Hlavní navigace

Tři ze čtyř firem se cítí ohroženy změnami trhu způsobenými IT

2. 12. 2009

[Tisková zpráva] Jen pětina firem si myslí, že jsou v zavádění technologií lepší než konkurenti

Praha, 2. prosince 2009 – Podle analýzy společnosti McKinsey & Company si 74 procent evropských firem myslí, že jsou extrémně vystaveny změnám na trhu způsobeným informačními technologiemi. Pouze 18 procent firem však věří, že jsou v nasazování nových technologií rychlejší a lepší než jejich konkurenti. Podle společnosti Cisco, která průzkum iniciovala, by se měly firmy v nových ekonomických podmínkách zaměřit na větší propojení informačních technologií s podnikovou strategií.

„Existuje početná skupina ředitelů firem, kteří stále považují informační technologie a interní IT oddělení jen jako administrativní zázemí pro jejich činnost, namísto toho, aby je vnímali jako podpůrné nástroje pro dosažení konkurenční výhody, naplnění podnikové strategie a budoucí růst. Přitom již dnes řada firem využívá například různé technologické nástroje pro spolupráci, které prokazatelně zvyšují jejich produktivitu a snižují provozní náklady,“ říká Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems Česká republika.

Podle analýzy McKinsey si sice 71 procent procent evropských společností myslí, že by měla být podniková strategie s informačními technologiemi více propojena, ale pouze 27 procent z nich se vyjádřilo, že to v současné době považují za aktuální krok i ve své vlastní firmě. Jedním z důvodů tohoto stavu může být podle studie i to, že třetina firem zatím nepovažuje informační technologie za jedno ze tří hlavních kritérií, které by jim mohlo pomoci dosáhnout konkurenční výhody.

„Jedním z prvních kroků na cestě většího propojení IT a byznysu by mělo být rozšiřování ekonomického vzdělání IT ředitelů, které by mělo být spojeno s předáním větší odpovědnosti i pravomocí. Statistiky například ukazují, že zatímco v Evropě dnes přímo generálnímu řediteli reportuje pouze 31 procent IT ředitelů, v USA a Kanadě je to 56 procent a jinde ve světě v průměru okolo 48 procent,“ vysvětluje Alexander Winkler.

Z výsledků analýzy McKinsey vyplývá, že využívání informačních technologií v evropských firmách již dnes přináší uspokojivé výsledky například ve zvyšování produktivity, provozní efektivnosti nebo při vytváření inovativního prostředí. Nové podmínky na trhu však podle autorů studie posouvají hranici mnohem výše, a aby v nich společnosti uspěly, budou muset ve všech těchto oblastech postupně dosáhnout úplného maxima.

„Historické zkušenosti ukazují, že v období ekonomického poklesu dochází ke změnám vedoucího postavení firem na trhu. Například jen zhruba polovina globálních IT firem, které patřily před recesí v letech 2000 až 2001 k lídrům na trhu, si svou pozici udržely i po ní. To představuje jednak hrozbu pro současné vedoucí společnosti na trhu, na druhou stranu však i obrovskou příležitost pro ostatní,“ říká Alexander Winkler ze společnosti Cisco Systems Česká republika.

Podle analýzy společnosti McKinsey si většina evropských společnosti i přes některé pozitivní zprávy z poslední doby myslí, že současné změny na trhu vyvolané ekonomickým poklesem neznamenají jen obrat ekonomického cyklu, ale že jde o nastolení trvale obtížnějších podmínek a firmy se jim budou muset dlouhodobě přizpůsobit. Jak uvedlo 31 procent firem, stanovily si v reakci právě na změněné spotřební návyky jako prioritu vývoj nových produktů a služeb.

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení