Hlavní navigace

Novela autorského zákona – Úspěch! Piráti rozložili ministerstvo

1. 10. 2010

[Tisková zpráva] Česká pirátská strana uspěla u ministra kultury v řízení o rozkladu kvůli tajně připravované novele autorského/kopírovacího zákona. Původní rozhodnutí, kterým ministerstvo zamítlo žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím, ministr na návrh rozkladové komise zrušil a poskytl České pirátské straně pracovní návrh novely autorského zákona. Ten však piráti přinesli veřejnosti již před dvěma měsíci. Protože jsme požadované informace obdrželi, nebudeme pokračovat v této věci v dalších právních krocích, ačkoliv odůvodnění rozhodnutí je vadné a rozhodně s ním nesouhlasíme.

Česká pirátská strana také od ministerstva obdržela Sumář návrhů na změnu autorského zákona, který obsahuje všechny změny navrhované kolektivními správci a ostatními připomínkovacími místy. Postupně budeme s navrhovanými změnami, ze kterých je patrný vliv OSA a Dilia na přípravu dalších omezení kopírování, seznamovat veřejnost.

Tajně připravovaná novela kopírovacího zákona vyvolala mezi uživateli a knihovnami značný odpor. Ministerstvo kultury si za ni včera dokonce vysloužilo anticenu „Zavřeno“ od neziskové organizace Otevřená společnost. Tato cena se uděluje za špatný přístup úřadů k poskytování informací na základě hlasování veřejnosti. (Těsně za ministerstvem kultury se umístilo ministerstvo zdravotnictví za odepírání informací o tom, kdo je oprávněná osoba k pěstování konopí pro léčbu.)

K rozhodnutí pana ministra Bessera konstatuje Česká pirátská strana následující:

a) Ministr kritizoval Českou pirátskou stranu za to, že požaduje „nepřetržitý a úplný veřejný dohled nad činností úřadů“ čili se distancoval od deklarované transparence a patrně hodlá pokračovat v tajné přípravě novely. Kvůli tomu, že se navrhovaná novela dostala k veřejnosti, zúžilo ministerstvo okruh připomínkovacích míst, aby úniky návrhů k veřejnosti do budoucna vyloučilo.

b) Pracovní návrh novely, se kterým se díky České pirátské straně seznámila veřejnost a který v krátké době shromáždil tisíce odpůrců, je nejen oficiální, ale slovy ministra obsahuje „vše, co je ve věci přípravy novely do budoucna relevantní.“ K novele kopírovacího zákona se vláda přihlásila v programovém prohlášení a její příprava bude pokračovat.

c) Text ministerstva čítá 11 stránek, z nichž 8 je zkopírovaná argumentace z rozkladu. Žádáme od ministerstva podíl z poplatku zaplaceného kolektivním správcům za tisk na úřadech.

d) Ministerstvo rozhodnutí zaslalo jako balík papírů, ačkoliv jsme žádost podávali elektronicky a výslovně jsme žádali elektronickou podobu. To však rozhodně nezabrání tomu, aby se materiály dostaly k veřejnosti. Vyzýváme ministra, aby celý materiál sám zveřejnil na webu ministerstva kultury.

Ministr dodal, že neposkytuje „informace již překonané, matoucí a vnímané oprávněně jako nepravdivé, způsobilé uvést … v omyl či vyvolat bezdůvodné obavy.“ Vzkaz je tedy jasný: Obavy kolem návrhu novely kopírovacího zákona jsou důvodné. Novela obsahuje posílání seznamu produkce OSA, stejná pravidla pro internetové vysílání jako pro televize a rozhlas. Novela prakticky znemožňuje kopírování v prostorách knihoven, protože jim ukládá platit za kopírky víc než sto tisíc ročně.

Jakub Michálek z komise pro copyright a internet ke změnám copyrightu řekl: „Rozsáhlé historické zkoumání historie Anglie a Německa ukázalo, že omezení kopírovacího monopolu by zvýšilo dostupnost knih i novou tvorbu. Podle dostupných studií by se měla doba trvání kopírovacího monopolu pohybovat mezi 3 až 15 roky v závislosti na druhu díla. Pokud chceme informační společnost, která nesdružuje otroky, ale občany, musíme oslabit kopírovací monopol, aby neomezoval veřejnost, ale podporoval novou tvorbu, nikoliv zisky nakladatelů. Chystáme vlastní návrh novely, který bude podporovat většina obyvatel, nikoliv hrstka vybraných z OSA a Dilia.“

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?