Hlavní navigace

ESET varuje: vánoce jsou pro nákazu počítače kritické!

11. 12. 2007

[Tisková zpráva] Společnost ESET, výrobce antivirových řešení ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security, varuje uživatele před zvýšeným rizikem napadení počítače hrozbami, které se šíří v předvánočním období. „Vánoce, Haloween a Valentýn patří k nekritičtějším obdobím, kdy se počítačový kriminálnici snaží zneužít důvěru lidí využívajících internet,“ říká Juraj Záruba, manažer technické podpory společnosti ESET.

Mezi nejrozšířenější virové hrozby v předvánočním období patří e-mailoví červi. Útočníci předpokládají, že v předvánočním období lidé ve větší míře otevírají přílohy e-mailů, které se tváří jako sváteční pozdrav nebo pohlednice. Uživatele neodradí ani fakt, že e-mail je ve většině případů v angličtině. „Protože je přeposílání různých vtípků, videí a prezentací velmi populární, uživatelé otevřou téměř cokoli, a červům se tak daří počítače nakazit,“ dodává Záruba.

V období významných svátků se nejvíce šíří červ z rodiny Nuwar, který se vyznačuje svými bombastickými názvy příloh, a letošní vánoce nejsou výjimkou. Vznikl teprve před rokem, ale názvů příloh existuje několik desítek typů. V současné době se šíří hlavně Nuwar s přílohou „Happy X-mas“. Mnoho uživatelů si myslí, že jim kamarád přeposlal vtipnou vánoční pohlednici, přílohu otevřou, a dovolí tak červu napadnout počítač. Červ Nuwar následně na nezabezpečeném počítači vytvoří tzv. botnet, což je skupina klientů s jedním správcem, přes který hromadně začnou z počítače odcházet spamy.

Dalším příkladem škodlivého kódu, který zvyšuje svoji aktivitu v prosinci, jsou nejrůznější downloadery. Ty stahují do počítače nebezpečné infiltrace, které se snaží získat citlivé údaje, jako jsou hesla a přihlašovací údaje. Získané informace často slouží k dobře organizovanému nelegálnímu obchodu. Podle aktuálních statistik technologie ThreatSense®.Net se nyní v Česku velmi výrazně šíří nejrůznější adware hrozby – tedy škodlivé kódy, které se snaží do počítače nainstalovat programy pro zobrazování reklamy nebo při prohlížení internetu spouští další okna s reklamním obsahem.

I proto je momentálně nejrozšířenějším škodlivým kódem u nás Win32/Adware.Vir­tumonde, což je agresivní program, který zneužívá počítač k otevírání pop-up oken, modifikuje výsledky vyhledávání a snaží se vyhnout detekci. Výrazné zvýšení šíření adware hrozeb může souviset s větší intenzitou stahování obsahu z P2P sítí. Uživatelé se před vánoci snaží zásobit novými filmy, hudbou a hrami a výměnné sítě jsou oblíbeným místem stahování nelegálního obsahu.

„Zabránit napadení počítače lze využíváním antivirového řešení, které však musí být pravidelně aktualizováno. Také v případě, že bezpečnostní software obsahuje funkci antispam, neměl by uživatel filtr nevyžádané pošty vypínat,“ říká Juraj Záruba. V neposlední řadě by se uživatelé měli na internetu chovat obezřetně.

Technologie ThreatSense®.Net, která je součásti řešení ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security, sbírá anonymně statistické balíčky obsahující informace o typu a počtu infiltrací zachycených na počítači daného uživatele. Díky těmto údajům mají virové laboratoře společnosti ESET velmi přesné a relevantní údaje o nejrozšířenějších infiltracích a mohou na ně bleskově reagovat. ESET® ThreatSense.NET® získává data od 25 miliónů dobrovolných uživatelů z celého světa, a je tak nejpřesnější globální statistikou svého druhu.

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO