Hlavní navigace

Tolerance spammerů se vládám nevyplatí

14. 7. 2009

[Tisková zpráva] Z aktuální studie Spam Report společnosti McAfee vyplývá, že laxní postoj ke spammerům ohrožuje konkurenceschopnost ekonomiky. Plošné blokování pošty na geografickém základě má ale jako prostředek ochrany svá úskalí i pro druhou stranu.

Praha, 14. července 2009 – Vlády po celém světě by mohly pomoci národním ekonomikám i mezinárodnímu obchodu rozhodnějším potíráním spamu. Spameři dnes své aktivity důsledně cílí na zamýšlené oběti, a to bez ohledu na místo, kde sami žijí. Dokonce se často vyhýbají podvodům ve své mateřské zemi, aby místní vlády zdánlivě neměly důvod proti nim zakročit. Takové jsou hlavní závěry pravidelné zprávy o stavu spamu (Spam Report) společnosti McAfee. Červencová studie popisuje hlavní aktuální trendy v této oblasti. Zpráva je připravena na základě komplexních dat získaných z celého světa laboratořemi McAfee Avert Labs.

Podle aktuální analýzy má nevyžádaná pošta a související podvody velmi negativní vliv na mezinárodní obchod. V důsledku spamu může docházet k automatickému blokování všech e-mailů na „geografickém“ základě, tedy například elektronické pošty přicházející z určité národní domény či významné skupiny IP adres nebo psané určitým jazykem. Tato opatření bývají často nasazena trvale a mohou mít nežádoucí dopad i na legitimní komunikaci.

V důsledku toho mohou v dlouhodobém horizontu značně utrpět země, které ve svém adresním prostoru tolerují aktivity pochybných registrátorů domén či poskytovatelů hostingu. Například velké množství spamů nabízejících v posledních měsících farmaceutické výrobky pocházelo z Ruska a Číny. Jeden z ruských webů nabízí zájemcům přímo rozeslání stovek milionů spamových zpráv na 150 milionů e-mailových adres po celém světě.

Protože jako ochrana před těmito typy spamu je často zvoleno plošné blokování, budou v důsledku toho postiženy i další firmy působící v dané zemi. Registrátoři domén a poskytovatelé hostingu, kteří poskytují útočiště spammerům, tak vlastně znehodnocují zcela legitimní investice i do dalších domén v příslušné doméně nejvyšší úrovně. Společnost McAfee je přesvědčena, že je proto v dlouhodobém zájmu i těch zemí, které podobné aktivity zatím tolerují, aby proti nim zasáhly.

Dnešní ekonomická situace přináší firmám po celém světě dost problémů. Podniky jsou do určité míry nuceny spoléhat na vlády jednotlivých států, aby dokázaly zajistit prostředí příznivé pro legitimní obchodní praktiky. Bez legislativních i policejních kroků, které zaručí bezpečnost určité části kybernetického prostoru, bude pro místní firmy stále obtížnější obstát na mezinárodních trzích.

Firmy chránící své IT systémy před spamem by si naopak měly uvědomit, že tyto hrozby se neustále mění. Jednou „natvrdo“ zvolená a dále neaktualizovaná nastavení antispamových filtrů nejsou proti vyvíjejícím se aktivitám podvodníků schopna zajistit dostatečnou ochranu. Plošné blokování všech e-mailů psaných určitým jazykem bez snahy zjistit, kdo je jeho odesilatelem, pak může nadto i zmařit významné obchodní příležitosti.

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce