznámí své záměry redistribuovat vývojovou sadu JDK připravenou k použití s jejich operačními systémy, včetně distribucí Ubuntu, Gentoo a Debian systému GNU/Linux, NexentaOS, hybridního operačního systému s jádrem OpenSolaris a aplikacemi GNU a také včetně verzí Schillix a BeleniX systému OpenSolaris. Tyto oblíbené open source distribuce pomohou vytvořit platformě Java základy pro inovace ve vývoji open source.

„Nová licence Javy ukazuje, že Sun a svět technologií Java věnují pozornost systémům GNU/Linux a open source platformám a že jsou ochotny překonat filozofické rozdíly a spojit se ke tvůrčí činnosti,“ řekl Mark Shuttleworth, zakladatel a patron distribuce Ubuntu Gnu/Linux, což je v posledních osmi měsících nejčastěji stahovaná verze systému GNU/Linux na světě. „Tím se eliminuje jedna z největších překážek v širším využívání technologie Java na platformách volných a open source operačních systémů. Technologie Java je tak atraktivnějším základem, na kterém lze stavět nové projekty a inovace.“

„Jsme skutečně potěšeni, když sledujeme rostoucí zapojení Sunu do komunity volného softwaru, počínaje otevřením zdrojových kódů operačního systému Solaris a nyní i změnou licence technologie Java tak, aby byla kompatibilní s distribucemi systému GNU/Linux. Těšíme se na to, že v budoucnosti navážeme užší vztahy s komunitou Sunu,“ řekl Antony Towns, vedoucí projektu Debian.

Sun rovněž zahajuje nový projekt na Java.net (https://jdk-distros.dev.ja­va.net), který bude sloužit jako referenční středisko informací a nejlepších postupů při dodávání kompatibilních balíků JDK v systémech GNU/Linux a OpenSolaris.

DLJ ponechává komunitám volnost v definici balíků, instalace a podpory vývojové sady JDK v rámci distribuce a vytváří tak nové možnosti zvýšení hodnoty pro vývojáře i uživatele díky zásadě technologie Java – „write once, run anywhere“ – „co je jednou napsáno, může pracovat kdekoliv“. Projekt Blackdown (http://www.blac­kdown.org), který je známý svojí snahou přebalit JDK pro distribuce GNU/Linux, obecně souhlasil s tím, že se připojí k novému projektu jdk-distros na java.net a přispěje k této iniciativě svým kódem Debian.

Více informací o Ubuntu (http://www.u­buntu.com), Debian GNU/Linux (http://www.de­bian.org), Gentoo Linux (http://www.gen­too.org), NexentaOS (http://www.Ne­xenta.com) a OpenSolaris (http://www.o­penSolaris.or­g/os) , Schillix (http://schillix­.berlios.de) a BeleniX (http://www.be­lenix.org) najdete na souvisejících webových stránkách.

Podrobnější informace o DLJ naleznete na stránkách projektu jdk-distros na adrese https://jdk-distros.dev.ja­va.net.

Další informace a tiskové zprávy v původním znění z konference JavaOne naleznete na internetových stránkách: http://www.sun­.com/aboutsun/me­dia/presskits/ja­vaone2006/.

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Chytré hodinky Pebble úplně končí

Chytré hodinky Pebble úplně končí

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?