Hlavní navigace

ESET varuje: vánoce jsou pro nákazu počítače kritické!

11. 12. 2007

[Tisková zpráva] Společnost ESET, výrobce antivirových řešení ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security, varuje uživatele před zvýšeným rizikem napadení počítače hrozbami, které se šíří v předvánočním období. „Vánoce, Haloween a Valentýn patří k nekritičtějším obdobím, kdy se počítačový kriminálnici snaží zneužít důvěru lidí využívajících internet,“ říká Juraj Záruba, manažer technické podpory společnosti ESET.

Mezi nejrozšířenější virové hrozby v předvánočním období patří e-mailoví červi. Útočníci předpokládají, že v předvánočním období lidé ve větší míře otevírají přílohy e-mailů, které se tváří jako sváteční pozdrav nebo pohlednice. Uživatele neodradí ani fakt, že e-mail je ve většině případů v angličtině. „Protože je přeposílání různých vtípků, videí a prezentací velmi populární, uživatelé otevřou téměř cokoli, a červům se tak daří počítače nakazit,“ dodává Záruba.

V období významných svátků se nejvíce šíří červ z rodiny Nuwar, který se vyznačuje svými bombastickými názvy příloh, a letošní vánoce nejsou výjimkou. Vznikl teprve před rokem, ale názvů příloh existuje několik desítek typů. V současné době se šíří hlavně Nuwar s přílohou „Happy X-mas“. Mnoho uživatelů si myslí, že jim kamarád přeposlal vtipnou vánoční pohlednici, přílohu otevřou, a dovolí tak červu napadnout počítač. Červ Nuwar následně na nezabezpečeném počítači vytvoří tzv. botnet, což je skupina klientů s jedním správcem, přes který hromadně začnou z počítače odcházet spamy.

Dalším příkladem škodlivého kódu, který zvyšuje svoji aktivitu v prosinci, jsou nejrůznější downloadery. Ty stahují do počítače nebezpečné infiltrace, které se snaží získat citlivé údaje, jako jsou hesla a přihlašovací údaje. Získané informace často slouží k dobře organizovanému nelegálnímu obchodu. Podle aktuálních statistik technologie ThreatSense®.Net se nyní v Česku velmi výrazně šíří nejrůznější adware hrozby – tedy škodlivé kódy, které se snaží do počítače nainstalovat programy pro zobrazování reklamy nebo při prohlížení internetu spouští další okna s reklamním obsahem.

I proto je momentálně nejrozšířenějším škodlivým kódem u nás Win32/Adware.Vir­tumonde, což je agresivní program, který zneužívá počítač k otevírání pop-up oken, modifikuje výsledky vyhledávání a snaží se vyhnout detekci. Výrazné zvýšení šíření adware hrozeb může souviset s větší intenzitou stahování obsahu z P2P sítí. Uživatelé se před vánoci snaží zásobit novými filmy, hudbou a hrami a výměnné sítě jsou oblíbeným místem stahování nelegálního obsahu.

„Zabránit napadení počítače lze využíváním antivirového řešení, které však musí být pravidelně aktualizováno. Také v případě, že bezpečnostní software obsahuje funkci antispam, neměl by uživatel filtr nevyžádané pošty vypínat,“ říká Juraj Záruba. V neposlední řadě by se uživatelé měli na internetu chovat obezřetně.

Technologie ThreatSense®.Net, která je součásti řešení ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security, sbírá anonymně statistické balíčky obsahující informace o typu a počtu infiltrací zachycených na počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní údaje o nejrozšířenějších infiltracích a mohou na ně bleskově reagovat. ESET® ThreatSense.NET® získává data od 25 miliónů dobrovolných uživatelů z celého světa, a je tak nejpřesnější globální statistikou svého druhu.

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Co obsahuje jablko: Slupka je nejbohatší, neloupejte ji

Co obsahuje jablko: Slupka je nejbohatší, neloupejte ji

Vitalia.cz: Rybí tuk bez odéru

Rybí tuk bez odéru

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…