Hlavní navigace

Technologie Sunu jsou základem nejvýkonnějších superpočítačů světa

30. 11. 2006

[Tisková zpráva] SUPERCOMPUTING 2006, TAMPA, Florida – 15. listopadu 2006, PRAHA – 30. listopadu 2006 – Na konferenci Supercomputing 2006 oznámila společnost Sun Microsystems, Inc. (Nasdaq: SUNW), že na technologiích Sunu je postaveno deset superpočítačů z žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa organizace Top500 (www.top500.org). Sun zdvojnásobil svou přítomnost v tomto prestižním žebříčku oproti počtu na seznamu Top500, vydaném na konferenci Supercomputing 2005, s pěti novými systémy: na Státní univerzitě Mississippi v High Performance Computing Collaboratory (HPC2), v centru Sun Solution Center for HPC (vysoce výkonná počítačová řešení) a v Sun Grid Compute Utility. Instalace MSU HPC2 představuje největší HPC cluster založený na pokročilém operačním systému Solaris 10.

Sun je opět významným hráčem na poli vysoce výkonných počítačových systémů, což dokládá naše výraznější přítomnost v seznamu TOP500,“ řekl John Fowler, výkonný viceprezident Systems Group společnosti Sun Microsystems. „Sun nabízí nejvýkonnější systémy x64 a nejlepší vícejádrovou technologii na trhu, což upevňuje jeho vliv na náročném trhu HPC. Ve spolupráci s partnery jako AMD a NEC je Sun schopen dodávat výpočetní výkon, který je vyžadován výpočetně nejnáročnějšími aplikacemi světa. Zároveň udržuje celkové provozní náklady na minimu.“

V seznamu TOP500 se umístily například následující systémy Sunu:

  • Tokijský institut technologií (Tokyo Tech) – TSUBAME, superpočítač na Tokyo Tech, jednom z předních světových technických institutů, zvýšil výkon na 47,38 teraflopů v porovnání ze seznamem Top500 z června 2006. TSUBAME je tvořen servery Sun Fire x64 (x86, 64 bit) s celkem 10 480 jádry procesoru AMD Opteron, jež podávají celkový výkon 45 teraflopů, a úložnými technologiemi Sun a NEC. Jeho integraci odborně realizovala společnost NEC. Díky technologiím Sun N1 System Manager a softwaru N1 Grid Engine je systému navržen pro provoz jak na operačním systému Solaris 10, tak na Linuxu.
  • Státní univerzita Mississippi, High Performance Computing Collaboratory (HPC2) – Laboratoř vysoce výkonných počítačových systémů na Univerzitě Mississippi nainstalovala počítačový cluster zvaný Raptor s 2 048 procesory, který je více než čtyřikrát rychlejší než dosud nejvýkonnější systém tohoto pracoviště, model IBM Maverick. Nový vysoce výkonný počítačový cluster univerzity je největším HPC s operačním systémem Solaris. Systém je schopen zpracovat více než 10 biliónů výpočtů za sekundu. Implementace byla navržena, dodána a instalována pomocí programu Sun Customer Ready System (CRS) a skládá se z 500 serverů Sun Fire X2200 M2 s procesory nové generace AMD Opteron.
  • Univerzita Jižní Kalifornie – Centrum pro vysoce výkonné a komunikační systémy (HPCC) Univerzity Jižní Kalifornie (USC) do svého výkonného superpočítačového clusteru přidalo 512 dvoujádrových serverů Sun Fire. Nové servery x64 přibyly k 360 dvoujádrovým serverům Sun Fire, které již univerzita provozovala. Cluster serverů na USC je v současné době 41. nejrychlejším superpočítačem světa na seznamu Top500.
  • Pracoviště Sun Solution Center for High Performance Computing (HPC) – Sun Solution Center for High Performance Computing (HPC) v Hillsboro ve státě Oregon je nejmodernější zařízení pro testování a vývoj řešení, kde si zákazníci Sunu mohou v praxi vyzkoušet jedny z největších clusterů serverů x64 na světě. Zákazníkům na místě pomohou odborníci na vysoce výkonné počítačové systémy, je zde k dispozici více než 12,5 teraflopů výpočetní kapacity.
  • Sun Grid Compute Utility – Výkon Sun Grid Compute Utility na Network.com je založen na operačním systému Solaris 10 a serverech SunFire x64. Sun Grid Compute Utility je skutečným nástrojem přinášející přístup přes internet k vysoce výkonným počítačovým zdrojům. Software Sun Grid poskytuje výpočetní výkon na vyžádání s cenou 1 USD za CPU a hodinu bez nutnosti uzavřít jakoukoliv dlouhodobou smlouvu.

Pro více informací o systémech Sun na seznamu Top500 navštivte http://top500­.org/list/2006/11/10­0.

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček