Hlavní navigace

V EU opět hrozí odpojování od Internetu bez rozhodnutí soudu!

26. 10. 2010

[Tisková zpráva] Brno - 26.10.2010 - tisková zpráva České pirátské strany

Odpojování od Internetu na základě rozhodnutí jeho poskytovatele je zpět ve hře. Ačkoli se Evropský parlament 10. března tohoto roku absolutní většinou vyjádřil proti pravidlu „třikrát a dost" v případě odpojování od Internetu, současná, již pravděpodobně finální, podoba mezinárodní dohody ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) jej vrací do hry. Pirátský europoslanec Christian Engström se o chápání věty „Poskytovatelé Internetu by měli být motivováni ke spolupráci se zástupci komerčních organizací v případě efektivních opatření bránících v porušování kopírovacího monopolu (copyrightu)." pokusil dozvědět více:

„10. března tohoto roku tato instituce přijala velkou většinou rezoluci, která mezi jiným říká: „nemá umožnit zavedení jakýchkoli směrnic ve smyslu tzv. třikrát a dost.“ Toto prohlášení bylo přijato proto, že Evropský parlament nechce, aby poskytovatelé Internetu fungovali jako soukromá policie nebo byli k této roli nuceni vládními nařízeními či zákony. Evropská komise opakovaně ústy svých zástupců prohlásila, že toto není ten případ a já tato slova vítám.

Ovšem pokud se podíváte na text dohody ACTA, přímo v úvodu se říká: „Chceme povznést spolupráci mezi poskytovateli služeb a držiteli práv v případě porušování kopírovacího monopolu v digitálním prostředí.“ Následně v článku 2.18.3, jak již zmiňuje europoslankyně Schaake, se dále píše: „by měli být motivováni ke spolupráci se zástupci komerčních organizací v případě efektivních opatření bránících v porušování kopírovacího monopolu."

Pokud toto neznamená „třikrát a dost“, pak co tedy? Je sice příkladné vyzývat ke spolupráci mezi držiteli práv a poskytovateli Internetu, ale co tedy přesně mají poskytovatelé dělat? A pokud to nebudou chtít dělat, jaké postihy jim mohou hrozit?

Formulacemi použitými v textu smlouvy jsem poněkud znepokojen a stejně jako europoslankyně Castex říkám, že text je natolik všeobjímající, že není jasné, co přesně znamená. Tolik k obavám, které sdílím s dalšími zástupci. Rád bych tedy znal přesný význam těchto prohlášení.“

Komisař De Gucht, který EU při vyjednávání zastupoval odpověděl, že ACTA nemá vynucovat „třikrát a dost“, ale nebyl schopen dát jakékoli vysvětlení, jak jinak je tedy ona spolupráce myšlena nebo proč tedy v textu dohody tyto formulace vůbec jsou. Komisař navíc odmítl nechat vypracovat poslanci požadovanou studii dopadu dohody ACTA na základní lidská práva.

Komisařovo ujištění, že se „vlastně nic nezmění“, je pak těžko použitelným argumentem. Pokud by smlouva nic neměnila, byla by prakticky zbytečná. Zbytečná smlouva by však těžko byla prosazována pod takovým mezinárodním tlakem a připravována v režimu utajení. Závěrečná fáze ACTA vzbuzuje značné obavy a Česká pirátská strana zásadně nesouhlasí s tím, aby se smlouva týkala odpovědnosti poskytovatelů a aby byla z přípravy smlouvy vyloučena veřejnost. Veřejnost má přirozené právo kopírovat informace. Odmítáme dohodu, jejíž jediným cílem je omezit základní lidská práva a svobody za účelem vynucení kopírovacího monopolu.

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo