Hlavní navigace

TV Nova bojuje proti pirátství!

25. 2. 2011

[Tisková zpráva] dovolte, abychom vás informovali, že tento týden se bude seriál Ulice TV Nova zabývat velmi intenzivně aktuálním a závažným tématem – INTERNETOVÝM PIRÁTSTVÍM. Malý Franta Liška s kamarádem Mirkem Toužimským budou nelegálně stahovat filmy z internetu. A právě na toto téma a jeho důsledky chtějí tvůrci oblíbeného seriálu televize Nova Ulice upozornit.

TV Nova bojuje proti pirátství nejenom tím, že toto téma otevírá v jednom ze svých klíčových dramatických pořadů, ale také celkovou strategií na internetu, kdy uživatelům nabízí zdarma veškerou svou vlastní tvorbu a v rámci nově spuštěného projektu voyo.cz zpřístupňuje i vybrané zahraniční filmy a seriály.Tzv. pirátství každoročně stoupá díky rozvoji digitální technologie po celém světě. Jakým způsobem a v jaké výši poškozuje autory a nositele filmových i hudebních děl? Tato problematika bude jedním z témat čtvrteční Snídaně s Novou. Jejími hosty budou producent seriálu Ulice Michal Reitler a ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová. Diváci budou moci také chatovat ve čtvrtek 24. února 2011 od 19:30 na webu Ulice s „provinilcem“ Františkem Liškou, kterého v seriálu Ulice ztvárňuje Matyáš Valenta.

Internetové pirátství ohrožuje český filmový průmysl největší měrou a působí filmovým tvůrcům, producentům, distributorům i ostatním subjektům, podílejícím se na výrobě a distribuci filmů, obrovské škody v řádu stovek milionů korun ročně. Jen loni způsobili filmoví piráti v ČR škody, převyšující 1,3 miliardy korun. Jak dokládá nedávný průzkum společnosti Envisional, přibližně 23,8 % celosvětového internetového provozu porušuje autorská práva, z toho v 11,4 % případů prostřednictvím BitTorrentu, v 5,1 % případů prostřednictvím filehostingových serverů a v 1,4 % případů prostřednictvím stránek, umožňujících online sledování filmů (např. Megavideo a Novamov).I v Česku využívají statisíce a miliony uživatelů filehostingové servery a P2P sítě k šíření a získávání nelegálních kopií chráněných děl. Zpravidla si uvědomují, že sdílením nelegálních kopií porušují zákon, ale spoléhají se na zdánlivou anonymitu internetu. Zejména děti a počítačoví začátečníci však často netuší, že riziko skýtá i pouhé stahování z internetu. O nebezpečí stáhnutí nevhodného, například pornografického obsahu a nebezpečí zavirování počítače se hovoří poměrně často; o samotném principu fungování sdílejících služeb, které nutí uživatele zpřístupnit pirátské kopie chráněných děl, uložené na disku počítače, nebo přímo automaticky šíří stahovaný a již stáhnutý obsah dalším uživatelům, již méně.

Zejména mezi dětmi a mládeží je pak velmi rozšířeno šíření pirátských kopií i na vypálených CD a DVD, případně na flashkách. Pokročilejší pirát si zpravidla nenechá ujít příležitost pochlubit se kamarádům a spolužákům čerstvě staženou pirátskou novinkou a ochotně ji zkopíruje dalším zájemcům. Tím poruší autorská práva, ať už to dělá pro výdělek, či zdarma. Zatímco do poloviny roku 2001 filmové pirátství v ČR pravidelně klesalo až pod 10 %, od té doby zejména v důsledku rozvoje digitálních a informačních technologií, které umožňují velmi rychle, levně a bez ztráty kvality pořizovat a šířit pirátské kopie, úroveň audiovizuálního pirátství neustále roste až na současných více než 55 %.

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?