Hlavní navigace

V Praze proběhne jednání gridového projektu EGEE

[Tisková zpráva] Ve dnech 5. až 7. listopadu proběhne v Praze setkání oborníků zapojených do evropského gridového projektu EGEE (Enabling Grids for E-Science in Europe). Na půdě České zemědělské univerzity ho pořádá akademické sdružení CESNET. Předpokládá se účast téměř sedmdesáti hostů z celé Evropy.

Tzv. JRA1 and SA3 All-hands meetings (JRA = Joint Research Activities a SA = Services Activities) projektu EGEE jsou pravidelnou příležitostí k osobnímu setkání a intenzivní přímé komunikaci vývojářů z různých koutů Evropy. Pražské setkání bude vedle běžné náplně – řešení konkrétních technických problémů – věnováno diskusím o podobě vývoje a distribuce middlewaru v novém modelu evropské gridové infrastruktury. Ten je v současné době navrhován v projektu Evropské unie EGI DS (European Grid Initiative – Design Study), jehož se CESNET od počátku účastní, a který od roku 2010 postupně nahradí současnou infrastrukturu EGEE. JRA1 a SA3 aktivity projektu EGEE se zabývají vývojem, údržbou a distribucí tzv. gridového middlewaru – softwarové vrstvy, která aplikacím zprostředkovává přístup ke gridovým zdrojům (výpočetní uzly, úložiště dat apod.).

Cílem mezinárodního projektu EGEE je vytvoření stabilní gridové infrastruktury v Evropě s významným globálním dopadem. Grid je primárně budován pro komunitu částicových fyziků, projekt se však snaží podporovat i další komunity uživatelů pracující v bioinformatice, lékařství, výpočetní chemii, astronomii nebo astrofyzice. Konsorcium projektu sdružuje přes 90 partnerů nejen z Evropy, ale i z Ruska, USA, Koreje či Tchaj-wanu a je koordinováno evropským výzkumným centrem CERN.

Od května letošního roku probíhá třetí fáze projektu, tzv. EGEE III. Úvodní fáze projektu EGEE byla součástí 6. rámcového programu Evropské unie a završena byla v květnu roku 2006. Na ni navázal dvouletý projekt EGEE II. Třetí fáze projektu, která by měla být zakončena v roce 2010, je součástí 7. rámcového programu Evropské unie. Jejím cílem je rozšířit, optimalizovat a z pohledu užívání zjednodušit a nadále provozovat současnou gridovou infrastrukturu a podporovat uživatele z různých vědeckých komunit. Zásadním krokem bude přechod od modelu správy gridu založeného na konkrétních výzkumných projektech k federativní infrastruktuře, jejímž základem budou tzv. Národní gridové iniciativy.

Právě díky potřebě lépe definovat budoucí rozvoj a provoz evropské gridové infrastruktury vznikl projekt Evropské unie EGI DS, jehož úkolem je navrhnout koncept vzájemné spolupráce gridových iniciativ jednotlivých států, a to jak na organizační, tak na technologické úrovni, vyvinout prostředky pro její realizaci a ověřit je v provozu.

Sdružení CESNET je v rámci projektu EGEE nejaktivnější institucí ze střední a východní Evropy. Je jedním z mála partnerů, kteří se podílejí na výzkumných aktivitách, a to konkrétně na vývoji middlewarových služeb Logging and Bookkeeping a Job Provenance (plánování a sledování úloh a jejich stavu). Významný podíl má CESNET také na provozu gridu, a to při správě středoevropské virtuální organizace. CESNET je odpovědný za Grid Incident Response Team pro střední Evropu. Sdružení CESNET se jako jediné organizaci ze střední Evropy podařilo získat přímé financované zapojení do jedné z vývojových aktivit projektu. Přizvání k účasti na vývojových aktivitách lze vnímat jako ocenění vysoké kvality gridového týmu, který ve sdružení CESNET působí. Explicitní a rozsáhlé zapojení sdružení CESNET do projektu umožní přímé a bezprostřední využití evropského gridu i všem zájemcům o toto prostředí v České republice.

Další informace o projektu EGEE lze získat na www.eu-egee.org. Specifické informace o účasti sdružení CESNET pak na egee.cesnet.cz.

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč